Vesmírny program pod taktovkou ESA prebieha už 50 rokov. Súčasťou osláv bude aj prenos valčíka Na krásnom modrom Dunaji do vesmíru.
Tento jubilejný rok poskytuje príležitosť zamyslieť sa nielen nad doterajšími úspechmi ESA, ale ešte viac o jej budúcich perspektívach.
Európska vesmírna agentúra (ESA) vyvíja a realizuje spoločný európsky vesmírny program, ktorý slúži výlučne na mierové účely už 50 rokov. V súčasnosti má 23 členských štátov, troch pridružených členov a jeden spolupracujúci štát.
Najdôležitejším orgánom agentúry so sídlom v Paríži je Rada ESA. Každá členská krajina má jeden hlas bez ohľadu na veľkosť alebo príspevok. Rada ESA volí aj generálneho riaditeľa. Od roku 2021 zastáva túto funkciu Josef Aschbacher z Rakúska.
Slovenská republika spolupracuje s ESA od roku 2010 a v roku 2022 sa Slovensko stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Pridružené členstvo umožňuje Slovensku plnohodnotnú spoluprácu s ESA a prístup k rôznym vesmírnym projektom a technológiám.
V roku 2025, presne 30. mája, si pripomíname 50 rokov od založenia Európskej vesmírnej agentúry. Len o deň neskôr, čiže 31. mája 2025, oslavuje 50 rokov i sieť satelitného sledovania Estrack Európskej vesmírnej agentúry a spolu s ňou aj jej anténa v španielskom Cebrerose, ktorá už 20 rokov predstavuje most medzi Zemou a vzdialenými misiami ESA vo vesmíre.
Straussov valčík sa ponesie do vesmíru
Tento rok si tiež pripomíname 200 rokov od narodenia Johanna Straussa mladšieho (25. október 1825 – 3. jún 1899). Pri tejto príležitosti organizuje ESA spolu s mestom Viedeň jedinečnú akciu: vysielanie valčíka Na krásnom modrom Dunaji do vesmíru.
Skladbu zahrajú Viedenskí symfonici a bude vyslaná ako rádiový signál z veľkej antény ESA v Španielsku. Prenos do vesmíru sa uskutoční 31. mája 2025. Udalosť bude sprevádzaná živým vystúpením orchestra, ktoré bude streamované spolu s verejnými premietaniami vo Viedni, v Madride a New Yorku.
ESA použije vopred nahranú verziu z generálnej skúšky orchestra, aby predišla technickým problémom. Skladba bude vyslaná rýchlosťou svetla.
Signál sa dostane k Mesiacu za 1,5 sekundy, na Mars za 4,5 minúty, k Jupiteru za 37 minút a na Neptún za štyri hodiny. Do 23 hodín sa dostane k americkej medziplanetárnej sonde Voyager 1 – najvzdialenejšiemu ľudskému výtvoru, ktorý sa momentálne nachádza vyše 24 miliárd kilometrov od Zeme v medzihviezdnom priestore.
Živý koncert Viedenských symfonikov (Wiener Symphoniker) sa uskutoční v sobotu 31. mája 2025. Podujatie sa začne o 20.30 hod. SELČ a prenos z antény ESA Cebreros sa uskutoční o 21.30 hod. SELČ. Priamy prenos bude možné sledovať prostredníctvom stránky space.wien.info a na Instagrame mesta Viedne.
ESA sa podieľala aj na vesmírnom ďalekohľade Jamesa Webba (JWST), ktorý bol vypustený do vesmíru koncom roka 2021. V súčasnosti spolupracujú ESA a NASA na dopravení vzoriek hornín z Marsu na Zem. NASA zbiera vzorky pomocou rovera Perseverance a ESA vyvíja návratovú sondu.
Pripojením európskeho laboratória Columbus k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS v roku 2008 sa ESA stala partnerom ISS.
V tomto roku bola vypustená k ISS aj automatická zásobovacia družica ATV Jules Verne (Automated Transfer Vehicle).
Dohoda o európskej vesmírnej politike
22. mája 2007 bola podpísaná dohoda o európskej vesmírnej politike (European Space Policy), ktorá zjednocuje postup ESA s politikou jednotlivých členských zemí Európskej únie. Podpísaná bola Európskou komisiou a vtedajším generálnym riaditeľom ESA Jeanom-Jacquom Dordainom. Prvýkrát v histórii bol teda vytvorený spoločný politický rámec pre kozmické aktivity v Európe.
Viac informácií:
Elevating Europe in space for fifty years
Zdroj: ESA; https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 30.5.2025; autor: rup