Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európska komisia schválila zmluvu s alianciou BioNTech-Pfizer na zabezpečenie prístupu k potenciálnej vakcíne

The control material to check coronavirus tests at the Joint Research Centre

Európska komisia 11. novembra 2020 schválila štvrtú zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer, ktorá počíta s počiatočným nákupom 200-miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ plus s možnosťou požiadať o dodanie ďalších 100-miliónov dávok, akonáhle sa vakcína osvedčí ako bezpečná a účinná proti COVID-19. Členské štáty sa môžu rozhodnúť darovať vakcínu krajinám s nižšími a strednými príjmami alebo ju presmerovať do ďalších európskych krajín.

Zmluva s alianciou BioNTech-Pfizer vychádza zo širokého portfólia vakcín, ktoré sa majú vyrábať v Európe, vrátane už podpísaných zmlúv s AstraZeneca, Sanofi-GSK a Janssen Pharmaceutica NV a ukončených úspešných prieskumných rozhovorov s CureVac a Moderna. Toto diverzifikované portfólio vakcín zabezpečí, že Európa bude na očkovanie dobre pripravená, keď sa preukáže, že vakcíny sú bezpečné a účinné.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla: „V nadväznosti na sľubné vyhlásenie spoločností BioNTech a Pfizer o vyhliadkach na ich vakcíny s potešením oznamujem dnešnú dohodu s európskou spoločnosťou BioNTech a Pfizer o kúpe 300-miliónov dávok vakcíny. Touto štvrtou zmluvou teraz konsolidujeme portfólio kandidátov na mimoriadne pevné vakcíny, ktoré je väčšinou vo fáze pokročilých testov. Po schválení budú rýchlo nasadené a priblížia nás k udržateľnému riešeniu pandémie.“

Stella Kyriakides, komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín, dodala: „Bezpečná a účinná vakcína je jedinou trvalou stratégiou prekonania pandémie a je stredobodom našej Európskej stratégie očkovania. Dnešná dohoda nasleduje po povzbudivých prvých indikáciách z výsledkov klinických skúšok a je ďalším dôkazom nášho záväzku zaviesť viac Európy do oblasti zdravia. Je to veľmi výrečný príklad toho, čo môže EÚ dosiahnuť pri spoločnej práci ako Únia, a príklad toho, čo bude schopná priniesť budúca Európska únia zdravia.“

BioNTech je nemecká spoločnosť spolupracujúca s americkým Pfizerom na vývoji novej vakcíny založenej na messenger RNA (mRNA). mRNA hrá zásadnú úlohu v biológii a prenáša pokyny z DNA do mechanizmov na výrobu proteínov buniek. Vo vakcíne mRNA tieto pokyny vytvárajú neškodné fragmenty vírusu, ktoré ľudské telo používa na vytvorenie imunitnej odpovede na prevenciu alebo boj proti chorobám.

Komisia prijala rozhodnutie o podpore tejto vakcíny na základe dôkladného vedeckého posúdenia, použitej technológie, skúseností spoločností s vývojom vakcín a ich výrobnej kapacity na zásobovanie celej EÚ.

Európska komisia predstavila 17. júna 2020 európsku stratégiu na urýchlenie vývoja, výroby a nasadenia účinných a bezpečných vakcín proti COVID-19. Výmenou za právo kúpiť určitý počet dávok očkovacej látky v danom časovom rámci financuje Komisia časť predbežných nákladov, ktoré znášajú výrobcovia očkovacích látok, vo forme predbežných nákupných dohôd. Poskytnuté financovanie sa považuje za zloženie zálohy za vakcíny, ktoré si členské štáty skutočne zakúpia. Pretože vysoké náklady a vysoká miera zlyhaní robia z investovania do vakcíny COVID-19 vysoko rizikové rozhodnutie pre vývojárov vakcín, tieto dohody preto umožnia uskutočniť investície, ktoré by sa inak nemuseli uskutočniť. Keď sa preukáže, že vakcíny sú bezpečné a účinné a Európska agentúra pre lieky (EMA) udelila povolenie na uvedenie na trh, je potrebné ich rýchlo distribuovať a nasadiť po celej Európe. Komisia 15. októbra 2020 stanovila kľúčové kroky, ktoré musia členské štáty prijať, aby boli plne pripravené, čo zahŕňa rozvoj národných stratégií očkovania. Komisia zavádza spoločný rámec pre podávanie správ a platformu na monitorovanie účinnosti národných stratégií očkovania.

Európska komisia sa tiež zaviazala zabezpečiť, aby sa K vakcíne dostali všetci, ktorí ju potrebujú, kdekoľvek na svete, nielen doma. Nikto nebude v bezpečí, kým nebudú v bezpečí všetci. To je dôvod, prečo od 4. mája 2020 získala takmer 16-miliárd EUR v rámci globálnej reakcie na koronavírus, globálnej akcie zameranej na univerzálny prístup k testom, liečbe a vakcínam proti koronavírusu a na globálne zotavenie, a potvrdila svoj záujem zúčastniť sa nástroja COVAX za spravodlivý prístup k dostupným vakcínam COVID-19 všade. V rámci úsilia tímu Európa Komisia oznámila, že prispieva zárukami vo výške 400-miliónov EUR na podporu COVAX a jeho cieľov v kontexte globálnej reakcie na koronavírus.

Viac informácií

COVID

Zdroj: EK, zverejnené: 12.11.2020, autor: rpa