Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Geopolitické napätie znamená, že zapojenie sa do výskumného programu EÚ v hodnote 95,5-miliardy EUR nie je o nič jednoduchšie

Hlavná vyjednávačka Európskej komisie pre Horizont Európa Signe Ratso. Zdroj: https://sciencebusiness.net

EÚ robí určitý pokrok smerom k pridávaniu medzinárodných partnerov do svojho výskumného programu Horizont Európa, ale sťažnosti na navrhované podmienky členstva naďalej vyvolávajú spory.

Na okrúhlom stole Science|Business 28. marca 2023 vyjadrili zástupcovia izraelskej a švajčiarskej vlády znepokojenie v súvislosti s pravidlami Komisie, ktoré obmedzujú ich potenciálny prístup k výskumným projektom v poslednej fáze v oblasti kvantových a vesmírnych technológií, v rámci programu, ktorý má byť prvým výskumným programom EÚ plne otvorený zvyšku sveta.

Pracuje sa na viacerých asociačných dohodách a hlavná vyjednávačka Európskej komisie pre Horizont Európa Signe Ratso poskytla aktuálne informácie o tom, ako rokovania prebiehajú.

Nový Zéland sa pridal, ale ďalšie krajiny stále čakajú v rade, alebo zostávajú nerozhodnuté. Ratso uviedla, že dohoda s Kanadou by mohla byť dokončená „v priebehu tohto roka“, zatiaľ čo Japonsko a Južná Kórea sa musia rozhodnúť po uzavretí predbežných rozhovorov. Švajčiarsko čaká na zelenú a Komisia je novým optimistom, pokiaľ ide o vyhliadky. Spojené kráľovstvo sa chystá znovu vstúpiť do rozhovorov o pridružení po formálnom podpísaní Windsorskej dohody o obchode v Severnom Írsku.

Ukazuje sa však, že podmienky pridruženia sú náročné z politického aj technického hľadiska. Komisia chce, aby sa jej globálni partneri zúčastnili na programe s cieľom pomôcť napredovať vo vede a riešiť globálne výzvy, ako je zmena klímy. Chce si však chrániť aj svoju suverenitu a postaviť Európu na prvé miesto. Pre pridružené krajiny sú to náročné podmienky na orientáciu.

EÚ nepustí cudzincov do každej grantovej výzvy a obmedzenia pre účastníkov z krajín mimo EÚ v kozmickom a kvantovom výskume znamenajú, že potenciálni žiadatelia vynaložia viac na to, aby zistili, na ktoré výzvy sú oprávnení, než aby určili, ktorá im vyhovuje najlepšie, hovorí Danny Seker, riaditeľ izraelského riaditeľstva pre výskum a inovácie (ISERD).

Seker súhlasí s tým, že EÚ by mala chrániť strategické aktíva, ale verí, že existuje lepší spôsob, ako by sa dali tieto záujmy riadiť. Jednou z myšlienok, ktoré navrhuje, je presunúť obmedzené témy do samostatného výskumného programu EÚ, čím sa Horizont stane plne otvoreným pre každého.

Námietky sa netýkajú len výziev, na ktorých sú pridružené krajiny oprávnené zúčastniť sa, ale aj vzťahu Horizontu Európa k iným programom EÚ. Jedným z príkladov je, že v programe Horizont Európa sú kybernetické výzvy otvorené, zatiaľ čo v sesterskom programe Digital Europe je kybernetická bezpečnosť uzavretá pre pridružené krajiny.

Keď sa izraelskí účastníci pokúšajú uchádzať sa o kybernetické výzvy Horizontu, európski partneri často nemajú záujem spolupracovať, pretože sa obávajú, že keď budú chcieť projekt presunúť z výskumu v Horizont Európa do nasadenia v rámci Digital Europe, nebudú schopní získať finančné prostriedky z dôvodu obmedzení týkajúcich sa toho, kto sa môže pripojiť. Ako uviedol Seker: „To ovplyvňuje účasť a v posledných dvoch rokoch vidíme zníženú účasť v tejto časti programu.“

Veľká hŕstka

Pre Švajčiarsko, ktoré stále čaká na povolenie pridružiť sa, obmedzenia znamenajú, že jeho výskumníci nemôžu spolupracovať s partnermi z EÚ v oblastiach, v ktorých sú najsilnejší. Patria medzi ne kvantový výskum a vesmír v Horizonte Európa a vysokovýkonná výpočtová technika v rámci Digital Europe.

Ako uviedla hovorí Mascha Zurbriggen, zástupkyňa vedúceho oddelenia rámcových programov EÚ na švajčiarskom štátnom sekretariáte pre vzdelávanie, výskum a inovácie: „Existuje len niekoľko hovorov, ktoré sú obmedzené – áno, to je pravda, ale ruka je dosť veľká.“

Ratso však tvrdí, že EÚ nie je ochotná ustúpiť, pokiaľ nebude zabezpečená reciprocita. Ako uviedla Ratso: „Veľmi málo tém výziev je v súčasnom pracovnom programe uzavretých pre subjekty z tretích krajín a ešte menej pre subjekty v pridružených krajinách. Súhlasíte s tým, že je zvrchovaným právom a povinnosťou každej jurisdikcie na svete vrátane EÚ chrániť strategicky citlivé záujmy. A robí to každý na svete. Napokon, Izrael robí to isté.“

Pre EÚ je získanie partnerov, aby sa zapojili do jej výskumného programu, spôsobom, ako urýchliť zelené a digitálne inovácie a čím ďalej tým viac si udržať svoju pozíciu na globálnej scéne. Ako dodala Ratsko: „Zmenené geopolitické napätie s pokračujúcou ruskou agresiou na Ukrajine zvyšuje dôležitosť ľudských práv a spochybňuje základné hodnoty. V tomto kontexte je potreba globálnej spolupráce s podobne zmýšľajúcimi centrami excelentnosti ešte naliehavejšia.“

Najnovšie informácie o uchádzačoch, ktorí sa môžu pripojiť

UK. Obe strany tvrdia, že sú v procese rozhodovania o tom, čo bude ďalej, pričom diskusie sa očakávajú v najbližších týždňoch. Ratso sa zmienila o „tesnom programe technických stretnutí“, na ktorých budú detaily upresnené. Môžu existovať určité problematické body: Spojené kráľovstvo a EÚ sa pôvodne dohodli na podmienkach pridruženia v decembri 2020, ale za posledné dva roky sa veľa zmenilo, čo bude mať vplyv na nadchádzajúce rozhovory. Ako uviedol Adam Jackson, riaditeľ pre medzinárodný výskum a inovácie na britskom ministerstve pre vedu, inovácie a technológie: „Musíme sa zaoberať skutočnosťou, že sme vynechali dva roky sedemročného programu. Myslím si, že je to rozumné prediskutovať, ale nemám žiadne podrobnosti. To by malo byť jasné v priebehu nasledujúcich týždňov.“

Švajčiarsko. Po rokoch patovej situácie, keď napäté vzťahy medzi Bruselom a Bernom ohrozili vedeckú spoluprácu, sa to podľa Ratsa konečne zlepšuje. Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič nedávno navštívil Bern a skúsenosti sú „pozitívne.“ Keď sa vyriešia širšie politické otázky medzi EÚ a Švajčiarskom, Švajčiari sa chcú zapojiť do programu a v súčasnosti vedú predbežné rozhovory s Komisiou. Šefčovič chce nájsť dohodu do leta 2024, no pre združenie Horizont nie je stanovený žiadny časový plán. Združenie Horizont „by bolo prioritou na spoločnej ceste vpred“, uviedol Šefčovič nedávno počas prejavu na Univerzite vo Fribourgu. Ako uviedla Ratso zopakovala obľúbenú líniu Komisie: „Ale opäť je to súčasť širšieho balíka. Inými slovami, ak máme pokročiť v nových dohodách, vrátane dohody o Horizonte Európa, musíme rovnakým tempom postupovať vo všetkých základných otázkach v našich vzťahoch. Hodil loptu na švajčiarske ihrisko, „na tango treba dvoch.“

Kanada. Je to ďalšia krajina, ktorá sa pripojí k Horizontu Európa. Ako uviedla Ratso: „Dúfame, že čoskoro uzavrieme formálne rokovania s Kanadou, aby sme dúfali, že od budúceho roka by sa Kanada mohla zapojiť do nášho programu.“

Južná Kórea a Japonsko. Títo dvaja uzavreli prieskumné rozhovory s Komisiou. Ratso hovorí, že teraz majú všetky informácie o pripojení, ale pred rozhodnutím to všetko starostlivo skúmajú. Komisia čaká na nové správy.

Nový Zéland. Dohoda je uzavretá a výskumníci z Nového Zélandu sa môžu zúčastniť na programe Horizont Európa za rovnakých podmienok ako náprotivky z EÚ, ale ešte treba podpísať formálnu dohodu. Nový Zéland medzitým zvyšuje povedomie o príležitostiach a pracuje na vytvorení siete národných kontaktných bodov, aby sa uľahčila účasť jeho výskumníkov. Ako uviedol John Creech, hlavný poradca na novozélandskom ministerstve obchodu, inovácií a zamestnanosti: „Je pravda, že musíme vzdelávať našich výskumníkov, ako fungovať v programe Horizont Európa, ale máme tam veľa skúseností a nemyslím si, že to predstavuje veľkú prekážku pre účasť našich výskumníkov.“

Južná Afrika. Asociácia zatiaľ nie je na obzore Juhoafrickej republiky kvôli obmedzeným rozpočtom a výzvam súvisiacim s integráciou vedeckého systému krajiny do rámca EÚ, ale môže sa to v budúcnosti posunúť, uviedol Eudy Mabuza, ministerský poradca vedúceho predstaviteľa pre vedu a technológie Juhoafrickej republiky, oddelenie vedy a inovácií. Južná Afrika zatiaľ pokračuje vo svojej 26-ročnej vedeckej spolupráci s EÚ v iných formátoch; už umožnilo obom spolupracovať v strategických oblastiach a využiť financovanie.

Iní. Egypt, Jordánsko a Azerbajdžan prejavili záujem o vstup do programu. Rokovania s Marokom stále prebiehajú v súvislosti so správami, že údajné politické nezhody ohľadom štatútu Západnej Sahary môžu brániť pokroku.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 31. 3. 2023, autor: rpa