Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Pozastavenie platnosti patentov na ochorenie COVID-19 by nezaručilo rovnosť prístupu k vakcínam

Patenty na vakcíny proti ochoreniu COVID-19

Vzdanie sa patentu nepomôže zaručiť rovnosť prístupu k vakcínam COVID-19 na celom svete a namiesto toho by bohatšie krajiny mali podporiť povinné licencovanie, uvádza sa v novej správe Európskej federácia akadémií vied (ALLEA).

O vzdaní sa patentu rokuje Svetová obchodná organizácia (WTO), ale vo vyhlásení zverejnenom 14. decembra 2021 ALLEA sa uvádza, že to v krátkodobom horizonte neskončí s problémami očkovania.

Namiesto toho ALLEA odporúča EÚ, USA a ďalším bohatým krajinám, aby zaviedli povinné licenčné schémy na urýchlenie lokálnej výroby a distribúcie vakcín v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Bohatšie krajiny by navyše mali zvýšiť investície do očkovacích kampaní.

Ako uviedla ALEA: „Nízka úroveň očkovania proti COVID-19 na globálnom juhu je eticky neprijateľná a predstavuje riziko predĺženia pandémie.“

Začiatkom roka 2021 americký prezident Joe Biden povedal, že krajiny by sa mali vzdať práv duševného vlastníctva na vakcíny proti COVID-19, zatiaľ čo lídri EÚ zastávali názor, že výnimka nepomôže zlepšiť prístup k vakcínam.

Členské štáty EÚ boli za dohodu s farmaceutickými spoločnosťami o licencii na výrobu lacnejších generických verzií v chudobnejších krajinách. Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová uviedla, že EÚ môže diskutovať „o akomkoľvek návrhu, ktorý rieši krízu efektívnym a pragmatickým spôsobom“.

Alain Strowel, profesor práva duševného vlastníctva na UC Louvain v Belgicku a hlavný autor vyhlásenia ALLEA, uviedol, že vzdanie sa patentu, o ktorom sa diskutuje vo WTO, by potlačilo povinnosť krajín chrániť práva duševného vlastníctva na širokú škálu vakcín, terapií a medicínskych technológií súvisiacich s COVID-19.

Návrh by však nezabezpečil, aby rozvojové krajiny mohli efektívne využívať tieto vynálezy a súvisiace know-how. Okrem toho by proces WTO trval príliš dlho, kým by výnimka pomohla prekonať okamžitý nedostatok vakcín.

Strowel ďalej uviedol, že WTO môže trvať najmenej ďalší rok, kým dosiahne dohodu o zrušení patentu. Ako dodal: „Ako to môžete považovať za riešenie krízy, ktorá teraz prebieha.“

Zmeny medzinárodných pravidiel duševného vlastníctva by si vyžadovali konsenzus medzi 164 členmi, ktorý je potom potrebné preložiť do vnútroštátneho práva.

Ako priblížil Strowel: „Politici sú pravdepodobne trochu naivní, keď sa domnievajú, že vzdanie sa patentu je tým správnym riešením do budúcnosti. Problémom je, že vedci a politici pochopili túto otázku spôsobom, ktorý nezohľadňuje právne otázky.“

Namiesto pokračovania vo veľmi zdĺhavom procese WTO by EÚ mala rokovať o lepších dohodách s výrobcami vakcín. Komisia sa dostala pod paľbu, pretože nezverejnila zmluvné podmienky pre vakcíny proti COVID-19, ktoré neukladajú zdieľanie práv duševného vlastníctva.

Krajiny medzi sebou súperili, kto získa vakcíny čo najrýchlejšie, a farmaceutické spoločnosti mali vplyv na vyjednávanie. Ako vysvetlil Strowel: „Medzi krajinami bola konkurencia; to pravdepodobne viedlo k tým suboptimálnym riešeniam.“

EÚ však môže stále lepšie rokovať a zahrnúť záväzky týkajúce sa zdieľania duševného vlastníctva do budúcich zmlúv. Ako dodal na záver Strowel: „Stále môžu rokovať o lepších riešeniach.“

Podľa vyhlásenia ALLEA diskusia o výnimke WTO otvorila možnosť ďalších opráv medzinárodného systému IP, ktoré môžu byť prínosom pre zdravotnú starostlivosť.

Pravidlá WTO o povinnom udeľovaní licencií na patenty súvisiace so zdravím by sa mali zmeniť a doplniť, zatiaľ čo EÚ by mala upraviť svoju ochranu patentov a obchodných tajomstiev, aby zefektívnila povinné udeľovanie licencií na farmaceutické produkty vrátane vakcín, uvádza sa vo vyhlásení.

Viac informácií:

ALLEA STATEMENT ON VACCINATION BOTTLENECKS IN THE GLOBAL SOUTH AND A PATENT WAIVER FOR COVID-19 VACCINES

Pozastavenie platnosti patentov na vakcíny proti ochoreniu COVID-19

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.europarl.europa.eu, zverejnené: 16. 12. 2021, autor: rpa