Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Výročná správa o energetike v Nemecku „Energie-Jahresbericht 2020“

Spolkové ministerstvo hospodárstva a energetiky (BMWI) zverejnilo v auguste 2021 výročnú správu „Energie-Jahresbericht 2020“.

Ako uviedol spolkový minister hospodárstva a energetiky (BMWI) Peter Altmaier, rok 2020 a výskyt pandémie Covid-19 pripravil pre Nemecko neočakávané výzvy, ktoré postihli takmer všetky oblasti života. Nemecké hospodárstvo sa ocitlo v neľahkej situácii, čo mohlo ovplyvniť aj spoluprácu v rámci energetických partnerstiev a dialógov s viac ako 20 krajinami. Nastal však opačný efekt a Nemecko  spoluprácu s partnermi ešte viac zintenzívnilo. Energetický prechod dosiahol v Nemecku v roku 2020 ďalší pokrok. Obnoviteľné energetické zdroje vytvorili nový rekord so 46 % podielom spotreby elektrickej energie. Prínos energetickej transformácie a jej technologické inovácie sa stali pre Nemecko ekonomickým motorom.                                                

Nemecká Spolková vláda môže prostredníctvom balíka stimulov a perspektívnymi investíciami posilniť nemeckú ekonomiku a zároveň napredovať v procese energetickej transformácie, kde je „Národná vodíková stratégia“ jej dôležitou súčasťou.

„Zelený vodík, ako palivo pre odvetvia letectva, oceliarsky a chemický priemysel, bude schopný urobiť rozhodujúci krok smerom k dekarbonizácii“.

Dnes už vieme, že Nemecko bude musieť dovážať značnú časť vodíka bez CO2 z iných krajín. Medzinárodná energetická spolupráca bude preto hrať ústrednú úlohu v budúcich dodávkach energie pre zásobovanie Nemecka. Neutíchajúci celosvetový záujem o výmenu na tému energetickej transformácie je na jednej strane spôsobený veľkým ekonomickým potenciálom, ale na druhej strane aj zvýšeným záväzkom k ochrane klímy na celom svete.                                                                                                          

V roku 2020 Čína, Južná Kórea a Japonsko oznámili ciele uhlíkovej neutrality a EÚ zvýšila svoj cieľ zníženia emisií do roku 2030. Spolu s plánmi prezidenta USA J. R. Bidena v oblasti dekarbonizácie, viac ako 50 % globálnej hospodárskej produkcie sa bude realizovať klimaticky neutrálnym spôsobom. Ide o skutočný míľnik v globálnej ochrane klímy, ktorý je nepochybne možné dosiahnuť iba úspešnou transformáciou energetiky a úzkou medzinárodnou spoluprácou.                                                                                 

V roku 2020 sa neustále rastúca rodina energetických partnerstiev rozšírila aj o Ukrajinu, čo dodalo nemeckej medzinárodnej spolupráci ďalší rozmer a impulz.

Výročná správa „Energie-Jahresbericht 2020“, poskytuje pohľad na ďalšie najdôležitejšie oblasti energetických partnerstiev a dialógov Nemecka. Je zrejmé, že všetky partnerské krajiny majú z tejto spolupráce prospech. Je dôležité, aby spoločne zvládli nové výzvy transformácie energetiky a využili výhody rozmanitých príležitostí, ktoré spolupráca ponúka. Sú to obzvlášť prospešné impulzy pre hospodársky vzostup po pandémii a významne to prispeje aj k celosvetovej ochrane klímy.

Viac informácií:

Energiepartnerschaften und Energiedialoge – Jahresbericht 2020

Zdroj: https://www.bmwi.de, zverejnené: 5. 10. 2021, autor: rpa, Blanka Hermanová