Silicon Valley, Londýn, Berlín, Praha. Ako k tejto postupnosti bodov na mape sveta, dôležitých pre rozvoj inovatívneho prostredia, pridať Bratislavu a Košice? Čo musí Slovensko spraviť, aby prilákalo inovátorov? Aké plány má vláda a čo dokážu biznisy a inovatívna komunita zvládnuť samy? Bude niekedy Slovensko malou inovačnou perlou, alebo je to utopická predstava?
Na tieto otázky diskutovali hostia panelu o inováciách v rámci festivalu FORBES BUSINESS FEST.
30.mája 2024 sa Výskumná a inovačná autorita (VAIA) zúčastnila prvého biznisového festivalu na Slovensku. V diskusii “Je dunajský Singapur utópia? Ako dostať Slovensko späť na mapu inovátorov?” vystúpili Miriama Hučková z Košice IT Valley, Michal Kardoš zo SAPIE – Slovak Alliance for Innovation Economy, aj Ronald Blaško, ktorý vo VAIA koordinuje inteligentnú špecializáciu Slovenska v doméne Inovatívny priemysel pre 21. storočie.
Kľúčové posolstvá diskusie: Kultúra pre výskum, vývoj a inovácie (VVaI) je na Slovensku oveľa priaznivejšia ako v minulosti. Podujatia svetového formátu ako Starmus či Forbes Business Fest sú toho dôkazom. Systematická osveta VVaI, najmä medzi mladými, je však naďalej nevyhnutná. Slovensko je malá krajina. Spolupráca medzi Košicami a Bratislavou je preto pri zlepšovaní inovačného ekosystému kľúčová. Hlavnou výzvou zostáva naďalej zvyšovanie kvality života v mestách mimo Bratislavy pre udržanie a lákanie talentu, v ktorom výrazne zaostávame za okolitými krajinami. V príprave je nový zákon o vede, výskume a inováciách, ktorý má ambíciu zjednodušiť a zefektívniť systém podpory VVaI a upraviť viacero nových tém, kde momentálne legislatívna úprava chýba (napr. transfer technológií na verejných výskumno-vývojových organizáciách, či zjednodušenie administratívnych procesov pri prijímaní do pracovného pomeru vedcov a výskumníkov z tretích krajín).
Zdroj: VAIA; https://www.forbes.sk, zverejnené: 10.6.2024, autor: rup