Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európske univerzity zasiahli ruské dezinformácie o vyhostení študentov

Bauhaus-Universität Weimar v Nemecku. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Niekoľko organizácií a inštitúcií muselo objasniť, že nevyháňajú ruských študentov po tvrdeniach predstaviteľa podporujúceho Kremeľ, ktorý sa šíril po sociálnych médiách.

Európske univerzity zasiahnuté zjavnou ruskou dezinformáciou museli potlačiť fámy, ktoré kolovali online po tom, čo tamojší komisár pre ľudské práva tvrdil, že ruskí študenti sú vyhostení z kampusov v Európe.

Európska asociácia univerzít (EUA), zastrešujúci orgán univerzít vo Francúzsku a jednotlivé inštitúcie vydali vyhlásenia, v ktorých objasňujú, že sa neplánuje vyhostenie ruských študentov ako odveta za inváziu na Ukrajinu.

Ako uviedla začiatkom týždňa EUA na Twitteri: „Objavili sa rôzne fámy, že európske univerzity od agresie na Ukrajinu vyháňajú ruských študentov. Je to nepravdivé a EUA nedostala žiadnu správu o možnom vylúčení od žiadneho z jej členov.“

Fáma, ktorá sa rozšírila medzi ruskými študentmi na Twitteri, má zrejme pôvod v komentároch ruskej prokremeľskej komisárky pre ľudské práva Tatiany Moskalkovej, domnieva sa EUA.

Moskalková na svojej stránke na Instagrame opakovane tvrdila, že ruskí študenti sú „bezdôvodne vyháňaní zo vzdelávacích inštitúcií, nie je im dovolené navštevovať vyučovanie a sú morálne prenasledovaní“ ako príklad „rasovej diskriminácie“.

Moskalková neuviedla žiadne konkrétne príklady, len citovala znepokojené telefonáty ruských rodičov. Povedala však, že napísala rôznym orgánom pre ľudské práva v Európe a niekoľkým konkrétnym inštitúciám.

Ruská ministerka pre vedu a vysoké školstvo prijíma „bezprecedentné opatrenia na ochranu práv ruských študentov, ktorí sú kvôli situácii na Ukrajine vylúčení z univerzít vo Francúzsku, Česku, Belgicku a ďalších európskych krajinách,“ uviedla Moskalková.

Tieto tvrdenia začiatkom týždňa prevzala ruská spravodajská služba Interfax a odvtedy sa šíria medzi prokremeľskými účtami na Twitteri.

Zdá sa, že tieto klebety podporil aj Skolkovský inštitút vedy a techniky v Moskve, ktorý na Twitteri napísal, že je „pripravený zapísať ruských študentov, ktorí čelia porušovaniu svojich práv alebo budú vylúčení z medzinárodných univerzít v dôsledku súčasnej geopolitickej situácie“.

MIT prerušilo vzťahy so Skolkovom minulý týždeň po invázii, ale pri oznámení rozhodnutia ukončiť partnerstvo MIT výslovne uviedlo, že pracuje na tom, aby „zapojení študenti mohli dokončiť svoju výskumnú a akademickú prácu bez prerušenia a aby podporili prechod ovplyvnilo postdoktorandov na iné projekty.“

Právne kroky

Vo svojej odpovedi na obvinenia francúzske univerzity vydali vyhlásenie, v ktorom odsúdili „pokusy určitých ruských informačných zdrojov stigmatizovať francúzske univerzity“.

Ako uviedla agentúra: „Žiadna francúzska univerzita neprijala a ani neplánovala prijať diskriminačné alebo vylučujúce opatrenia voči nim [ruským študentom].“ Pohrozila žalobou, ak sa budú tvrdenia opakovať.

Pozastavenie väzieb medzi európskymi a ruskými univerzitami môže mať vplyv na budúce programy výmeny študentov, uviedla hovorkyňa EUA, ale uviedla, že EUA nenašla žiadne dôkazy o tom, že by ruskí študenti alebo akademici, ktorí sú už v Európe, boli vyhostení.

Na Bauhaus University Weimar v Nemecku zavolal znepokojený ruský študent, aby sa opýtal, či je táto fáma pravdivá, povedal Christian Kästner, vedúci medzinárodnej kancelárie inštitúcie, čím univerzitu prinútil vydať vyhlásenie, v ktorom ubezpečí svojich ruských študentov, že „univerzita stojí pri vás“.

Študentské výmeny boli zmrazené, ale univerzita nekladie žiadne obmedzenia na ruských študentov, ktorí sa chcú prihlásiť alebo už študujú.

Fáma je „dosť zlomyseľná,“ dodal Kästner.

Niekoľko ďalších nemeckých univerzít sa ponáhľalo zdôrazniť, že hoci pozastavili spoločné výskumné projekty, ruských študentov sa to nedotkne. Ako sa uvádza sa vo vyhlásení Humboldtovej univerzity: „Tieto opatrenia nebudú mať žiadne dôsledky pre ruských študentov v bakalárskych, magisterských alebo doktorandských programoch.“

Technická univerzita v Berlíne potvrdila, že študenti a doktorandi zapísaní do spoločných doktorandských a dvojitých študijných programov s ruskými partnermi budú môcť pokračovať.

V Belgicku musel rektor KU Leuven Luc Sels potlačiť fámu na Twitteri a obvinil „ruské provládne médiá“ zo šírenia tvrdení.

Vilniuská univerzita tiež odsúdila „dezinformáciu“ a uviedla, že „diskriminácia na základe národnosti nebude tolerovaná“.

Jediné výzvy na vylúčenie ruských študentov boli vypočuté v USA. Minulý týždeň predstaviteľ kalifornských demokratov Eric Swalwell navrhol „vykopnúť“ ruských študentov ako odvetu za ukrajinskú inváziu.

Myšlienka však bola široko rozšírená a neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by americké univerzity prevzali jeho nápad.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 4. 3. 2022, autor: rpa