Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

EÚ prekonala výrobou z obnoviteľných zdrojov fosílne palivá

Elektrifikácia automobilového segmentu prináša niekoľko zásadných otázok, ktoré sa týkajú získavania energie, ktorá bude čoraz viac potrebná, aby mohla napájať ekologické dopravné prostriedky. Množstvo ľudí si myslí, že elektromobilita nie je vôbec ekologická, keďže vraj väčšinu elektriny získavame z fosílnych palív. To však už v Európe neplatí, v roku 2020 pochádzala väčšina elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Stalo sa tak vôbec poprvýkrát a v Európe už môžeme hrdo hlásiť, že väčšinu elektrickej energie vyrábame „čistým“ ekologickým spôsobom. Podľa správy Ember v EÚ v roku 2020 až 38 % všetkej energie bolo vyrobených z obnoviteľných zdrojov, zatiaľ čo z fosílnych palív už iba 37 %. Zvyšok pochádza z jadrových elektrární.

To, že sa obnoviteľné zdroje dostali pred fosílne palivá vo výrobe elektriny, je rozhodne dobrou správou a dôležitým míľnikom – Európa si totiž už dávnejšie stanovila splniť do roku 2050 cieľ uhlíkovej neutrality.

Do roku 2030 chce EÚ znížiť uhlíkovú stopu minimálne na polovicu oproti roku 1990. Energetický priemysel patrí rozhodne k jednému z najväčších producentov skleníkových plynov, no aj podľa dát z grafu nižšie sme na dobrej ceste. Ešte v roku 2010 sme prostredníctvom fosílnych palív produkovali takmer 50 % všetkej elektrickej energie v Európe, „zelená“ energia pritom tvorila len niečo málo cez 20 %.

Najväčší nárast v uplynulých troch rokoch zaznamenala solárna a veterná výroba. Elektrina získaná prostredníctvom vodných zdrojov v roku 2019 stagnovala, no v minulom roku už bola mierne na vzostupe.

Výroba veternej a slnečnej energie zaznamenala v roku 2020 spolu nárast až o 10 %, výroba energie z uhlia na druhú stranu klesla o skvelých 20 %. Dramaticky poklesla aj výroba jadrovej energie po tom, čo vo Švédsku a Nemecku odstavili jadrové elektrárne. Aj táto forma výroby energie by mala v najbližších rokoch klesať stále viac a viac, pretože aj ostatné európske krajiny postupne vypínajú svoje reaktory.

Do roku 2025 by sa produkcia energie zo solárnych panelov a vetra mohla oproti súčasným hodnotám takmer zdvojnásobiť.

Zdroj: https://fontech.startitup.sk; https://ember-climate.org/project/eu-power-sector-2020, zverejnené: 27.1.2021, autor: rpa