Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nový newsletter o financovaní výskumu

Florin Zubașcu, výkonný redaktor v Science|Business. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Science|Business spúšťa novú službu šitú na mieru pre odborníkov v oblasti výskumu a inovácií, pre tých, ktorí hľadajú granty a poznatky v celej Európe aj mimo nej.

Po dvoch desaťročiach pokrývania európskej výskumnej a inovačnej politiky robí Science|Business spúšťa krok vpred, aby spustil novú službu, ktorá pomôže publiku prelúskať sa čoraz náročnejším informačným prostredím o medzinárodných príležitostiach na financovanie výskumu a inovácií a spoluprácu.

Základným poslaním Science|Business je podporovať cezhraničnú, medzisektorovú spoluprácu vo výskume a inováciách prostredníctvom informačných newslettrov, siete a podujatí. Na základe týchto skúseností zistili, že verejné aj súkromné ​​výskumné inštitúcie majú problém dostať sa za hranice svojich typických sietí, aby našli, pochopili a prilákali financovanie.

Vysvetlenie tejto rastúcej obtiažnosti je pomerne jednoduché. Od roku 2004 pokrýva najmä politiku vedy a techniky v Európe. Referendum Spojeného kráľovstva o vystúpení z EÚ v roku 2016, pôsobenie Donalda Trumpa v Bielom dome, pandémiu COVID-19, vojnu na Ukrajine a rastúce geopolitické napätie medzi USA a Čínou však zmenili pravidlá zapojenia do medzinárodnej spolupráce vo výskume a inováciách.

Zrazu sa otvorená a slobodná cezhraničná spolupráca stala výnimkou, nie normou. Keď sa veda stala ďalšou zbraňou v arzenáli nových geopolitických súbojov, výskumníci sa začali snažiť pochopiť, ktoré inštitúcie, v ktorých krajinách, na akých témach a s akými zdrojmi financovania môžu pracovať.

Súbežne s tým sa politika výskumu a inovácií viac spolitizovala a programy verejného financovania, ako je Horizont Európa, museli uspokojovať čoraz väčší počet požiadaviek zhora nadol vyplývajúcich z naliehavých politických programov.

V Európe boli výskumníci a inovátori vyzvaní, aby viac prispievali k témam súvisiacim so zmenou klímy a digitálnym prechodom. Verejné programy výskumu a vývoja sa zároveň skomplikovali a do neustále sa rozširujúceho zoznamu výziev, tém a pravidiel medzinárodnej angažovanosti pribúdali nové zdroje financovania.

Po ruskej invázii na Ukrajinu bola výzva pre výskumníkov a inovátorov po nových vojenských technológiách. EÚ už spustila plnohodnotný program obranného výskumu a vývoja – Európsky obranný fond (EDF) – zatiaľ čo NATO zriadilo špeciálny akcelerátor pre inovácie v oblasti obrany. A teraz EÚ zvažuje možnosť otvorenia programu Horizont Európa výskumu dvojakého použitia.

Zatiaľ čo politickí lídri diskutujú o stratégiách na oživenie hospodárstva EÚ, ďalšie zmeny sú na spadnutie. Reforma jednotného trhu EÚ, vytvorenie únie kapitálových trhov a posilnené právomoci Európskej komisie vypožičiavať by mohli mať významný vplyv na to, ako sa financujú projekty výskumu a vývoja na vyššej úrovni technologickej pripravenosti a ako súkromný sektor investuje do inovácií.

Florin Zubașcu má osobnú skúsenosť, o čo tu ide. Narodil sa v Rumunsku niekoľko mesiacov po tom, čo bol popravený komunistický diktátor Nicolae Ceaușescu, a odkedy si pamätá, sníval o tom, čo Západ ponúka a čo kolabujúci režim šialeného človeka nemohol.

V reálnom čase bol svedkom toho, ako voľný obeh informácií a ľudí a intelektuálne výmeny so Západom premenili krajinu z miesta, ktoré sa podobalo dnešnej Severnej Kórei, na krajinu, kde sa darí akademickej obci, priemyslu a občianskej spoločnosti.

Florin Zubașcu vie, že je pred nami ešte veľa práce, ale pokrok, ktorý Rumunsko a susedné krajiny dosiahli za posledné tri desaťročia, je ohromujúci a tento pokrok by nebol možný bez posilnenia väzieb so západnou Európou prostredníctvom členstva v EÚ, s USA a Kanada prostredníctvom NATO a s inými rozvinutými ekonomikami po celom svete a zapájaním sa do vedeckej a hospodárskej spolupráce, ktorá je dnes veľmi potrebná.

 

Nová služba

Táto rastúca komplexnosť spolu s príslušnými politickými posunmi sú hlavnými dôvodmi, prečo teraz využívame naše odborné znalosti v oblasti vedy a techniky, aby sme pomohli výskumnej a inovačnej komunite ľahšie sa orientovať v tomto rozširujúcom sa bludisku informácií o financovaní.

Doteraz sme sa v Science|Business zamerali na správy a analýzy hlavných politických príbehov vo výskume a inováciách v Európe a na celom svete. Chceme však ísť ešte ďalej a ponúknuť špecializovaný newsletter prispôsobený odborníkom v oblasti výskumu a inovácií, tým, ktorí hľadajú financovanie a granty v celej Európe aj mimo nej.

Od tohto týždňa spúšťa Science|Business Funding Newswire, nový zdroj pre hĺbkové analýzy grantových programov a ich politického pozadia, rozhovory s odborníkmi a postrehy od najplodnejších európskych víťazov grantov.

S touto novou službou využije svoje odborné znalosti a analytické kapacity, aby ste vy a vaša organizácia mohli sledovať, kam idú verejné a súkromné ​​peniaze a aké dohody o spolupráci môžete uzavrieť.

Najdôležitejšie však je, že táto nová služba je o udržiavaní otvorených liniek komunikácie a spolupráce v čoraz turbulentnejšom svete.

Florin Zubașcu dúfam, že s novo spusteným Science|Business Funding Newswire budú môcť k tejto konverzácii prispieť malým, ale dôležitým príspevkom tým, že nám pomôžu orientovať sa a pochopiť čoraz zložitejší svet financovania vedy a techniky.

Prvé vydanie je k dispozícii. Viac informácií o tomto projekte.

 

Florin Zubașcu je výkonným redaktorom Science|Business a od roku 2014 pokrýva európsku politiku výskumu a inovácií.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 2.5.2024, autor: rup