Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Od T Coronae Borealis po James Webb Space Telescope


Začiatok: 20. 06. 2024 17:30

Koniec: 20. 06. 2024 19:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: Slovenské planetáriá, o. z., SNM

Miesto konania: Objavovňa Prírodovedného múzea SNM v Bratislave, Vajanského nábrežie 2

Štát: Slovensko
Od T Coronae Borealis po James Webb Space Telescope. Zdroj: Klub astronómov SNM

 

Pozývame vás na vedecko-populárnu prednášku Od T Coronae Borealis po James Webb Space Telescope“ organizovanú v rámci Klubu astronómov SNM.

 

Kedy a kde sa prednáška uskutoční

Prednáška sa uskutoční 20. júna 2024 od 17:30 v Objavovni Prírodovedného múzea SNM (3. poschodie), Vajanského nábrežie 2 v Bratislave.

Vstup na podujatie je voľný.

 

O prednáške

Témou prednášky bude jedna z najočakávanejších astronomických udalostí tohto roka a to očakávané vzplanutie rekurentnej novy T Coronae Borealis. Tento úkaz bude viditeľný aj voľnými očami. Neváhajte preto a príďte sa o tomto jedinečnom úkaze dozvedieť viac.

Dvojhviezdny systém T Corona Borealis, tiež známy ako T CrB, sa naposledy rozjasnil v roku 1946 a astronómovia predpovedali, že by sa mohol opäť rozjasniť do septembra 2024. Naša skupina intenzívne skúmala uvedený systém ešte koncom minulého storočia, pričom sme vyriešili problém, ktorý pretrvával vo vedeckých prácach 38 rokov. Nemysleli sme si, že tento objekt sa dostane do pozornosti celosvetovej astronomickej komunity. Všetko je možné, len treba vedieť, že podobné kataklizmatické premenné hviezdy sú ako mačky.

O všetkom si povieme bližšie počas prednášky.

 

Kto bude prednášať

Sme radi, že pozvanie prijal RNDr. Ladislav Hric, CSc., zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove a bývalý predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied.

 

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk; https://www.snm.sk, zverejnené: 19.6.2024; autor: rup

Pridať do Google Calendar