Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

CERN otvoril svoj areál v Ženeve na testovanie technológií šetrných ku klíme

Mar Capeans, vedúci oddelenia CERN-u a stavebného inžinierstva. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Vo svojej novej iniciatíve „Green Village“ špičkové fyzikálne laboratórium dúfa, že pomôže výskumníkom a podnikateľom urýchliť testovanie a vývoj ekologických technológií.

Laboratórium fyziky vysokých energií CERN otvorilo dvere do svojho kampusu neďaleko Ženevy ako testovacie miesto pre prelomové nápady v technológiách šetrných ku klíme.

Iniciatíva s názvom CERN’s Green Village pozýva výskumné skupiny, spoločnosti, podnikateľov a iných s dobre vyvinutým zeleným nápadom, aby ho otestovali v praxi na obrovskej sieti budov, ciest a ľudí v laboratóriu. Technológie by sa mohli použiť na šetrenie energie, prepravu ľudí, monitorovanie znečistenia alebo riešenie iných problémov udržateľnosti. A cieľom je dostať dobré zelené nápady na trh a do používania čo najrýchlejšie.

„Naše dvere sú otvorené. Poďte ďalej. Otestujte akékoľvek riešenie alebo akúkoľvek technológiu, ktorú môžeme použiť na zvýšenie udržateľnosti planéty,“ uviedla Mar Capeans, vedúca oddelenia výstavby a stavebného inžinierstva CERNu, na klimatickej konferencii Science|Business v Bruseli 19. septembra.

Podzemný urýchľovač častíc CERN-u je jadrom jeho vedeckej práce, ktorá zahŕňala nájdenie nepolapiteľného Higgsovho bozónu v roku 2013. Okrem svojej vedy však vyvinul aj niekoľko cenných technológií – vrátane World Wide Web a nemocničných PET skenerov. S CERN’s Green Village sa snaží zopakovať praktickú stránku svojej histórie so zelenými technológiami a urobiť svoje vlastné prevádzky udržateľnejšie z hľadiska životného prostredia.

Niekoľko univerzít a iných laboratórií testuje zelené technológie priamo na mieste, ale ponuka CERN-u je jedinečná vzhľadom na veľkosť jeho kampusu, technické zručnosti jeho zamestnancov, rozsah technológií vyvinutých na mieste a kultúru spolupráce.

Mestské váhy

Jeho komplex mimo Ženevy je ako mesto so 667 budovami, 54 kilometrami ciest, 3 600 zamestnancami a 12 500 hosťujúcimi vedcami a inžiniermi, ktoré si vyžadujú niekoľko tisíc presunov vozidiel denne do areálu, z neho a okolo neho. A ako mesto má mnoho rovnakých problémov s energiou, efektívnosťou a odpadom. Výsledkom bolo, že v roku 2021 začala rozvíjať myšlienku Green Village a odvtedy pracuje na vyriešení všetkých právnych a technických detailov.

Jeho prvý projekt Green Village, ktorý bol nedávno schválený, bude trojročným úsilím pod vedením Juhoafrickej univerzity Witwatersrand, spolupracovníka v experimente ATLAS v jej primárnom urýchľovacom systéme, s cieľom otestovať nový, nízkonákladový systém monitorovania kvality ovzdušia – čiastočne založené na technológii, ktorú už ATLAS používa na registráciu svojich podzemných zrážok častíc. Partneri CERN-u vo svojom projekte ATTRACT deep-tech financovanom EÚ testujú 3D tlačené „inteligentné potrubia“ na monitorovanie kvality vody a systémy dronov na monitorovanie znečistenia ovzdušia.

Na to, aby ste sa kvalifikovali na testovanie Green Village v CERN-e, musí byť nápad vo vývoji pomerne dobre rozvinutý – takzvané úrovne pripravenosti technológie 4 až 6, ktoré presahujú rámec overenia konceptu a vyžadujú si demonštráciu v prostredí reálneho sveta. Myšlienka sa musí zamerať na udržateľnosť, či už ide o odpadové hospodárstvo, biodiverzitu v krajinnom dizajne, „inteligentnú energiu“, zelenú mobilitu, mestskú analytiku, monitorovanie životného prostredia alebo správu kancelárskych priestorov, aby sme vymenovali aspoň niektoré z výziev lokality CERN. Malo by byť tiež uskutočniteľné v „primeranom časovom rámci“ v mestskom prostredí, zamerať sa skôr na výskumnú spoluprácu ako na obstarávanie a malo by byť v súlade s internými pravidlami CERN v oblasti zdravia, bezpečnosti, životného prostredia a prístupu na lokalitu.

A potom sú tu peniaze. Aby takýto nápad fungoval, Capeans uviedla: „Potrebujete ľudí, potrebujete infraštruktúru – ale potrebujete aj financie.“ CERN a partnerské organizácie sa usilujú o financovanie tejto myšlienky zo strany EÚ a víta výskumné skupiny, ktoré už získali ceny EÚ, aby otestovali svoje nápady v areáli CERN. Capeans ďalej uviedla, že je tiež otvorený „dynamickej spolupráci s konkrétnymi spoločnosťami alebo inými ekosystémami“.

Ako dodala na záver: „Robíme vedu, ale tiež veľmi, veľmi úzko spolupracujeme s priemyslom na vývoji technológií, ktoré potrebujeme na vedu. Môžeme byť vnímaní ako laboratórium základnej vedy, ale aj veľmi výkonná výskumná infraštruktúra vyvíjajúca prelomovú technológiu.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 2. 10. 2023, autor: rpa