Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ak nepríde zmena, zo Slovenska húfne odídu tie najdôležitejšie talenty

tím , ľudia, bratislava, mladí
Päťdesiatka inovatívnych firiem dáva štátu konkrétne návrhy: Čo zmeniť, aby sme svet dobehli v inováciách? Zdroj: https://www.startitup.sk

Inovatívne firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily a v rámci kampane Za inovatívne Slovensko prichádzajú s konkrétnymi návrhmi na zmeny legislatívy, ktorými chcú posunúť vpred celý inovačný ekosystém.

Patria medzi ne opatrenia na prilákanie a udržanie pracovnej sily, podporu výskumu a vývoja, na urýchlenie byrokratických procesov či rozvoj inovačného ekosystému.

Návrhy spoločne predložia vláde SR a príslušným inštitúciám. Ku kampani sa do dnešného dňa pridalo už viac ako 50 firiem a organizácií, pričom ďalšie sa ku kampani môžu stále prihlásiť.  

Inovačný ekosystém jednohlasne tvrdí: „Digitálna budúcnosť je teraz v našich rukách.”

Podľa ambasádorov kampane Mariána Porvažníka (Vacuum Group), Michala Kardoša (SAPIE), Márie Bielikovej (KInIT), Petra Kolesára (Civitta) a Mateja Ftáčnika (Vacuumlabs), Slovensko nie je dobre pripravené na digitálnu dobu. Dlhodobo sa totiž orientovalo na výrobný priemysel a systematicky zanedbávalo budovanie technologickej infraštruktúry či rozvoj digitálnych zručností obyvateľstva. 

Ako uviedol Marián Porvažník, jeden z ambasádorov kampane Za inovatívne Slovensko a CEO technologického hubu Vacuum Group: „Plán obnovy nám dáva jedinečnú príležitosť zmeniť kurz slovenskej ekonomiky. Ak sa naša legislatíva bleskovo neadaptuje na nové globálne podmienky, inovatívne firmy budú s tým najkvalitnejším talentom zo Slovenska húfne odchádzať, prípadne už samotné ich zakladanie prebehne v zahraničí. A to len preto, že súperenie so zahraničnými konkurentmi zo Slovenska ich v tomto boji zbytočne znevýhodňuje, a to je obrovská škoda.”

Startupové víza, zamestnanecké akcie či jednoduchá komunikácia občana so štátom – vo svete samozrejmosť, u nás hudba budúcnosti?

Platforma vyše 50 firiem a organizácií, medzi ktoré patrí napríklad EY, Websupport, Wood & Company, O2 Slovakia, Vision Ventures, Slovensko.Digital, AjTyvIT či Slovak-American Foundation, preto vypracovala konkrétne návrhy na nevyhnutné legislatívne zmeny, ku ktorým by malo na Slovensku dôjsť v rámci implementácie Plánu obnovy. 

Medzi ne patrí napríklad umožnenie získania startupových víz pre občanov krajín mimo EÚ, efektívnejšie nastavenie režimu zamestnaneckých akcií, tzv. ESOP a elektronického podpisovania dokumentov.

Tiež sem patrí posilnenie rozvoja podnikateľských zručností na každom stupni vzdelávania a podporu inkubačných a akceleračných programov zo strany štátu.

Zanedbať netreba ani zmeny podporujúce rozvoj výskumu a vývoja. Zoznam návrhov a to, ako prispejú k budovaniu inovatívnejšieho Slovenska nájdete na stránke zainovativneslovensko.sk.

Ako uviedol Michal Kardoš, výkonný riaditeľ SAPIE (Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku) a ambasádor projektu Za inovatívne Slovensko: „Chceme poukazovať na konkrétne oblasti a body, ktoré sú súčasťou iniciatívy Za inovatívne Slovensko a ktoré firmy pôsobiace v našom ekosystéme považujú za dôležité. Je dobrou správou, že Vláda SR v oblasti inovácií prijala viacero záväzkov. Sme preto radi, že v týchto snahách a diskusiách môžeme byť pre vládu rovnocenným partnerom a zároveň tak prepájať inovačný ekosystém.”

Viac informácií:

Päťdesiatka inovatívnych firiem dáva štátu konkrétne návrhy: Čo zmeniť, aby sme svet dobehli v inováciách?

Zdroj: https://www.startitup.sk, zverejnené: 12. 5. 2022, autor: rpa