Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Prečo rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o Horizonte Európa trvali tak dlho

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen s britským premiérom Rishi Sunakom. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Po dvojročnej pauze, po ktorej nasledovala vlna optimizmu, keď sa patová situácia ohľadom obchodných dohôd v Severnom Írsku v marci 2023 konečne skončila, sa zdá, že dohoda o pridružení Spojeného kráľovstva sa blíži. Prečo to trvalo tak dlho?

Vo vedeckých vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom to bolo dramatických 24 hodín. Správy sa objavili 5. júla 2023, najskôr zo serveru Politico, že bola uzavretá dlho očakávaná dohoda, ktorá by Spojenému kráľovstvu konečne umožnila pripojiť sa k Horizontu Európa.

Viaceré bruselské zdroje uviedli pre Science|Business, že dohoda ešte nie je úplne uzavretá, ale je jasné, že sa dosahuje pokrok. BBC uviedla, že britskému premiérovi Rishi Sunakovi budú predložené dve možné dohody Horizontu, ktoré zváži proti tomu, aby sa pustil sám a spustil britskú alternatívu k Horizontu, takzvaný program Pioneer.

Prečo sa však dva a pol roka po spustení programu Horizont Európa stále dohadujú Londýn a Brusel o podmienkach? A prečo by Sunak mohol stále skončiť tak, že odmietne takýto zavedený program v prospech nevyskúšanej britskej alternatívy?

Na samom konci roku 2020 sa Brusel a Londýn dohodli na dohode o obchode a spolupráci (TCA), ktorá stanovuje podmienky vzťahov po Brexite, ktorá zahŕňala záväzok, že Spojené kráľovstvo sa pripojí k Horizontu Európa, a podrobnosti o pridružení.

Britskí vedci si vydýchli, že pridruženie k Horizontu bolo zachránené – alebo si to aspoň mysleli.

Ale na jeseň nasledujúceho roku začali byť britskí úradníci v Bruseli nervózni. Ratifikácia pridruženia vyžadovala od oboch strán sotva viac, než len škrtnutie perom, ale Komisia ešte nesúhlasila s podpisom na bodkovanej čiare.

Po určitom nabádaní vtedajšia komisárka pre výskum Mariya Gabriel verejne priznala, že Komisia odmieta podpísať pridruženie kvôli hrozbám Spojeného kráľovstva, že poruší protokol o Severnom Írsku, čo je kľúčová časť dohody o brexite, ktorej cieľom je vyhnúť sa zavedeniu colných kontrol na Írskom ostrove.

Pridruženie k Horizontu vstúpilo do vzoru, keď si vedci obhrýzali nechty a čakali na širší politický pokrok, aby odomkli rozhovory. Medzitým začala londýnska vláda pripravovať plán B, domácu alternatívu, teraz nazývanú Pioneer, pre prípad, že by bola nútená čakať príliš dlho.

Túto slepú uličku prelomil vo februári 2023 Windsorský rámec, ktorý vyriešil mnohé problematické body nad Severným Írskom a pripravil pôdu pre pridruženie k Horizontu.

Vedci opäť jasali – ale ukázalo sa, že to bol ďalší falošný úsvit.

Podmienky

Odvtedy sa Brusel a Londýn dohadujú o presných finančných podmienkach pridruženia. Problém je v tom, že v roku 2020, keď sa podpísala TCA (Trade and Cooperation Agreement), nikto nečakal, že bude trvať tak dlho, kým sa dohodne spojenie.

A kvôli oneskoreniu účasť Spojeného kráľovstva v Horizonte prudko klesla, takže britská strana bola zvedavá, koľko peňazí skutočne dostane z rámcového programu a či môže získať späť nejaký zo svojho príspevku, ak príjmy sklamú.

Ako uviedol Peter Mason, ktorý vedie globálnu politiku výskumu a inovácií na univerzitách v UK: „Skutočnosť, že korekčný mechanizmus, ako je uvedený v TCA, nezabezpečuje zníženie príspevku Spojeného kráľovstva, ak príjmy Spojeného kráľovstva výrazne klesnú pod príspevok, je problém.“

TCA – presnejšie na strane 392 – poskytuje „automatickú korekciu“, ak v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov Spojené kráľovstvo získa viac ako 8 % z programu Horizont Európa, ako vložilo. Inými slovami, ak Spojenému kráľovstvu sa darí obzvlášť dobre mimo asociácie, musí zaplatiť Komisii kompenzáciu.

Ale pre Spojené kráľovstvo neexistuje žiadna ekvivalentná ochrana, ak to robí zle. Namiesto toho – ako je uvedené na strane 397 – ak Spojené kráľovstvo dostane o 12 % menej, ako vloží, môže požiadať spoločný výbor EÚ a Spojeného kráľovstva, ktorý dohliada na účasť Spojeného kráľovstva v programoch EÚ, aby vypracoval správu „navrhujúcu vhodné opatrenia na riešenie problémov súvisiacich s výkonom.”

Ak sa rozdiel medzi príjmami a výdavkami v Horizonte rozšíri na 16 %, Spojené kráľovstvo má viac možností. Je povolené úplne opustiť rámcový program alebo opäť požiadať spoločný výbor, aby „prijal ďalšie opatrenia“ vrátane „úpravy budúcich finančných príspevkov“.

Žiadna jasnosť

Pre britskú stranu je problémom, že táto právna norma je príliš vágna – neposkytuje žiadne skutočné záruky, iba prísľuby správ a nešpecifikované zmierňujúce opatrenia.

„V súčasnosti nič nebráni tomu, aby spočiatku existovala významná medzera, hoci Komisia tvrdí, že miera účasti v Spojenom kráľovstve sa rýchlo vráti späť, aby sa to uzavrelo,“ uviedol jeden zdroj sponzora výskumu zo Spojeného kráľovstva, ktorý chcel zostať v anonymite kvôli citlivosti v rozhovoroch.

Iné pridružené krajiny – napríklad Izrael – majú automatický korekčný mechanizmus, ktorý funguje oboma smermi, nielen v prospech EÚ.

EÚ však môže tvrdiť, že Spojené kráľovstvo úplne súhlasilo s TCA a za tento nedostatok ochrany dostane niečo iné. Ani jedna strana si neželá znovu otvoriť skutočný text TCA, ale nie je jasné, ako presne by obe strany mohli vytvoriť akúkoľvek bočnú dohodu, aby Spojenému kráľovstvu poskytli viac záruk.

Aká veľká je strata?

Záruky sú dôležité, pretože bez nich Spojené kráľovstvo riskuje, že minie na Horizont oveľa viac, ako dostane, aspoň spočiatku.

Príspevok Spojeného kráľovstva do Horizontu by bol založený na veľkosti jeho HDP a v roku 2017, pred odchodom, Spojené kráľovstvo predstavovalo 15 % hospodárstva EÚ. Londýn vyčlenil na program do konca roka 2025 6,9-miliardy libier.

Len krištáľová guľa môže s istotou vedieť, koľko Spojené kráľovstvo dostane späť, pretože to závisí od úrovne žiadostí a úspechu vedcov z krajiny.

Zatiaľ však existujú náznaky, že nepridruženie tvrdo zasiahlo účasť, a to aj napriek systému záruk Spojeného kráľovstva, ktorý platí za účasť na spoločných projektoch 2. piliera.

V januári 2023 Science|Business vypočítal, že Spojené kráľovstvo predstavovalo iba 4,9 % účastníkov v 2. pilieri, najväčšej časti programu a v programe, ktorého sa Spojené kráľovstvo stále môže zúčastniť. Tento podiel účasti je výrazne nižší ako pravdepodobný podiel príspevku Spojeného kráľovstva založeného na HDP a znamenal polovičný pokles v porovnaní s predchádzajúcim programom Horizont 2020.

Počty účasti sa nemusia nevyhnutne rovnať prijatým peniazom a ak by sa dohodlo o pridružení, mohlo by dôjsť k oživeniu záujmu Spojeného kráľovstva o tento systém, čo by malo zvýšiť účasť. Ako uviedol Mason: „Sme si istí, že účasť Spojeného kráľovstva sa obnoví, ak sa spojenie potvrdí.“

Napriek tomu, bez mechanizmu na získanie akýchkoľvek peňazí, na základe týchto hrubých predbežných údajov, Spojené kráľovstvo riskuje stratu najväčšej časti miliardy libier ročne, ak sa pripojí, odhadujú zdroje zo Science|Business, prinajmenšom do miery účasti zotaviť sa.

Ako uviedol zdroj z britského sektora: „Bolo by ťažké presvedčiť ministerstvo financií, aby ponechalo otvorenú možnosť čistého príspevku vo výške 1-miliardy libier v prvom roku bez prísnejších záruk.“

Toto je teda voľba, ktorú bude musieť Sunak urobiť. Pripojenie sa k Horizontu by znamenalo pokračovanie členstva Spojeného kráľovstva v európskych vedeckých sieťach budovaných desaťročia a zachovanie prístupu ku grantom od oceňovanej Európskej rady pre výskum (ERC).

Ale mohlo by to prísť s bolestivými čistými nákladmi aspoň na niekoľko rokov – v závislosti od akejkoľvek dohody, ktorú môžu Londýn a Brusel vynaložiť na zmiernenie strát Spojeného kráľovstva.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 10. 7. 2023, autor: rpa