Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Budúci rámcový program musí pamätať na ľudský rozmer

Monica Schofield je konzultantkou pre výskum a vývoj a vedúcou oddelenia poradenstva v oblasti financovania v Tutech, TTO slúžiacej Technickej univerzite v Hamburgu. Je tiež predsedníčkou pracovnej skupiny pre zodpovedné inovácie pre Európsku asociáciu manažmentu priemyselného výskumu, ktorej je individuálnym členom. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Prečítajte si názor konzultantky pre výskum a vývoj na tému využitia AI v rámcových programoch EÚ.

Výskum EÚ je základom „Projektu EÚ“, ktorý vytvára nespočetné množstvo vzťahov a priateľstiev v celej Európe. To sa musí zachovať v 10. rámcovom programe.

Po spustení ChatGPT netrvalo dlho a dostala som otázku, či by sme ho mohli použiť pre projektové návrhy programu Horizont Európa. A samozrejme, je nevyhnutné, aby bola na stôl položená myšlienka využitia umelej inteligencie ako nástroja na výber projektových návrhov. Toto však predstavuje kafkovský scenár budúceho prideľovania finančných prostriedkov na výskum: financovanie výskumu navrhované AI pre AI.

To je, samozrejme, absurdné, ale ako každý, kto sa kedy prihlásil do rámcového programu, vie, transakčné náklady spojené so žiadosťou o financovanie a úsilie vynaložené pri výbere projektových návrhov na financovanie robia z „automatizácie“ lákavú možnosť.

Dôveryhodnosť značky rámcového programu spočíva vo výberovom procese. To, či Európa získa hodnotu za peniaze z vynaložených miliárd, v rozhodujúcej miere závisí od „nákupu“ jednotlivcov. Bez ochoty najvyššieho európskeho intelektuálneho kapitálu investovať neprimerané množstvo času a úsilia do prípravy projektových návrhov a bez armády dobrovoľných expertov pripravených venovať čas ich posúdeniu, nikto nemôže podložiť tvrdenie, že financovanie ide na projekty „vynikajúce vedecké a technickú kvalitu“.

Ak je výber projektových návrhov vykonaný správne, je časovo náročná práca (bez ohľadu na čas strávený ich písaním). Ak sa program rozšíri, bude potrebných viac hodnotiteľov. Ako však pozorujú sponzori výskum a časopisy, skupina ľudí s potrebnými odbornými znalosťami je obmedzená a o ich pozornosť existuje súťaž.

Pre tých, ktorí sú súčasťou výskumnej komunity, môže byť čas venovaný hodnoteniu projektových návrhov považovaný za súčasť povolania výskumníka. Pre tých z nás, ktorí nie sú na akademickej pôde, si čas na to vyžaduje súhlas zamestnávateľa s verejným duchom alebo dostatok voľného času.

Vzhľadom na to, že finančná odmena nie je taká veľká, práca musí byť zaujímavá a mať určitú mieru vážnosti, aby bola atraktívna. Moje prvé hodnotenie v roku 1993 bolo vzrušujúcim úvodom do Európy kvôli kalibru ľudí, s ktorými ste prišli do kontaktu – vysokopostavených akademikov, špičkových manažérov výskumu a vývoja, angažovaných a informovaných štátnych zamestnancov. Človek sa cítil poctený, keď bol požiadaný.

Dnes, s online stretnutiami, menej času a projektovým návrhom, že musíte čítať veľa textu, ktorý je väčšinou o zaškrtávaní políčok s pravidlami a prehrabávaní sa tabuľkami vykonávajúcimi prácu účtovníka, táto práca nejako jednoducho nie je taká príťažlivá.

Samozrejme, na to, aby existoval rámcový program s dostatkom peňazí na uspokojenie neukojiteľného dopytu po financovaní, musia byť politici presvedčení o jeho hodnote. To znamená, že musí oslovovať široké spektrum politických záujmov. Čokoľvek sa však predá politikom, sa dosiahne len prostredníctvom osobného nasadenia jednotlivcov, „používateľskej komunity“ výskumného programu.

 

Pevný základ projektu EU

Európa potrebuje pokračovanie rámcového programu nielen pre obstarávanie výskumu pre implementáciu politiky, technologický pokrok, či dokonca pre inováciu, ale aj pre to, čo robí ako celok, aby vytvoril základ pre „projekt EÚ“. Počas jeho existencie sa vytvorilo nespočetné množstvo vzťahov a priateľstiev medzi jednotlivcami, cez hranice, disciplíny a organizácie.

Odolnosť a naša schopnosť reagovať na akúkoľvek krízu, ktorá nás postihne, je založená na tom, že máme ľudí v mnohých oblastiach s hlbokými znalosťami, ktorí sa navzájom poznajú, dôverujú a rešpektujú a ktorí majú prostriedky na spoluprácu. „Rámec“ nástrojov a ich oboznámenie sa s Európou a mimo nej umožňuje v prípade potreby rýchlo nadviazať medzinárodnú spoluprácu. Plní zásadnú úlohu pri poskytovaní spojovacieho bodu pre ľudí v Európe.

Nepochybne je potrebná rozsiahla inštitucionálna medziorganizačná spolupráca a záväzok k dohodnutým technologickým plánom v mnohých strategických oblastiach. Priemysel to potrebuje.

Toľko súčasných finančných prostriedkov z programu Horizont Európa sa však pokúša skombinovať obrovské množstvo organizácií v rámci malých rozpočtov, aby sa dosiahol nákupný zoznam vplyvov, ktoré presahujú rámec toho, čo môžu projekty výskumu a inovácií dosiahnuť. To často vedie k vysoko vykonštruovaným návrhom takej zložitosti, že ich riadenie je neefektívne a ťažko hodnotiteľné.

Preto, keď diskutujeme o podobe vecí, ktoré prídu, jednoducho nekričme, koľko peňazí ide na podporu základného výskumu, inovácií alebo súdržnosti, ale pozrime sa na samotné nástroje financovania. Potrebujeme príležitosti na návrhy, ktoré sa dajú pripraviť, inšpirujú k posudzovaniu a ktoré vedú k projektom, ktoré prejavujú hodnotu európskej spolupráce. A potrebujeme kvalifikovaných ľudí, ktorí ich budú posudzovať.

 

Úspech súčasných a budúcich rámcových programov závisí od ľudskej inteligencie, nie od AI.

 

Monica Schofield je konzultantkou pre výskum a vývoj a vedúcou oddelenia poradenstva v oblasti financovania v Tutech, TTO slúžiacej Technickej univerzite v Hamburgu. Je tiež predsedníčkou pracovnej skupiny pre zodpovedné inovácie pre Európsku asociáciu manažmentu priemyselného výskumu, ktorej je individuálnym členom.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 23.4.2024, autor: rup