Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Podujatie My sme SAV vyzdvihne vedecké talenty


Začiatok: 14. 06. 2024 09:00

Koniec: 15. 06. 2024 19:00

Typ podujatia: Výstava

Organizátor: SAV

Miesto konania: Hviezdoslavovo námestie, Bratislava

Štát: Slovensko
Podujatie “My sme SAV”. Zdroj: https://www.sav.sk

 

Tanec, hudba, zábava, no v hlavnej úlohe VEDA – takto bude vyzerať najväčšia popularizačná akcia Slovenskej akadémie vied s názvom My sme SAV. Takmer 30 ústavov a výskumných centier akadémie sa predstaví verejnosti svojimi stánkovými prezentáciami na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 14. – 15. júna 2024. Vedecké hviezdy budú vystupovať aj na pódiu, a to počas celodenného piatkového programu. Ten sa bude niesť v duchu hesla „made by SAV“, pretože všetko, čo uvidíte, bude doslova z našej dielne – od hudby, tanca cez humor a tak trochu aj mágiu až po samotnú vedu.

„Chceme sa dostávať do intímnejšieho kontaktu s verejnosťou, zrozumiteľnejšie vysvetľovať princípy fungovania mnohých javov, vzdelávať, inšpirovať, a najmä, prinášať pozitívne správy. Práve vedecký progres a inovácie sú pre ľudstvo nádejou, že budeme do budúcna žiť vo svete, ktorý je rozmanitý, zdravý a prosperujúci. Srdečne pozývam všetkých fanúšikov vedy na spoločné stretnutie s tajomstvami našej každodennej práce,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.

Ekológovia prichádzajú na podujatie s témou Krajina – náš vzácny životný priestor, elektrotechnici pripravujú ukážky, ktoré nám priblížia fascinujúci svet mikročipov, supravodivosti a vákuových technológií. Uvidíte blízky či vzdialený vesmír, a to aj za bieleho dňa, pritiahne vás téma magnetizmus, no a pri experimentoch s kryokvapalinami vám ukážeme krehkosť bežných predmetov. V stánku Centra biovied SAV môžeme spolu „nakuknúť“ do miniskleníka so superzdravými mikrobylinkami a kto má rád farby, môže si vytvoriť „pH dúhu“. Archeológovia budú verejnosť sprevádzať cestičkami, po ktorých putovali kedysi našou krajinou Germáni, a keď sa putovaním od stánku k stánku pristavíme v Biomedicínskom centre SAV, vedkyne a vedci budú skúšať pamäť návštevníkov, ale aj ich zdravotnú kondíciu.

V piatok prinesie podujatie My sme SAV celodenný program na pódiu, kde sa predstavia zamestnanci akadémie so svojimi skrytými talentmi. Vedeckou mágiou bude sprevádzať anorganický chemik, Flamenco tanec predvedie v gitarovom sprievode geografka a v podvečerných hodinách ukončí program kapela Magritte Jazz Sextet, v ktorej účinkuje aj odborník SAV na sociálnu komunikáciu.

Podujatie My sme SAV sa koná v piatok a v sobotu od 9:00 do 19:00. Slovenská akadémia vied ho organizuje po štvrtý raz. V rokoch 2018 a 2019 sa konalo na bratislavskom Primaciálnom námestí a v roku 2023 na Námestí M. R. Štefánika. Každoročne sa teší priazni tisícok návštevníkov, čo je očakávaním aj pre novú lokalitu podujatia, ktorým je aktuálne Hviezdoslavovo námestie v Bratislave.

 

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 7.6.2024, autor: rup

Pridať do Google Calendar