Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vybraných šesť víťazov i4Challenge 2021 vo Švajčiarsku

Synple Chem team

I4Challenge vyberá spoločnosti a inovátorov, ktorí pomáhajú uľahčiť priemyselnú transformáciu. Víťazi ukazujú, že technológie ako umelá inteligencia a strojové učenie sa používajú na inovácie vo všetkých odvetviach.

Priemyselná transformácia je ustálený proces, ktorý sa rozvíja okolo jednej základnej otázky: Ako môžeme zlepšiť hodnotový reťazec, služby a produkty pre klienta pomocou nových technológií, tímov a obchodných modelov? Odpovede na túto otázku sú však prekvapujúce svojou rozmanitosťou. Cieľom i4Challenge je poukázať na najlepšie riešenia, produkty a služby vytvorené vo Švajčiarsku a v regióne troch krajín horného Rýna.

Medzi víťazov edície 2021 patria:

CM Profiling, Muri (kantón Bern), založený 2017: Jeho softvér Cryfe prináša do náborového procesu strojové učenie. Softvér analyzuje signály vysielané partnerom na videu, dáva ich do súvislosti a v prípade problémov, ktoré je potrebné znova preskúmať, upozorní zodpovedného zamestnanca.

Synple Chem, Kemptthal (kantón Zürich) 2016: Spin-off ETH Zürich vyrába laboratórne zariadenia, ktoré pomáhajú objavovať chemikov s plne automatizovanou syntézou na báze kapsúl. Zákazníci vo farmácii, agrochemickom priemysle a CRO oceňujú príležitosť znížiť náklady na kľúčovú zložku výskumu objavov a zároveň zvýšiť produktivitu a urýchliť vedecké objavy.

Personalizované medicínske produkty (PMP), Courroux (kantón Jura) 2020: Skúsení zakladatelia sa zameriavajú na vývoj technológie farmaceutickej výroby, ktorá je schopná dodávať malé dávky vhodné pre personalizované potreby pacienta. Prvý prototyp je vo fáze návrhu. Potenciálnymi zákazníkmi sú švajčiarske nemocnice a lekárne.

Fastree3D, Ecublens (kantón Vaud) 2013: Spoločnosť vyvinula kamerový modul, ktorý umožňuje bezpečnejšiu jazdu: Jednočipové bleskové laserové zobrazovanie poskytuje rýchle a dostupné 3D snímanie, ktoré dopĺňa kamery a radary pri detekcii chodcov a cyklistov a predchádza kolíziám. Kľúčovou aplikáciou tejto technológie je bezpečnosť mestského rozsahu automobilov.

Mechmine, Azmoos (kantón St. Gallen) 2012: Technológia Mechmine je zameraná na prediktívnu údržbu, vyhýbanie sa nákladom na opravy a zvýšenie produktivity. Členovia tímu sú odborníkmi na dolovanie údajov, návrh algoritmov a prenos dát akéhokoľvek druhu údajov zo senzorov. Mechmine čoskoro dokončí vývoj malého bezdrôtového senzora.

BeAwear, Kreuzlingen (kantón Thurgau) 2021: Start-up chce transformovať zážitok z online nakupovania: namiesto štandardného strihu si zákazníci môžu prispôsobiť oblečenie podľa svojho tela. Vo fáze 1 BeAwear posilňuje trh z prvej i druhej ruky obchodov prepojených s API, ale aj položky nechceného oblečenia si môžu užiť druhý život. V roku 2021 budú v oblasti B2B elektronického obchodu vydané rôzne technologické balíky módneho softvéru. V októbri 2021 bude pripravené prvé softvérové ​​riešenie na uvedenie na trh.

Priemyselná transformácia je kľúčovou otázkou súčasnosti a budúcnosti výrobného priemyslu: prepojené stroje, výrobky, služby, spoločnosti a ľudia sú jadrom priemyslu 4.0. Švajčiarsko je na 6. mieste v rebríčku digitálnej konkurencieschopnosti 2020 Inštitútu pre rozvoj manažmentu (IMD) a vyniká svojim talentom a znalosťami. Existujú však príležitosti, ktoré je možné získať. Bazilejská oblasť Business & Innovation uviedla na trh i4Challenge v roku 2018, aby začlenila priemyselnú transformáciu do plánu mnohých priemyselných spoločností vo Švajčiarsku a najmä v regióne troch krajín okolo Bazileja. Cyrille Monnin, člen poroty a generálny riaditeľ spoločnosti Productec SA, uviedol: „Ľudia každý deň a každú noc pracujú v digitalizácii. To sa nedeje len v Silicon Valley, ale deje sa to aj tu.“

Viac informácií o víťazoch a súťaži nájdete na webovej stránke Basel Area Business & Innovation.

Zdroj: https://www.startupticker.ch, zverejnené: 4. 10. 2021, autor: rpa