Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Výskumné areály JRC sa stávajú živými laboratóriami pre experimenty s inteligentnými mestami

Spoločné výskumné centrum (JRC) otvorilo svoje výskumné pracoviská v Taliansku a Holandsku pre externé spoločnosti na testovanie budúcej mobility a riešení digitálnej energie.

JRC spolupracuje s externými spoločnosťami na testovaní konceptov inteligentných miest a z dvoch svojich prevádzok robí „živé laboratóriá“.

Areál JRC v talianskej Ispre s viac ako 400 budovami, 36 kilometrami vnútorných komunikácií a 2 000 zamestnancami poskytuje testovacie prostredie podobné mestu.

Prvé experimenty odštartovali v septembri 2020, keď výskumný tím projektu SARA (Search and Rescue Aid and Surveillance using High EGNSS Accuracy) financovaného Európskou agentúrou GNSS vykonal terénne testy inovatívnych bezpilotných systémov na účely vyhľadávania, záchrany a účely dohľadovania.

Poloautonómne priviazané drony nasadené v rámci projektu SARA sú nápomocné pri riešení výziev operačného dosahu, ktorým v súčasnosti čelia počas pátracích a záchranných misií.

Vedci JRC pri tejto prvej príležitosti skúmali aj potenciál dronov pri monitorovaní dopravy.

V nasledujúcich mesiacoch budú konzorciá projektu testovať rôzne technológie inteligentných miest, ako sú inteligentné nabíjacie stanice, automatizovaní droidi (roboty), automatizované vozidlá a robo-taxíky.

Iniciatíva Living Laboratory si kladie za cieľ podporiť do budúcnosti vytváranie vysoko kvalitných riešení inteligentného mesta zameraných na používateľa.

Výzva na vyjadrenie záujmu je otvorená do 31. decembra 2020 pre ďalšie súkromné ​​a verejné organizácie, ktoré majú záujem o testovanie konceptov inteligentných miest v zariadeniach JRC.

Zdroj: EK, zverejnené: 4.12.2020, autor: rpa