Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Dohoda o novom rozpočte EÚ znížila rozpočet programu Horizont Európa

eu-budget-2021-27

Nová dohoda o rozpočte EÚ obetovala Horizont Európa – teraz sa však boj môže presunúť do parlamentu a na širšiu verejnosť.

Výskum je veľkou obeťou v konečnej dosiahnutej dohode, pričom Horizont Európa je teraz na hranici 80,9 miliárd EUR, čo je suma výrazne nižšia ako 94,4 miliárd EUR, ktoré Európska komisia predložila v máji 2020. Pred začiatkom rozpočtového summitu 17. júla 2020, program Horizont Európa bol navrhnutý tak, aby z tohto jednorazového pandemického fondu získal podporu vo výške 13,5 miliardy EUR, ale konečný rozpočet toto číslo znižuje iba na 5 miliárd EUR.

Na maratónskom samite vedúcich predstaviteľov EÚ, ktorý sa skončil 21. júla 2020, však najväčšími porazenými v historických rokovaniach o rozpočte boli veda a technika. Ako uviedol rumunský člen Európskeho parlamentu Dan Nica: „Keď som videl údaje o rozpočte, videl som o 22 500 menej podporovaných výskumníkov, stratu 400 patentov na 110 vynálezov a stratu 220 klinických štúdií.“

Ako sa to udialo? Politická odpoveď je pomerne jednoduchá. V rozpočtovom boji medzi bohatými a chudobnými štátmi sú to predovšetkým bohaté, severozápadné krajiny, ktoré majú z Horizont Európa, hlavného programu EÚ v oblasti výskumu a inovácií, najväčší úžitok. Vďaka tomu bol Horizont rozpočtovou položkou, v ktorej boli bohaté krajiny EÚ samy osebe zraniteľné pri rokovaniach s chudobnejšími krajinami – a tak sa výskum stal obetným baránkom, ktorý navrhli, aby sa tento veľký dar stal skutočnosťou.

Budúcnosť Európy však “zaplatí” túto cenu. EÚ vynakladá na výskum iba 2,2 % HDP, čo je zďaleka menej ako jej 3 % cieľ a bohužiaľ za USA (2,8 %), Japonskom (3,2 %) alebo Južnou Kóreou (4,3 %). Dohodnutých 80,9 miliárd EUR, sedemročný rozpočet programu Horizont Európa znamená, že financovanie výskumu v rokoch 2021 a 2022 skutočne klesne z úrovne 2020; z dôvodu spôsobu, akým Európska komisia progresívne rozpočtuje vo svojich sedemročných cykloch, je táto dohoda na samite obmedzená, čistá a jednoduchá. Zároveň sa rozpadol aj pokus o zvýšenie financovania zdravotníctva; zvýšili sa ďalšie technologické investície; atď.

Pokiaľ poslanci EP nezachránia peniaze pre program Horizont Európa, výskum bude tvoriť iba 4,5 % rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027, zatiaľ čo podiel súčasného výskumného programu EÚ na program Horizont 2020 predstavoval v rokoch 2013 – 2020 asi 7,1 % z celkového rozpočtu EÚ.

Tento samit bol porážkou pre výskum a inovácie v Európe. Ale to sa dá zvrátiť s časom a zručnosťami.

Budget final

Zdroj: EK; https://sciencebusiness.net, zverejnené: 22.7.2020, autor: rpa