Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európska noc výskumníkov na Slovensku


Začiatok: 27. 11. 2020 09:00

Koniec: 27. 11. 2020 21:30

Typ podujatia: Festival

Organizátor: Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity v spolupráci so SAV

Miesto konania: Festival
V novom termíne 27. novembra 2020 sa uskutoční festival vedy “Európska noc výskumníkov”. Podujatie je finančne podporované rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií – Horizon 2020, v časti – Marie Skłodowska-Curie actions.

Hlavný organizátor podujatia, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR, opäť pripravia bohatý a maximálne pestrý program, ktorý osloví všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.

Hlavný program Európskej noci výskumníkov na Slovensku bude prebiehať od 9:00 do 21:30 v online štúdiu, kde sa návštevníci môžu tešiť na vedeckú live show počas celého dňa, na pútavé prednášky, diskusie na aktuálne vedecké témy a svetelnú show.

Okrem online štúdia je pre fanúšikov vedy a výskumu pripravených aj 16 webinárov v rámci Vedy bez hraníc, ktoré budú prebiehať v dvoch tematických okruhoch Človek a technológie a Človek a príroda od 13:00 do 21:00. V rámci nich sa budú môcť záujemcovia zúčastniť prezentácie a diskusie s výskumníkmi a výskumníčkami.

Mottom roka 2020 bude „Veda bez hraníc“, ktorým chceme poukázať na to, že výskum a inovácie prekračujú nielen geografické hranice, ale zachádzajú aj za hranice bežného poznania. Vďaka búraniu fyzických aj mentálnych hraníc a spolupráci výskumníkov a inovátorov môžeme dnes všetci využívať výsledky vedy v každodennom živote. Navyše, vedci a inovátori prekračujú aj hranice každodenného poznania a vďaka tomu zlepšujú náš život vo všetkých oblastiach. Za všetkými dôležitými objavmi a zlepšeniami stoja výskumníci a inovátori a ich zvedavosť a odhodlanosť – vďaka nim máme internet, môžeme vidieť čiernu dieru, liečiť choroby či vytvárať umelú inteligenciu.

Tohtoročné aktivity festivalu vedy budú sústredené do online priestoru a do škôl po celom Slovensku. Program novembrovej Noci výskumníkov bude pozostávať z online štúdia, ktoré divákom prinesie pútavé rozhovory a prezentácie popredných slovenských vedcov. Súčasne s tým bude prebiehať online formát Science café s názvom Veda bez hraníc, kde budú mať návštevníci možnosť diskutovať a pýtať sa priamo vedcov a inovátorov. Ďalšou časťou Noci výskumníkov budú online návštevy vedcov na školách po celom Slovensku, ktorí navštívia základnú alebo strednú školu, ktorú absolvovali a prostredníctvom prezentácie aj priamej interakcie budú motivovať študentov, aby sa rozhodli pre vedeckú kariéru. Žiaci, študenti i učitelia sa môžu zapojiť do festivalových súťaží. 

Novinkou je aj aktivita Vedecký kuriér, ktorá vedeckú prácu dostane priamo k deťom. Učitelia dostanú balíčky s materiálmi na pokusy a vedecko-popularizačnú hru Výskumníci.

Program

Viac informácií

Zdroj: https://www.nocvyskumnikov.sk, zverejnené: 24.11.2020, autor: rpa

Pridať do Google Calendar