Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Pohnojí a ochráni pred suchom. Brneskí výskumníci pracujú na novom type hnojiva

Vývoj špeciálnych hnojív na Mendelovej univerzite v Brne: Zdroj: https://mendelu.cz

Brnenskí vedci vyvíjajú nové, špeciálne hnojivá. Prípravky na prírodnej báze majú pomôcť rastlinám bojovať proti stresu spôsobenému suchom. Živiny by mali plodinám dodávať postupne podľa aktuálnej potreby. Ku komerčnému využitiu by sa novinka mohla dostať v priebehu niekoľkých rokov, najskôr sa však musí podrobiť potrebným testom vo vnútornom aj vonkajšom prostredí.

Pole v Unkoviciach na Brnensku pripomína z výšky obrovskú šachovnicu. V skutočnosti je to však lokalita, ktorá je dlhodobo postihnutá suchom. Pestuje sa tu hlavne mak, ktorý je na sucho najnáchylnejší hneď na jar po zasiatí. Niektoré z makovíc potom nevzídu vôbec. V lete potom zasahuje sucho hlavne kukuričné polia.

Práve kvôli vplyvu sucha na rastliny začali brnenskí vedci zisťovať, ako im môžu pomôcť. Zamerali sa pritom na hnojivá. Ich cieľom je vyvinúť také, ktoré sa horúčave prispôsobia. Ako vysvetlil vedúci výskumu Petr Škarpa z Mendelovej Univerzity v Brne: „Viac zadrží vodu, podporí rastlinu, aby vyklíčila, vzišla a vytvorila koreňový systém.“

Ako priblížil Škarpa: „Keď sa naň (koreňový systém) pozrieme, vidíme, že by mak mohol byť určite hustejší, počasie nebolo úplne ideálne.“

Prvou úlohou výskumníkov bolo zmiešať vhodný roztok. Podľa výskumníkov má fungovať ako hydratačná maska pre rastliny. Ako opísal vedúci výskumnej skupiny CEITEC VUT, ESCUBE Josef Jančár: „Zásadným komponentom, ktorým sa odlišujeme, sú škrobové mikrogély, ktoré spôsobujú to, že okrem obmedzenia výparov sme schopní vodu zadržať.“

Potom nasledujú pokusy v univerzitnej hale. Tam chcú vedci zmerať množstvo chlorofylu v listoch po pohnojení. Ako doplnil vedúci výskumu Škarpa: „Chlorofylmeter meria a presväcuje list. Na základe intenzity zelenej – chlorofyl je zelený – vyhodnocuje jeho obsah.“

Nakoniec sa vedci presunú aj do poľných podmienok, k tomu by však malo dôjsť až v budúcom roku. Mali by pritom otestovať aj riešenie, pri ktorom sa hnojivom obalilo aj samotné osivo. Poľnohospodár by teda mohol nielen zasiať, ale aj rovno pohnojiť.

Živiny by mali plodinám dodávať postupne podľa aktuálnej potreby. Zdroj: ČT

Viac informácií:

Vědci vyvíjí nová hnojiva pro období sucha, rostlinám by měla řízeně dodávat živiny a vodu

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz; https://mendelu.cz, zverejnené: 24. 7. 2023, autor: rpa