Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

V časoch pandémie Slovensko láka 64 zahraničných investorov

Pohĺad na vżstavbu zŠvodu Jaguar Land Rover v Nitre v Priemyselnom parku Nitra - Sever, Dolnť Hony. Dolnť Hony, 2. september 2017. Foto: SITA/Martin Havran

V slovenskej ekonomike zvažuje postaviť novú fabriku alebo rozšíriť existujúcu výrobu 64 zahraničných investorov. Ako uviedol Róbert Šimončič, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO): „Predmetné rozpracované investície v odhadovanej sumárnej výške cca 5,92-miliardy EUR majú potenciál vytvoriť viac ako 31-tisíc nových pracovných miest.“

Viac ako tretina podnikateľov zvažuje realizovať investície s vyššou pridanou hodnotou. Podľa slovenskej legislatívy sa pod tým rozumie postavenie technologických centier, centier podnikových služieb, či informačných a komunikačných centier. Ďalej môže ísť o projekty so sofistikovanou výrobou alebo priemyselnú produkciu zahŕňajúcu výskumno-vývojové aktivity.

Čoraz väčší záujem je aj o rozbehnutie výroby na východnom Slovensku, kde zvažuje svoje peniaze minúť až 34 nadnárodných koncernov. Práve v tejto časti SR je stále dostatok pracovnej sily.

Investorom chýbajú priemyselné parky

Zdroj voľnej pracovnej sily firmy nemajú v priemyselne rozvinutých častiach Slovenska ani v čase pandémie. Ochotu investorov postaviť novú továreň zvyšujú kompletne pripravené priemyselné parky, ktoré majú vysporiadané pozemky, či schválený územný plán a nové výrobné haly sa dajú stavať prakticky okamžite.

Práve absencia voľných priemyselných parkov je podľa skúsenosti agentúry SARIO zásadnou konkurenčnou nevýhodou Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy. Róbert Šimončič preto víta plán vlády SR začať stavať nové priemyselné parky a prvý má vzniknúť práve v nezamestnanosťou najviac zasiahnutej Rimavskej Sobote.

Zdroj: SARIO; https://www.trend.sk, zverejnené: 27.1.2021, autor: rpa