Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vesmírna pošta na Slovensku – pošlite pohľadnicu do vesmíru!

Od 6. decembra 2021 do 6. februára 2022 majú slovenskí žiaci, študenti, mladí profesionáli a všetci vesmírni nadšenci jedinečnú príležitosť poslať pohľadnicu na hranicu vesmíru raketou New Shepard spoločnosti Blue Origin. Slovenská republika ako prvá v Európe dostala jedinečnú príležitosť odovzdať touto cestou svoj odkaz vesmíru.

Ako sa pohľadnica dostane do vesmíru?

Organizácia Space Generation Advisory Council (SGAC) v spolupráci s priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie, ktorá patrí pod Slovenskú agentúru pre rozvoj investícii a obchodu (SARIO), organizuje distribúciu pohľadníc z územia Slovenskej republiky americkej nadácii Club for the Future. Tá ich na rakete New Shepard spoločnosti Blue Origin vyšle na hranicu vesmíru. Odtiaľ ich opäť dopraví do centrály, označí pečiatkou “Letelo do vesmíru” (anglicky “Flown to Space”) a odošle späť do vašich rúk.

Jediné, čo musíte urobiť, je vytlačiť si predpripravený vzor pohľadnice, na ktorú nakreslíte alebo napíšete svoj názor na tému: “Prečo Zem potrebuje vesmír?”. Potom už len treba počkať na návrat vášho odkazu z vesmíru.

Iniciatíva potrvá do 6. februára 2022, alebo do naplnenia kapacít.

Inštrukcie a vzor pohľadnice

Club for the Future

Nadáciu Club for the Future založila spoločnosť Blue Origin v roku 2019. Jej poslaním je inšpirovať budúce generácie, aby sa venovali kariére v oblasti STEM a podieľali sa tak na budúcnosti ľudstva vo vesmíre. Jednou z jej aktivít je aj posielanie pohľadníc do vesmíru raketami New Shepard spoločnosti Blue Origin.

Blue Origin

Spoločnosť Blue Origin založil Jeff Bezos s víziou, že ľudstvo bude musieť expandovať, skúmať, nájsť nové energetické a materiálne zdroje a presunúť priemyselné odvetvia, ktoré zaťažujú Zem, do vesmíru. Blue Origin pracuje na vývoji opakovane použiteľných nosných rakiet.

Space Generation Advisory Council (SGAC)

SGAC spája mladých nadšencov vesmíru na celom svete. Pomáha im pripravovať sa na kariéru vo vesmírnom priemysle a neskôr ju rozvíjať. Organizácia so štatútom pozorovateľa v OSN pôsobí vo viac ako 150 krajinách sveta. Svoje zastúpenie má na najvýznamnejších udalostiach v oblasti budúceho smerovania vesmírneho sektora a jeho benefitov pre ľudstvo. Často spolupracuje aj s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a aktuálne aj s Blue Origin. Zameriava sa na študentov a mladých profesionálov vo veku 18 – 35 rokov.

vesmírna pošta
Štart rakety New Shepard a logá organizátorov iniciatívy

Zdroj: https://spacegeneration.org/vesmirna-posta, zverejnené: 7.12.2021, autor: kha