Máte
nápad?

Pomôžeme vám!

Chcem pomoc

Chcem
mentora

Kliknite sem

Domov

Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecko predstavilo najvýkonnejší kvantový počítač

ERA Aktualita

https://www.fz-juelich.de/SharedDocs/Bilder/PORTAL/DE/pressebilder/PM2022/2022-01-17-gruppenbild.png?__blob=poster
Vo výskumnom centre Forschungszentrum Jülich začal pracovať kvantový počítač s viac ako 5000 qubitmi. Zástupcovia z politiky a vedy stlačili tlačidlo na štart prvého systému D-Wave založeného na kvantovom cloude mimo Severnej Ameriky. Zdroj: https://www.fz-juelich.de

V nemeckom výskumnom centre (FZ Jülich) v spolkovej krajine Severné Porýnie-Westfálsko (NRW), predstavili najvýkonnejší kvantový počítač na svete, uviedla vo svojej reportáži zo 17. januára 2022 reportérka Helga Herrmanns (WDR).

Na prezentácii vo výskumnom centre (FZ Jülich) sa rečníci predbiehali v samých superlatívoch.

„Vstupujeme  do nového počítačového veku prostredníctvom revolučnej technológie, ktorá je jedinečná vo svete.“                                                                                                                                                                                                                 

Názov projektu kvantového počítača je celkom symbolický –„JUNIQ“.

Ochladené na mínus 270 stupňov

Počítač je umiestnený v špeciálne postavenej budove na západ od výskumného kampusu. Zvláda zložité aritmetické úlohy v čo najkratšom čase. Na to, aby počítač perfektne fungoval, musia základy eliminovať aj tie najmenšie vibrácie a nárazy. Okrem toho sú komponenty, ktoré sú umiestnené za obkladom, približne štyri krát štyri metre vysokej kocky, ochladzované na približne mínus 270 stupňov.

Kvantové počítače sú stále v plienkach

Kvantové počítače sú založené na úplne inom spôsobe počítania ako bežné počítače. Aj keď sú stále výkonnejšie a rýchlejšie, v súčasnosti dosahujú fyzikálne hranice, ktoré znemožňujú ďalšie zvyšovanie výkonu. Kvantové počítače sú síce ešte len v plienkach, no už teraz sú podstatne rýchlejšie a lepšie, ako bežné počítače.

Hnacie sily technologického pokroku

Spolková ministerka pre vzdelávanie a výskum (BMBF), Bettina Stark-Watzinger zdôraznila, že „kvantová technológia je dôležitou hybnou silou technologického pokroku v celej Európe“.   

Nemecko chce v tomto dianí zohrávať vedúcu úlohu. Vyzvala tiež, aby sa v EÚ v budúcnosti vyvíjal a vyrábal hardvér a softvér pre kvantové počítače. Kvantový počítač dodala do (FZ Jülich) kanadská spoločnosť (D-Wave).

NRW ako hotspot pre kvantové výpočty

Premiér Spolkovej krajiny Severné Porýnie-Westfálsko (NRW), Hendrik Wüst, považuje spolkovú krajinu za „európsky hotspot pre kvantové počítače.“

Zriaďuje sa aj príslušné kompetenčné centrum, ktoré bude využívať expertízy z (FZ Jülich), ale aj z univerzít v Severnom Porýní-Westfálsku (NRW).                                                                                                                                                             

Nikto z odborníkov však zatiaľ nedokáže predpovedať, ktoré aplikácie bude možné realizovať s použitím kvantovej technológie v najbližších desaťročiach.  

Kvantový počítač sa vo výskumnom centre (FZ Jülich) bude používať na veľmi zložité výpočtové úlohy, ktoré žiadny superpočítač nedokáže vyriešiť sám.“

Presný výpočet globálnych klimatických modelov

Patria sem nové materiály, výpočet globálnych logistických tokov, riadenie autonómnych dopravných systémov, či vývoj nových liekov. Globálne klimatické modely by sa tiež mali počítať oveľa presnejšie pomocou kvantových počítačov.

Kvantový počítač „JUNIQ“ v (FZ Jülich) budú môcť používať vedci a spoločnosti nielen v Nemecku, Európe, ale aj mimo nej. V každom prípade všetky ďalšie zistenia z výskumu v (FZ Jülich) pomôžu priviesť kvantové počítače k ​​sériovej zrelosti.

Viac informácií:

Europas erster Quantencomputer mit mehr als 5000 Qubits in Jülich gestartet

Jülich Quantum

Website JUNIQ

Jülich Supercomputing Centre

https://www.fz-juelich.de/SharedDocs/Bilder/PORTAL/DE/pressebilder/PM2022/2022-01-17-jupsi.jpg?__blob=poster
Kvantový počítač D-Wave na svojom novom mieste v budove JUNIQ vo Forschungszentrum Jülich. Zdroj: https://www.fz-juelich.de

Zdroj: https://www1.wdr.de; https://www.fz-juelich.de, zverejnené: 25. 1. 2022, autor: Dr. Blanka Hermanová, rpa