Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci zo SAV potvrdili na Slovensku prvý prípad infekcie človeka pľúcnym červom

Priečny rez útvarmi detegovanými v pľúcach pacientov. A) Dirofilaria repens. Šípka označuje externé kutikulárne hrebene typické pre tento druh. B) Dirofilaria immitis s hladkým povrchom kutikuly. Farbenie hematoxilín-eozín, zväčšenie x200. Zdroj: SAV

Odborníci z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach potvrdili prvýkrát u človeka závažnú chorobu, ktorá sa volá dirofilarióza.

Chorobu spôsobuje vlasovec psí (dirofilaria immitis), pľúcny a srdcový červ. Jeho typickými prejavmi je tvorba uzlov v pľúcach, ktoré lekári často nesprávne diagnostikujú ako zhubné nádory.

Infikovaný pacient pochádza z južnej oblasti Nitrianskeho kraja, kde parazit dlhodobo cirkuluje v populácii psov.

Prvýkrát vedci objavili vlasovce na Slovensku v roku 2005. Odvtedy sa prevalencia dirofilariózy u nás pohybuje na úrovni 11 až 13 %, pričom najviac prípadov odborníci zaznamenali v južných regiónoch, kde infekciou trpí až tretina psov.

Podľa najnovších údajov ESDA (z angl. European Society of Dirofilariosis and Angiostrongylosis) lekári v Európe doteraz diagnostikovali infekciu spôsobenú vlasovcom psím u tridsiatich ľudí.

Parazitológovia zo SAV hovoria, že za posledných päť rokov sa epidemiologická situácia týkajúca sa dirofilariózy na Slovensku výrazne zmenila.

V prípade infikovaných psov je stále častejším pôvodcom infekcie práve druh vlasovec psí.

Upozorňujú, že z pohľadu ochrany verejného zdravia je rizikovým faktorom nielen vysoké množstvo nakazených komárov, ktoré parazity prenášajú, ale tiež vysoká miera premorenia v populácii psov.

Práve neliečené psy bez klinických príznakov a s vysokým počtom larválnych štádií parazita v krvi sú hlavným zdrojom infekcie.

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 22. 7. 2021, autor: rpa