Identifikácia stromov pomocou hlbokého učenia a lepšieho zdravia pre starších ľudí v digitálnom svete: V rámci európskeho programu COST Švajčiarska národná vedecká nadácia (SNSF) podporí 18 projektov sumou 4,9-milióna CHF.
Stefan Brönnimann (Univerzita v Berne) zakladá svoj výskum na údajoch o teplote mestskej klímy pre európske mestá. Tieto údaje sú prevzaté z výmennej platformy vytvorenej v rámci FAIRNESS COST Action. Štatistickými prístupmi sa snaží charakterizovať efekt tepelného ostrova v mestách pri vysokom časopriestorovom rozlíšení na základe meraní teploty vzduchu a vyhodnotiť vplyv mestskej zelene a netesnosti povrchov.
Ide o jeden z 18 švajčiarskych projektov, ktoré sú v súčasnosti financované v rámci programu COST, ktorý podporuje európsku spoluprácu v oblasti vedeckého a technického výskumu. Cieľom je podporovať inovatívny výskum, ktorý vedie k novým konceptom a produktom.
SNSF vyhodnotila 34 návrhov projektov predložených výskumníkmi vo Švajčiarsku vo výzve COST 2022. Schválených bolo 18 projektov, ktorým bolo pridelených spolu 4,9-milióna CHF.
Široká škála tém
Financované projekty sa budú realizovať počas nasledujúcich štyroch rokov. Pokrývajú široké spektrum odborov, od ekológie cez bunkovú biológiu, strojárstvo a veterinárnu medicínu.
Verena Griess (ETH Zürich) pracuje na presnej detekcii a identifikácii drevín v lesoch. Jej primárnym cieľom je vyvinúť modely hlbokého učenia založené na snímkach diaľkového snímania s vysokým rozlíšením na rozpoznávanie druhov presahujúcich lesy. Okrem toho chce vyhodnotiť možnosti pozemského laserového skenovania na identifikáciu druhov v podzemí. Automatická detekcia druhov poskytne základ pre obhospodarovanie lesov s cieľom zabezpečiť odolnejšie lesy.
Carlo Fabian (FHNW) bude skúmať potreby a myšlienky starších ľudí v súvislosti s riešeniami podpory zdravia. To bude zahŕňať posúdenie ich užívateľskej prívetivosti. Bude analyzovať rámcové podmienky a bariéry, ktoré ovplyvňujú používanie digitálnych nástrojov staršími ľuďmi. Cieľom je vytvoriť novú víziu podpory zdravého starnutia.
Medzinárodné siete
Program COST je otvorený pre všetky odbory. Spája výskumníkov z celej Európy, aby mohli spoločne rozvíjať svoje nápady v medzinárodných sieťach, ktoré sa nazývajú „Akcie“. Akcie COST nefinancujú samotný výskum, ale podporujú vytváranie sietí vo forme stretnutí, krátkodobých vedeckých výmen, školení a aktivít zameraných na šírenie informácií. Akcia COST pozostáva v priemere z výskumných skupín z 28 rôznych krajín.
Výskumní pracovníci so sídlom vo Švajčiarsku sa tiež môžu zúčastniť akcií COST. SNSF podporuje takéto projekty grantmi, okrem iného, pre mladých výskumníkov, ktorí chcú v ranom štádiu svojej kariéry vytvoriť široké medzinárodné siete.
Viac informácií:
Zdroj: https://www.snf.ch, zverejnené: 16. 1. 2023, autor: rpa