Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vakcína proti Covid-19 na Slovensku už v decembri 2020

Vakcína proti covidu by mala doraziť už v decembri. Očkovať sa bude na 25 miestach, tvrdí Krajčí

Prvé očkovania proti ochoreniu Covid-19 by na Slovensku mali byť vykonané už v decembri 2020. Potvrdil to minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Očkovanie bude dobrovoľné a bez doplatku pacienta.

Použitá by mala byť vakcína vyvinutá spoločnosťami Pfizer a BioNTech. Čaká sa však ešte na jej schválenie Európskou liekovou agentúrou.

Ako ďalej dodal minister Marek Krajčí: “Mohla by tu byť už v polovici decembra, keď všetko dobre pôjde. A my momentálne pripravujeme 25 bodov, ktoré si táto firma stanovila, kde dovezie vakcínu. Keďže je veľmi dôležité, aby bol dodržaný mrazový reťazec, tak toto je zábezpeka firmy, že vakcína bude v stopercentnom stave.”

Očkovanie by malo prebiehať práve na 25 bodoch, ktoré budú na Slovensku vytýčené na dodávku vakcíny.

Ministerstvo zdravotníctva spresnilo, že prvých 300-tisíc kusov vakcíny by malo byť na našom trhu v druhej polovici decembra 2020. Krajčí však informoval, že v prvej vlne bude zaočkovaných 150-tisíc ľudí. Vakcína Pfizeru a BioNTechu totiž vyžaduje podanie dvoch injekcií s odstupom troch týždňov.

Medzi prvými majú byť očkovaní zdravotníci a orgány, ktoré zabezpečujú podporné činnosti pri zvládnutí epidémie, ako sú policajti či hasiči a tiež osoby zabezpečujúce prevádzku základných činností štátu ako sú napríklad dodávky energií. Prvá várka je určená aj pre skupiny obyvateľstva, ktoré sú viac ohrozené ťažkým priebehom ochorenia. Všeobecná populácia sa dostane k vakcíne až v druhej línii.

Ďalšia dodávka záleží od firmy. “Všetky tie veci idú veľmi rýchlo. Presné čísla budeme postupne zverejňovať,” povedal minister.

Zlomový november

V prvej polovici novembra 2020 spoločnosti Pfizer a BioNTech na základe štúdie na desiatkach tisícoch dobrovoľníkoch informovali, že ich vakcína má 90-percentnú úspešnosť. Prvá sada konečných výsledkov z poslednej fázy testov potom ukázala 95-percentnú účinnosť a žiadne vážne vedľajšie účinky.

Firma ​Pfizer 20. novembra 2020 ako prvá požiada americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv o schválenie mimoriadneho nasadenia svojej vakcíny proti Covid-19, čo agentúra Reuters označila za zásadný krok k možnému ukončeniu koronavírusovej pandémie.

Zdroj: HN, zverejnené: 26.11.2020, autor: rpa