Vlády na celom svete spúšťajú politiku kvantovej výpočtovej techniky – niečo, čo sa v prípade základnej technológie len zriedka vidí – a zároveň investujú miliardy na vývoj a ochranu kvantových informačných systémov.
Celý rad priemyselných odvetví sa pripravuje na revolúciu, pretože predtým neriešiteľné problémy sa stávajú riešiteľnými, keď sa k nim pristupuje pomocou kvantových počítačov. Tieto prípady použitia budú zahŕňať objavovanie drog, finančnú optimalizáciu, umelú inteligenciu a kybernetickú bezpečnosť.
Najmä priestor kvantovej kybernetickej bezpečnosti zaznamenáva značnú dynamiku. Na jednej strane hrozí, že kvantové počítače podkopú štruktúru našich existujúcich šifrovacích systémov, čo vedie ku kritickej potrebe migrovať systémy na kvantovo bezpečné prístupy. Naliehavosť riešenia kvantovej hrozby zdôraznili odborníci aj vlády.
Cloud Security Alliance (CSA) nastavila odpočítavanie „Y2Q“ na rok 2030, čo je predpokladaný dátum, kedy kvantové počítače prelomia šifrovanie. Zatiaľ čo vláda USA oznámila dve prezidentské smernice pre pokrok v kvantových technológiách, ktorých cieľom je spravodlivý prechod na kvantovo odolnú kryptografiu do roku 2035. Na druhej strane kvantová technológia môže posilniť existujúce šifrovanie, pričom sľubuje, že do konca roka 2022 bude trhom 30-miliárd USD. Komerčné produkty, ktoré riešia predtým neriešiteľné problémy pomocou kvantových počítačov, sa uvádzajú na trh s cieľom zvýšiť kybernetickú bezpečnosť.
Dve zmeny myslenia na realizáciu potenciálu kvantových počítačov
Napriek sľubnému pokroku a príležitostiam existuje riziko, že organizácie nebudú plne využívať výhody v oblasti kvantovej výpočtovej techniky. Aby si obchodní lídri udržali náskok a zmiernili toto riziko, musia urobiť dve dôležité zmeny myslenia.
1. Pochopiť kvantovú časovú os, pretože prijatie kvantovej technológie nie je úlohou zo dňa na deň
Niektorí obchodní lídri sa domnievajú, že prejde pätnásť alebo dvadsať rokov, kým kvantová výpočtová technika zasiahne, možno približne v rovnakom čase, keď je ohrozená kybernetická bezpečnosť. Ľudia s týmto zmýšľaním pravdepodobne nedostatočne investujú do kvantových zručností a technológií, čo sa môže ukázať ako existenčná chyba. Zaujatie pesimistického postoja ku kvantovému pokroku môže viesť aj k tomu, že podniky budú vystavené rizikám kybernetickej bezpečnosti. Nedostatočná pripravenosť na kvantovú hrozbu by riskovala vystavenie citlivých údajov prostredníctvom kvantovo poháňaných útokov.
Potrebný posun v myslení je uznať, že kvantum sa rýchlo pohybuje a že spoločnosti, ktoré to nerozpoznajú, zaplatia prísnu pokutu, či už zo straty konkurenčnej výhody alebo z katastrofických kybernetických útokov. Tí, ktorí majú blízko ku kvantovému priemyslu, veria, že kvantum bude v nasledujúcom desaťročí prinášať hodnotu postupne, a mnoho spoločností z rebríčka Fortune 500 múdro investuje včas, aby udržali krok s konkurenciou.
2. Zničiť silá vzdelávaním a posilňovaním tímov, aby pochopili dopad a vytvorili akčný plán
Napriek jasnému mandátu od vlád sa na periférii firiem často diskutuje o kvantách. Tam, kde existujú tímy zamerané na kvantum, sú často malé a ľahostajné a čelia neustálemu zápasu o zapojenie svojich kolegov do zmysluplných projektov. Prekvapivý počet týchto kvantových tímov je prostým úsilím, ktoré sa začalo preto, lebo niekoľko jednotlivcov samo zorganizovalo hnutie, aby sa zaoberalo potenciálnymi príležitosťami a rizikami. Podpora zhora nadol a integrácia medzi funkciami sú zriedkavé.
V oblasti kybernetickej bezpečnosti silá spúšťajú rozpor medzi kvantovými a nekvantovými komunitami, ktorý je poháňaný prehnanými tvrdeniami na jednej strane a hlbokým skepticizmom na strane druhej. Mnohé spoločnosti zaoberajúce sa kvantovou kybernetickou bezpečnosťou vyvíjajú užitočné technológie, ale neuvedomujú si, ako ich vyjadriť kybernetickej komunite, ani ich úspešne integrovať do systémov v reálnom svete. Čistým výsledkom je, že spoločnosti môžu vynechať bezpečnostné vylepšenia, ako je generovanie kvantových kľúčov alebo distribúcia kvantových kľúčov, pretože ich tímy kybernetickej bezpečnosti sa na pozerajú podozrievavo.
Štyri kľúčové opatrenia umožňujúce využitie potenciálu kvantových počítačov
Aby sme pomohli vytvoriť tieto nové spôsoby myslenia, uvádzame štyri opatrenia na vyvolanie impulzu v organizácii:
1. Preskúmať prípady skorého použitia pre kvantá v priebehu nasledujúcich piatich rokov
Prijatie kvantovej technológie nie je úloha zo dňa na deň. Spoločnosti by mali skúmať možnosti skorého využitia a plánovať pilotné projekty. Namiesto toho, aby sa na kvantum pozeralo ako na vzdialený nástroj, mali by obchodní lídri prehodnotiť krátkodobé využitie a uprednostniť jednu alebo dve cesty. Iba organizácie, ktoré dnes uprednostňujú prieskum, budú môcť v blízkej budúcnosti urobiť kvantový skok.
2. Riešiť kritický nedostatok zručností
Kvantové počítače sa veľmi líšia od klasických počítačov a na riešenie problémov pomocou nich je potrebná iná súprava zručností. Na získanie náskoku pri používaní kvantových počítačov budú podniky musieť vyvinúť duševné vlastníctvo, ako napríklad kvantové algoritmy, ktoré im umožnia riešiť problémy rýchlejšie ako ich konkurenti. Zručnosti potrebné na riešenie týchto problémov sú veľmi žiadané a špičkové spoločnosti získavajú talenty už roky. Nie je jasné, či nevyhnutný rast dopytu bude zodpovedať nárastu talentov, ktoré zasiahnu trh.
Získanie správnej kombinácie talentov je rovnako dôležité. Napríklad v oblasti kybernetickej bezpečnosti je dôležité vyvážiť kvantových kryptografov s klasickými kryptografmi, aby sa zabezpečilo, že sa vyvinú pragmatické systémy v reálnom svete, ktoré zohľadňujú celé spektrum kybernetických rizík a kompromisov.
V každom prípade, podniky, ktoré sa rozbehnú včas, aby zaručili talent, budú mať lepšiu pozíciu na to, aby využili kvantovú technológiu, keď dozrieva.
3. Plánovať a pripraviť sa na kvantovú hrozbu
Čoskoro prídu pozitíva kvanta, ale aj negatíva. Firmy sa dnes musia pripraviť na kvantum dopadov, ktoré budú mať na ich systémy kybernetickej bezpečnosti. Pre veľkú organizáciu to bude vyžadovať veľa práce. Jednoduché pochopenie toho, aké existujúce systémy sú na mieste, je obrovská úloha, predtým, ako zvážime úsilie o migráciu systémov a spoluprácu s množstvom predajcov.
Spoločnosti, ktoré začnú tento proces teraz, budú pripravené, keď príde kvantový „deň Q“.
4. Zakomponovať kvantum do obchodnej a technologickej stratégie
Aby sa kvantové technológie úspešne integrovali do podnikania, silá sa musia rozložiť. Aby tomu pomohli, manažéri by sa mali zamerať na to, aby sa kvantum stalo hlavným prvkom firemnej stratégie, a nie okrajovou aktivitou podporovanou miestnymi nadšencami. Jedným z prístupov k tomu je požadovať od každého oddelenia alebo divízie, aby do svojho strategického plánovania každý rok začlenili plány súvisiace s kvantovou technológiou.
Uskutočnením krokov, ako sú tieto, sa môžu lídri podnikov dostať do popredia technológie, ktorá zmení priemyselné odvetvia. Ale len vtedy, ak sa použije správny spôsob myslenia.
Zdroj: https://www.weforum.org, zverejnené: 28. 7. 2022, autor: rpa