Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Polyméry zo SAV môžu raz liečiť cukrovku. V tých vodorozpustných máme prvenstvo vo svete

Igor Lacík je autorom nápadu vodorozpustných polymérov. Zdroj: https://hnonline.sk

Prinášame Vám rozhovor s Igorom Lacíkom z Ústavu polymérov SAV, ktorý sa stal laureátom ocenenia Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku.

Polyméry sú veľmi rôznorodé materiály. Od kvapalín po tuhé látky, od materiálov, ktoré sa dajú používať v kozme, až po materiály, ktorými sa dá liečiť. Ide napríklad o kozmetiku, získavanie ropy či čistej vody. Preniknutie do podstaty vedy o polyméroch nebolo úplne jednoduché, ale podarilo sa mi to a viem čítať jej jazyk. Keď človek premýšľa o veľa materiáloch, ktoré sú okolo nás desiatky rokov, ale ako vznikajú, fungujú a ako sa ich aj v prírode zbaviť, tak to stále vytvára nekonečné koleso otázok a odpovedí.

Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied, v ktorom pôsobíte, je vo svojom zameraní európskym lídrom. Na čom konkrétne so svojím tímom pracujete?

Počas prvej akreditácie, keď som ešte pôsobil ako jeho riaditeľ, bol náš ústav rozpoznaný ako líder, spolu s ďalším ústavom sme získali najvyššiu kategóriu. A počas poslednej akreditácie sme ju získali ako jediní. Takže dá sa povedať, že pracujem v ústave, ktorý si dáva snahu pracovať vysokokvalitne a porovnateľne s ostatnými pracoviskami vo svete. To je naše krédo, náš cieľ.

Čo sa týka konkrétnych tém, ktorým sa venujem, myslím, že ocenenie ESET Science Award prišlo jednak za náš súčasný príspevok, ale aj za zhruba vyše 20 rokov, v ktorých sa mi podarilo vybudovať centrum pre výskum polymérov hlavne v dvoch témach, v ktorých sme svetovo rozpoznateľní. Jednou je možná liečba cukrovky obalením funkčných pankreatických ostrovčekov. Druhou je syntéza špeciálnej skupiny polymérov, takzvaných vodorozpuspustných polymérov.

Tak sa poďme najprv bližšie pozrieť na liečbu cukrovky vašimi materiálmi.

Súčasné technológie, ako sú umelé pankreasy, vedia veľmi skvalitniť kvalitu života väčšiny pacientov, keďže im dokážu kontrolovať hladinu cukru. Je však aj skupina pacientov, ktorých hladiny cukru veľmi skáču. Následky sú také, že pri dlhodobo vysokej hladine cukru, hyperglykémii, nastávajú sekundárne komplikácie, napríklad vyššia pravdepodobnosť infarktu, oslepnutie, amputácia končatiny, dialýza v dôsledku zlyhania obličiek. Nízka hladina cukru, hyperglykémia, zas môže viesť ku kóme až k fatálnym dôsledkom. Niektorí pacienti sú v nebezpečenstve, že dostanú nekontrolovanú hypoglykémiu, lebo nepociťujú príznaky spojené s nízkou hladinou cukru. Práve tí môžu byť indikovaní pre transplantáciu pankreatických ostrovčekov, ktorá je bez akýchkoľvek pochybností spôsobom, ako kontrolovať hladinu cukru u diabetického pacienta.

Komu to ešte môže pomôcť?

Ďalší typ pacientov sú takí, ktorí majú ochorenie pankreasu, ktoré vyžaduje jeho chirurgické odstránenie. Ide napríklad o pankreatitídu alebo nádor pankreasu. Odstránením pankreasu sa z nich automaticky stávajú diabetici, čomu sa zabráni transplantáciou pankreatických ostrovčekov. Tretí typ pacientov indikovaných pre transplantáciu ostrovčekov sú takí, ktorým boli transplantované obličky a ktorí už užívajú imunosupresíva. A aby sme sa mohli vyhnúť imunosupresívam, ktoré sú zásahom do imunitného systému a môžu mať vedľajšie účinky, nastupujú polyméry. Pankreatické ostrovčeky sa totiž pred transplantáciou obalia, teda enkapsulujú do polopriepustnej polymérnej membrány, ktorá funguje ako bariéra pre imunitný systém, ale zároveň dovoľuje voľnému prestupu glukózy smerom k ostrovčekom a takisto aj inzulínu do organizmu. Polyméry tak zabezpečujú dlhodobé prežívanie a fungovanie ostrovčekov.

V akom štádiu je tento proces?

Momentálne sa robia klinické testy. Táto možnosť kontroly hladiny cukru zatiaľ ešte neexistuje ako klinická procedúra dostupná diabetikom, ktorí by si takúto liečbu vyžadovali. Čo sa týka klinických testov v USA a Kanade, tam sa už využívajú aj kmeňové bunky, ktoré produkujú inzulín. Japonská firma, ktorá vyrába takéto polymérne membrány pre klinické testy, ich testuje na našom oddelení. Sme tiež súčasťou Chicago Diabetes project, kde sa pripravuje klinický test v USA. Základným princípom tejto procedúry je, že nemôže byť len funkčná, ale musí byť bezpečná pre diabetického pacienta.

Prejdime k vášmu druhému projektu vodorozpustných polymérov. Čím je unikátny.

Je to veľmi užitočná vec pre firmy, ktoré vyrábajú tieto polyméry, na základe našej práce vedia lepšie kontrolovať ich syntézu a vlastnosti požadované pre plánovanú aplikáciu. Vzrušujúce na tom je, že píšeme históriu prípravy vodorozpustných polymérov, ktorá môže byť súčasťou učebníc polymérnej chémie. V tejto oblasti máme prvenstvo vo svete, spolupracujeme s poprednými univerzitami v Nemecku a v Kanade. Som rád, že táto téma, ktorú som naštartoval v roku 1999 v Nemecku po neformálnej diskusii s kamarátom z firmy BASF, viedla k takýmto významným poznatkom.

Aké majú tieto polyméry využitie v praxi?

Je toho veľmi veľa. Napríklad sú v plienkach pre deti, vo flokulantoch v čističkách odpadových vôd, liečivách, betóne či v šampónoch.

Viac informácií:

Igor Lacík – Polymérna chémia

Zdroj: https://hnonline.sk; https://www.esetscienceaward.sk, zverejnené: 29. 11. 2023, autor: rpa