Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

10. Rámcový program musí poskytnúť komplexnú víziu vedúceho postavenia Európy v oblasti trvalo udržateľného výskumu a technológií

Irina Kupiainen, riaditeľka pre verejné záležitosti v CSC – IT Center for Science a Kimmo Koski, generálny riaditeľ v CSC – IT Center for Science.

 

Počiatočná fáza plánovania budúceho výskumného programu EÚ bude kľúčová pri zabezpečení toho, že umožní výskum náročný na údaje a posilní zodpovedný vývoj umelej inteligencie a udržateľné využívanie umelej inteligencie vo výskume a inováciách.

Digitálne technológie napredovali rýchlejšie ako ktorákoľvek inovácia v našej histórii – zasiahla približne polovicu populácie rozvojového sveta len za dve desaťročia a pretvárala spoločnosti.

Teraz je na čele tejto revolúcie umelá inteligencia (AI). Umelá inteligencia je kľúčovou technológiou, ktorá je taká všestranná, že sa dá použiť takmer v akejkoľvek oblasti a pre výskum a inovácie bude znamenať zmenu hry.

Využitie AI ako nástroja na zrýchlenie produktivity výskumu by podľa správy OECD z roku 2023 mohlo byť ekonomicky a sociálne najhodnotnejšie zo všetkých jej použití.

Umelá inteligencia vstupuje do čoraz viac oblastí a fáz výskumu. Rozširuje produktivitu a kreativitu výskumníkov spracovaním veľkého množstva výskumných údajov, objavovaním základných vzorov a vytváraním predpovedí a modelov rýchlosťou, ktorá bola predtým nepredstaviteľná.

Toto zrýchlenie výskumu je mimoriadne silné a umožňuje AI pôsobiť ako katalyzátor vedeckých objavov a špičkových inovácií. V globálnom meradle to posilní základy, ktoré sú také dôležité, aby nám pomohli riešiť naliehavé spoločenské výzvy, akými sú zmena klímy, rakovina a pandémie. Jedným príkladom je „ComPatAI“, fínsky projekt zameraný na včasnú detekciu rakoviny pomocou AI a obrovského výpočtového výkonu superpočítača EuroHPC LUMI.

 

Geopolitické výzvy

Nemôžeme uniknúť skutočnosti, že geopolitika a technológie sú čoraz viac prepojené. Súčasné trendy poukazujú na rastúcu konkurenciu o vedúce postavenie AI vo výskume a inováciách, čo by mohlo viesť k tomu, že tí, ktorí sú v popredí napredovania AI, hromadia ešte vyšší podiel vedeckých objavov rýchlejším tempom s logikou „víťaz berie všetko“.

Ak Európa v tomto preteku zaostane, bude vynechaná z ďalších prelomových vedeckých objavov a technológií. Umelá inteligencia je v konečnom dôsledku o údajoch a schopnostiach, infraštruktúrach, zručnostiach a stratégiách na ich premenu na niečo úplne nové – či už vo vede alebo v podnikaní. Za posledných pár rokov EÚ vynaložila rozsiahle investície do posilnenia svojich schopností AI v rámci rozvoja svojich dátových infraštruktúr vrátane programu EuroHPC a európskych dátových priestorov.

V budúcnosti musí EÚ pokračovať v spoločných a dlhodobých investíciách do infraštruktúr a spôsobilostí, ktoré posilnia rast a zavádzanie umelej inteligencie do výskumu a inovácií. To nielen posilní európsku dátovú ekonomiku, ale zvýši aj jej konkurencieschopnosť, strategickú autonómiu a odolnosť. Okrem toho, silná Európa sa nikdy nepretaví do izolovanej Európy – vyžaduje si globálnu spoluprácu s rovnako zmýšľajúcimi partnermi, ktorí hľadajú riešenia spoločných výziev.

 

Komplexný digitálny výskum

Ďalší rámcový program EÚ pre výskum a inovácie, 10. rámcový program (FP10), bude kľúčovým nástrojom pri formovaní európskeho vedúceho postavenia. Program sa musí zamerať na excelentnosť vo výskume a technológii a zamerať sa na budovanie európskych kompetencií udržateľným spôsobom. Skorá fáza plánovania bude kľúčová pri navrhovaní programu, ktorý umožní výskum náročný na dáta a zosilní zodpovedný vývoj AI a udržateľné využívanie AI a iných digitálnych technológií vo výskume a inováciách.

Pri upriamovaní pozornosti na špecifické digitálne technológie, ako je AI, kvantová výpočtová technika alebo virtuálna realita, existuje riziko, že sa vytvorí humbuk, ktorý môže ľahko viesť k príliš zjednodušeným alebo umlčaným riešeniam.

Aby sme posilnili pozíciu EÚ, musíme pochopiť úplný obraz všetkých pohyblivých častí, ktoré sú potrebné. Robustný ekosystém európskej digitálnej výskumnej infraštruktúry, ktorý je schopný poskytovať vynikajúce údaje a vysokovýkonné výpočtové zdroje, tvorí samotnú chrbticu vývoja umelej inteligencie a dátovo náročného výskumu a inovácií. Okrem toho musíme systematicky budovať kompetencie ľudí, ktorí tieto nástroje využívajú.

Napríklad superpočítač EuroHPC LUMI je v súčasnosti jednou z najvýkonnejších platforiem AI na svete, na ktorej bežia aplikácie ako veľké jazykové modely a významne prispieva k budovaniu kompetencií európskych výskumníkov a spoločností. Vysokovýkonná výpočtová technika poskytuje platformu pre AI a EÚ už položila dôležité základy pre konkurenciu AI aj prostredníctvom spoločného podniku EuroHPC. 10. RP musí byť pripravený plne využiť tieto zdroje od samého začiatku.

 

Dynamický pohon pre udržateľnú budúcnosť

FP10 musí byť rovnako dynamický ako digitálna transformácia, ktorou sa zaoberá, a bude musieť reagovať na zmeny, ktoré zatiaľ nedokážeme predvídať. Budovanie nových kompetencií prostredníctvom výskumu a inovácií je spôsob, ako riešiť veľké globálne a spoločenské výzvy, a výskum založený na údajoch umožňuje kombináciu obrovského množstva údajov z rôznych oblastí. FP10 môže znamenať zmenu a musí plne uprednostňovať vplyv na klímu, energetickú účinnosť a nákladovú efektívnosť, pretože to bude mať obrovský a priamy vplyv na environmentálnu záťaž, energetickú bezpečnosť a spôsob, akým v Európe využívame verejné peniaze.

Digitálne výskumné infraštruktúry sú síce dôležité pri presadzovaní udržateľných a ekologických riešení, ale často majú vysokú spotrebu energie, ktorá sa bude zvyšovať s výskumom a inováciami založenými na AI. Tvárou v tvár tomu musí Európa stanoviť účinné, konzistentné ukazovatele udržateľnosti založené na životnom cykle, ktoré pomôžu znížiť vplyv všetkých energeticky náročných priemyselných odvetví na klímu a životné prostredie.

FP10 musí byť v popredí vývoja a implementácie takýchto ukazovateľov, čím sa Európa stane svetovým lídrom v zodpovednom a udržateľnom výskume a technológiách.

 

Kimmo Koski je výkonným riaditeľom CSC – IT Center for Science. Irina Kupiainen je riaditeľkou pre verejné záležitosti v CSC – IT Center for Science.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 16. 2. 2024, autor: rup

​​