Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nádej na rýchle pridruženie Švajčiarska k Horizontu Európa po otvorení rokovaní Komisie

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy (vľavo), sa v marci 2023 stretol s Ignaziom Cassisom, vedúcim švajčiarskeho federálneho ministerstva zahraničných vecí. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Vedúci predstavitelia švajčiarskych univerzít privítali oznámenie Európskej komisie, že konečne otvorí prieskumné rozhovory o pridružení k Horizontu Európa, s nádejou, že by to mohlo viesť k dohode už na budúci rok.

Švajčiari, ktorí sú za normálnych okolností stálicou rámcových výskumných programov EÚ, boli od roku 2021 vylúčení z Horizontu po tom, čo Bern odišiel z rokovaní, aby zabezpečil širšiu politickú dohodu s EÚ.

Ale toto širšie vyjednávanie medzi Bruselom a Bernom je teraz späť na správnej ceste a vedúca komisárka pre výskum Iliana Ivanova 22. novembra 2023 oznámila, že „prieskumné rozhovory o švajčiarskom pridružení k Horizontu Európa sa môžu začať“.

Je to dôležité, pretože niektorí vo Švajčiarsku sa obávali, že Komisia počká, kým sa neuzavrie širšia politická dohoda, a až potom sa obráti na špecifiká pridruženia k Horizontu. Oznámenie Ivanovej však naznačuje, že budú postupovať paralelne, čím sa veci výrazne urýchlia.

„Výbornou správou […] je, že tieto diskusie o Horizonte Európa budú prebiehať súbežne s politickými diskusiami (nie postupne),“ uviedla Luciana Vaccaro, prezidentka zastrešujúcej organizácie švajčiarskych univerzít.

Tento pokrok je „rýchlejší, než som si myslela,“ dodala Vaccaro, a „dáva nádej na podpis [dohody o pridružení] v roku 2024“.

„Po tak dlhom čase neistoty a s pocitom, že sa veci nehýbu dopredu, je jasné, že je to skvelá správa,“ uviedol Yves Flückiger, rektor Ženevskej univerzity.

„Prieskumné rozhovory“, ktoré oznámila Ivanova, ešte nie sú úplnými rokovaniami. Namiesto toho ide o cvičenie predtým, ako obe strany požiadajú o formálny mandát na rokovanie, v prípade EÚ od Európskej rady.

Ak veci pôjdu podľa plánu, formálne rokovania by sa, dúfajme, mali začať na jar, uviedol Xavier Pilloud, vedúci kancelárie Netzwerk Future, zoskupenia švajčiarskych univerzít, sponzorov výskumu a poslancov. „Marec je realistický,“ dodal.

Rokovacie body

Švajčiarsko je veteránom rámcových programov, takže niektoré aspekty rokovaní by mali byť jednoduché. Niektoré otázky však ešte treba prediskutovať.

Jedným z nich je cena. Očakáva sa, že dohoda bude na princípe „pay as you go“, pričom Švajčiarsko bude musieť zaplatiť Bruselu viac peňazí, ak sa jeho výskumníkom podarí neočakávane dobre získať granty, ale na druhej strane, Bern môže získať späť peniaze, ak budú príjmy od združenia sklamaním.

Hranice, pri ktorých sa tieto mechanizmy „spätného získavania“ spúšťajú v diskutovaných rozhovoroch medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ predtým, ako v septembri 2023 konečne odsúhlasili dohodu o pridružení. Mohlo by dôjsť k podobnému kolu zjednávania, keď sa Švajčiari správne dostanú k rokovaciemu stolu.

Ďalším problémom, ktorý je pre Horizont Európa novinkou, je vylúčenie krajín mimo EÚ, ako je Švajčiarsko, z výziev, ktoré sa považujú za kľúčové pre technologickú suverenitu EÚ, ako sú vesmírne alebo kvantové technológie. V Bruseli je to aktuálna téma, odkedy Komisia v roku 2021 navrhla vylúčiť Izrael, Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko z určitých výziev v týchto oblastiach.

Rozhovory sú do určitej miery preteky s časom, aby sa dosiahla dohoda pred voľbami do EÚ v júni 2024. Potom bude Brusel v zmätku, pretože bude vymenovaná nová Komisia, čo pravdepodobne oneskorí rozhovory so Švajčiarskom.

Kedy by sa mohli prihlásiť švajčiarski výskumníci?

Jedna neznáma pri rokovaniach však je, či švajčiarski vedci budú musieť počkať, kým bude dohoda úplne podpísaná, a až potom budú môcť začať podávať žiadosti. “Ešte stále nevieme,” uviedol Pilloud.

Hovorca Komisie uviedol, že EÚ bude otvorená povoľovaniu žiadostí pred podpísaním dohody.

„V rámci širokého balíka [politických rozhovorov medzi Bruselom a Bernom] sa EÚ dohodla na zvážení prechodného opatrenia, ktoré umožní švajčiarskym výskumníkom prihlásiť sa do výziev v rámci programu Horizont Európa ešte predtým, ako nadobudne platnosť asociačná dohoda,“ uviedli.

„Avšak pokiaľ nie je v pravidlách programu stanovené inak, granty možno podpísať so švajčiarskymi subjektmi až po dokončení pridruženia.“

Existuje tiež riziko, že akékoľvek „štikútanie“ v širších politických rozhovoroch by mohlo narušiť rokovania Horizontu, keďže Komisia ich opakovane spojila, a to aj napriek protestom vedeckých skupín vo Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve.

Pilloud však teraz verí, že v oboch sériách rozhovorov je vietor v plachtách. “Vidíme politickú vôľu na oboch stranách,” uviedol Výkonný podpredseda Komisie Maroš Šefčovič a  21. novembra 2023 oznámil, že Komisia schválila takzvanú spoločnú dohodu so Švajčiarskom, ktorá bude základom pre formálne rokovania v rámci širších politických rokovaní.

Poslednou výhradou k pokroku tohto týždňa je, že napokon budú musieť švajčiarski voliči schváliť akúkoľvek širšiu politickú dohodu s EÚ v referende.

Ak švajčiarski voliči povedia nie, nie je jasné, či by to spôsobilo, že Švajčiarsko bude náhle vyhodené z Horizontu Európa. “Musí sa to vyčistiť,” dodal na záver Pilloud. “Ale samozrejme je to riziko.”

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 24. 11. 2023, autor: rpa