Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci z Univerzity v Tartu sa podieľali na vytvorení spreja proti infekcii COVID-19

Tartu Nasal spray

V spolupráci estónskych firiem a univerzít (University of Tartu a Estonian University of Life Sciences) bola vyvinutá technológia na výrobu nosného a krčného spreja na báze protilátok proti SARS-CoV-2. Počiatočné štúdie preukázali, že môže pomôcť zabrániť infekcii koronavírusom.

Podľa Marta Ustava, emeritného profesora na Technickej univerzite v Tartu, ktorý viedol vývoj novej technológie, je produkt založený na prípravku vyrobenom z mledziva hyperimunizovaných kráv. Ako vysvetlil profesor Ustav: „Kolostrum má najlepšiu prirodzenú schopnosť poskytnúť novorodencovi primárnu ochrannú imunitu prostredníctvom protilátok produkovaných matkou. Vyvinuli sme technológiu na čistenie protilátok v mledzive a výsledkom je prípravok, z ktorého je možné pripraviť nosný a krčný sprej, ktorý dokáže zabrániť infekcii koronavírusom“. Zdôraznil, že nejde o liek, ale o antivírusový prípravok, ktorý pôsobí na povrch slizníc v nosohltane, kde môže špecificky inaktivovať vírus SARS-CoV-2.

Podľa ústavu predklinické testy preukázali, že vyrobený prípravok má neutralizačný účinok na SARS-CoV-2. Ako uviedol Ustav: „Je pozoruhodné, že tieto protilátky boli účinné nielen proti kmeňu Wuhan, ale aj proti novým, ľahšie prenosným variantom Spojeného kráľovstva, Južnej Afriky a Brazílie, ktoré sme študovali pri pokusoch s biochemickou aj pseudovírusovou infekciou. Testovanie na zvieratách ukázalo, že instilácia roztoku protilátok z kolostra do nosa jednu hodinu pred naočkovaním veľkým množstvom SARS-CoV-2 významne znížila vírusový titul v pľúcach. To naznačuje, že náš prípravok na nosný a krčný sprej môže zachytiť a neutralizovať vírus SARS-CoV-2 v nosohltane“.

Podľa Ruth Oltjer, jednej z vedúcich projektu a vedúcej AS Chemi-Pharm, teraz musia rýchlo pokročiť od výskumu. Ako uviedla Oltjer: „Ako ďalší krok plánuje konzorcium uskutočniť klinické štúdie a čo najskôr začať vyrábať SARS-CoV-2 BioBlock, nazálny a krčný sprej obsahujúci prípravok. Za týmto účelom sme zahájili výrobu testovacích šarží produktu SARS-CoV-2 BioBlock a predložili sme protokoly dvoch klinických štúdií na schválenie Etickej komisii pre ľudský výskum na univerzite v Tartu.“ Štúdie umožňujú potvrdiť výsledky predklinických testov a poskytujú základ pre použitie antivírusového nosového spreja ako profylaktického činidla, ktoré môže pomôcť dostať kontrolu nad pandémiou koronavírusu.

Ruth Oltjer popísala, že SARS-CoV-2 BioBlock by mohol byť užitočný všade tam, kde je pre ľudí ťažké zostať od seba: domy, reštaurácie, školy, športové praktiky a súťaže, pracoviská, hromadná doprava a iné situácie. Ako uviedla Oltjer: „Jeho použitie by bolo obzvlášť vhodné pri blízkych kontaktoch infikovaných ľudí, aby sa znížilo riziko infekcie, ale tiež pri menej infikovaných osobách.“ Zdôrazňuje však, že SARS-CoV-2 BioBlock nemôže nahradiť očkovanie alebo nosenie masky, ale je ďalším opatrením na prerušenie infekčných reťazcov vírusu.

Do konzorcia, ktoré stojí za inovatívnou technológiou, patria firmy Icosagen Group, AS Chemi-Pharm, Farmaceutický ústav, Ústav biomedicíny a translačnej medicíny a Technologický inštitút univerzity v Tartu, Ústav veterinárneho lekárstva a vied o zvieratách Estonian University of Life Sciences a OÜ Eerika Farm a Teadus ja Tegu OÜ.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 19.3.2021, autor: rpa