Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci na Slovensku potvrdili nový variant koronavírusu

Objavený variant koronavírusu, ktorý vedci nazvali B.1.258 vznikol nezávisle od variantu B.1.1.7, teda kmeňa šíriaceho sa z Veľkej Británie, ktorý sa potvrdil aj na Slovensku.

“Analyzovali sme vzorky odobraté z rôznych oblastí Slovenska v období od novembra do decembra 2020, o ktorých sa predpokladalo, že obsahujú variant B.1.1.7,” píše sa v správe slovenských vedcov, medzi ktorými figuruje virológ Boris Klempa aj biochemik Pavol Čekan.

Sekvenovanie týchto izolátov odhalilo, že aj keď v niektorých prípadoch boli vzorky skutočne potvrdené ako britský B.1.1.7, podstatná časť izolátov obsahovala ďalšieho mutanta patriaceho do rodu B.1.258, ktorý cirkuluje v strednej časti Európy od augusta 2020, dlho pred prepuknutím variantu B.1.1.7. 

V Česku sa B.1.258 potvrdil v približne 59 percentách z 251 sekvenovaných vzoriek medzi septembrom a decembrom 2020 a na Slovensku v 25 percentách zo 72 sekvenčných vzoriek v rovnakých mesiacoch.

Podľa portálu Virological, aj táto mutácia je infekčnejšia, je tiež spojená s mierne vyššou vírusovou záťažou a môže ľahšie uniknúť imunitnému systému.

Tento variant sa vyskytuje aj v ďalších európskych krajinách ako Dánsko, Švédsko, Nemecko Poľsko, Holandsko či Island.

Zdroj: https://science.hnonline.sk; https://virological.org, zverejnené: 12.2.2021, autor: rpa