Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Program Young Graduate Trainee Európskej vesmírnej agentúry prijíma prihlášky ešte do začiatku marca

Európska vesmírna agentúra (ESA) má do 1.3.2021 otvorené ponuky na pracovné pozície pre študentov posledných ročníkov a čerstvých absolventov rôznych odborov.

Otvorených je 108 pozícií. Uplatnenie tu nájdu študenti nielen inžinierskych odvetví, prírodných vied a informačných technológií, ale aj biznisu, ekonómie, práva, finančníctva alebo iných spoločenských vied.

Stáž „Young Graduate Trainee“ (YGT) ponúka prácu v rámci rôznych pracovísk ESA (ESTEC, ESAC, ESOC, ESRIN, ECSAT) zameraných na rôzne oblasti vesmírnych a pridružených technológií, vedecké štúdie, organizačné a programové prvky agentúry a aj jej vzťahy s inými entitami.

Program ponúka platenú prácu na plný úväzok na obdobie jedného roku v niektorom z existujúcich programov agentúry. Účasť v programe je preto výbornou príležitosťou získať skúsenosti so skutočnými projektmi v európskom vesmírnom priemysle, a tak naštartovať kariéru v tomto sektore.

Pri tejto príležitosti Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) a vesmírna konferencia VýťahConf spoluorganizujú webinár so slovenskými absolventmi programu YGT. Záujemcovia sa ňom môžu dozvedieť viac o programe, prihláškach a výberovom procese. Webinár sa uskutoční v stredu 17.2.2021, viac informácií nájdete na Facebooku: https://www.facebook.com/events/440260227315321

Program webinára:

19:00 Prezentácia o ESA a programe YGT (prezentuje Matej Poliaček)

19:25 Panelová diskusia s absolventmi ESA (panelisti: Michaela Brchnelová, Denisa Došenovičová, Peter Horváth, Nicole Majská, Matej Poliaček, Peter Vaník)

20:00 Otázky a odpovede

“Program YGT mi dal možnosť oboznámiť sa rozsahom vesmírneho priemyslu v Európe. Popri každodennej práci je možné tiež získať množstvo kontaktov do budúcna,” povedal Matej Poliaček, ktorý v súčasnosti pracuje v tíme letového riadenia Medzinárodnej vesmírnej stanice v Nemeckom stredisku pre letectvo a kozmonautiku (DLR).

Panelovej diskusie sa zúčastnia aj Michaela Brchnelová, doktorandka numerickej plazmovej fyziky. Denisa Došenovičová, inžinierka so zameraním na technológie pre solárnu energiu. Peter Horváth, analytický chemik špecializujúci sa na hmotnostnú spektrometriu a Nicole Majská, YGT pre virtuálnu a rozšírenú realitu.

Stáž v ESA otvára možnosti pre spoluprácu s množstvom mladých ľudí s rozličnými zameraniami na riešení problémov na Zemi pomocou vesmírnych technológií. “S kolegami z programu YGT sme sa zapojili do hackathonov a súťaží organizovaných európskymi programami Copernicus a Galileo. Vďaka tomu sme získali praktické znalosti z odvetví, ktorým sme sa priamo nevenovali v práci. Tie sme neskôr pretavili do podnikateľských nápadov. To nás posunulo k ďalším príležitostiam. ,” dodáva Peter Vaník, ktorý s tímom získal ocenenie v európskej súťaži Galileo Masters 2018.

Viac informácií o výzve nájdete na stránkach ESA: https://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/Apply_now_for_the_2021_YGT_opportunities

Prihlášky do programu na zvolenú pozíciu možno odoslať prostredníctvom portálu https://career2.successfactors.eu/career?company=esa

Zdroj: ESA, DLR, 17.2., pew