Koalícia za pripravenosť na pandémiu zohrala kľúčovú úlohu pri urýchlení vývoja vakcín proti COVID-19. Teraz potrebuje podporu počas nasledujúcich piatich rokov, aby ukončila pandémiu a bola pripravená na budúce prepuknutia infekčných chorôb
Globálny summit o pripravenosti na pandémiu, ktorý sa uskutoční 7. – 9. marca 2022, spája svetových lídrov, aby podporili druhý päťročný plán Koalície pre inovácie v oblasti epidemickej pripravenosti (CEPI).
Cieľom tohto plánu je naštartovať úsilie o ukončenie pandémie COVID-19, prepracovať globálnu pripravenosť a schopnosti reakcie a vybudovať silnejší a udržateľnejší ekosystém pre výskum a inovácie (R&I). Napriek existujúcemu riziku sebauspokojenia spôsobenému falošným pocitom, že COVID-19 sa skončil a že to bude posledná pandémia.
Po svojom vzniku v roku 2017 v reakcii na vypuknutie eboly v západnej Afrike v rokoch 2014 – 2015 CEPI výrazne pokročila pri vypĺňaní hrozivej medzery v investíciách do vývoja vakcín.
Program CEPI na roky 2017 – 2022 v hodnote 1-miliardy USD si stanovil za cieľ vyvinúť vakcíny proti vznikajúcim infekčným chorobám, ako je koronavírus respiračného syndrómu na Blízkom východe (MERS-Cov) a horúčka Lassa a Nipah, čím sa posunú na koniec fázy II klinického vývoja, aby mohli byť na stole a pripravené na skúšky fázy III, keď prepukne.
Prostredníctvom podpory výskumu v ranom štádiu CEPI umožňuje oveľa rýchlejší vývoj a výrobu vakcín proti novým infekčným chorobám. Zaviazala sa tiež umožniť celosvetový spravodlivý prístup k protiopatreniam a nástrojom, ktoré financuje, a podporiť krajiny pri posilňovaní ich schopností pripravenosti na epidémiu.
Jeho prístup k podpore vývoja technologických platforiem, ktoré by mohli tvoriť základ vakcín proti rôznym chorobám, znamenal, že CEPI bola na začiatku pandémie takmer mimo blokov. Z piatich vakcín proti COVID-19 schválených Európskou liekovou agentúrou CEPI poskytla podporu trom a naďalej podporuje mnoho ďalších kandidátov na vakcínu proti potenciálnym epidémiám. Napríklad CEPI bola prvým podporovateľom výskumu na Oxfordskej univerzite, ktorý viedol k vývoju vakcíny AstraZeneca COVID-19.
Počiatočný výskum podporovaný CEPI bol rozhodujúci pre rýchlosť, akou bol svet schopný reagovať na pandémiu. Výskum však nemôže začať na začiatku pandémie a zabudnúť na to, keď bude vyhlásená za ukončenú.
Zároveň zanedbávame „tiché epidémie“ HIV, tuberkulózy, malárie a antimikrobiálnej rezistencie (AMR).
Nepodarilo sa nám tiež pokračovať v kľúčových oblastiach výskumu medzi prepuknutiami eboly, čo znamenalo, že vývoj základných nástrojov sa oneskoril a neboli po ruke, keď k ďalšiemu prepuknutiu v roku 2019 došlo v Konžskej demokratickej republike. Vtedy sme sa nepoučili – jednoducho si nemôžeme dovoliť znovu zlyhať.
Globálna akcia
Zatiaľ čo EÚ preukázala vedúce postavenie, solidaritu a odhodlanie v globálnej reakcii na COVID-19, globálna spolupráca v oblasti výskumu a inovácií v oblasti zdravia zaostávala v dôsledku silových prístupov a fragmentácie. Vytvorenie Európskeho úradu pre pripravenosť a reakciu na núdzové situácie v oblasti zdravia (HERA) je krokom správnym smerom, ale nebude mať žiadny úžitok, ak ho nesprevádzajú globálne opatrenia na podporu krajín, aby prepracovali a podporili aj svoje vlastné kapacity v oblasti pripravenosti, a najmä tie krajiny s krehkými zdravotnými systémami.
Dôležitý je záväzok, ktorý pred niekoľkými týždňami prijala európska komisárka Stella Kyriakides s cieľom vytvoriť komplementárnosť a synergiu medzi HERA a CEPI. Ale diabol bude v detailoch.
CEPI a HERA musia spolupracovať na vybudovaní kritického množstva pre vývoj vakcín, vytvoriť podpornejší rámec pre výskum a inovácie proti pandémiám a zabezpečiť globálny spravodlivý prístup k technológiám zachraňujúcim životy.
Takáto spolupráca je kľúčová, pretože ako tak silne ukázal COVID-19, žiadna krajina ani organizácia nemôže dúfať, že porazí pandémiu sama.
Na posilnenie pripravenosti na pandémiu je potrebné aj prehĺbenie súladu medzi HERA a inými iniciatívami EÚ v oblasti výskumu a inovácií v oblasti zdravia, ako je napríklad iniciatíva Inovatívne zdravie a partnerstvo EÚ a Afriky v oblasti zdravia EDCTP3
Európsky parlament zabezpečí, aby sa zdroje EÚ využívali efektívne a aby CEPI, HERA a ďalšie podobné iniciatívy spolupracovali s cieľom maximalizovať vplyv investícií EÚ.
Posilnenie spolupráce v oblasti výskumu a inovácií vakcín a výrobných kapacít v Afrike zostáva hlavnou prioritou. Stále sme však ďaleko od dosiahnutia udržateľného riešenia na zabezpečenie prístupu k vakcínam v Afrike proti COVID-19 alebo iným chorobám.
V našom úsilí o ochranu pred ďalšou pandémiou musíme prispieť aj k ukončeniu rozsiahlych epidémií malárie, tuberkulózy a HIV, k riešeniu zanedbávaných tropických chorôb, ktoré predstavujú obzvlášť veľkú záťaž pre Afriku, a k riešeniu rastúcej hrozby AMR.
Keď sa snažíme posilniť naše schopnosti pripravenosti na pandémiu, musíme sa poučiť z krízy COVID-19 a prelomiť súčasný cyklus zanedbávania, po ktorom nasleduje panika, vybudovaním robustného systému pripravenosti a reakcie na pandémiu.
Vyzývam EÚ, aby sa ambiciózne zaviazala CEPI: skutočne globálne, spoločné úsilie o vývoj spravodlivých nástrojov a technológií proti epidémiám a zintenzívnenie investícií do výskumu a inovácií chorôb súvisiacich s chudobou.
Pracujme na výzvach dneška a pripravme sa na výzvy zajtrajška, pretože nie je otázkou či, ale kedy vypukne ďalšia pandémia.
Tiemo Wölken je nemecký europoslanec, ktorý je koordinátorom S&D vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín a členom Výboru pre právne záležitosti.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 7. 3. 2022, autor: rpa