Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Top 60 najinovatívnejších krajín sveta 2021

Bloomberg zverejnil rebríček najinovatívnejších krajín sveta v roku 2021. Na popredných miestach sú Južná Kórea, Singapúr a Švajčiarsko. Z krajín EÚ sú v top 10 – Nemecko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Holandsko a Rakúsko. Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 44. mieste, v porovnaní s rokom 2020 pokleslo o 3 miesta.

Bloombergov index analyzuje kritériá pomocou siedmich rovnako vážených metrík vrátane výdavkov na výskum a vývoj, výrobných kapacít a koncentrácie high-tech verejných spoločností.

Rebríček v roku 2021 odráža svet, v ktorom boj proti Covid-19 priniesol do popredia inovácie – od vládnych snáh o zvládnutie pandémie, cez digitálnu infraštruktúru, ktorá umožňuje ekonomikám pomocou nej pracovať, a súťaž vo vývoji vakcín.

Ako uviedla Catherine Mannová, hlavná ekonómka spoločnosti Citigroup Inc.: „V roku poznačenom Covid-19, sa význam zásadných inovácií iba zvyšuje. Inovácie sa často merajú novými nápadmi, novými výrobkami a novými službami. Ale skutočnou metrikou úspechu je ich „šírenie a prijatie“.

Veľká časť údajov agentúry Bloomberg pochádza z obdobia pred krízou koronavírusu. Stále je pozoruhodné, že mnoho krajín s vysokým indexom – ako Južná Kórea, Nemecko a Izrael – boli svetovými lídrami v niektorých oblastiach boja proti pandémii, či už ide o sledovanie kontaktov alebo rýchle očkovanie.

Americké firmy ako Zoom Video Communications Inc. alebo výrobca vakcín Pfizer Inc. patria medzi emblémy inovácií v uplynulom roku, čo odráža najvyššie hodnotenie USA v oblasti hustoty technologicky vyspelých firiem.

Pandémia podľa ekonóma Paula Romera, nositeľa Nobelovej ceny, poukázala aj na iný druh prelomu, ktorý sa týka viac politiky a organizácie ako technológie alebo výskumu.

Ako uviedol Romer, profesor na Stern School of Business na New York University: „Mali by sme si uvedomiť, že dostupné metriky postrádajú dôležité rozmery inovácie. Úradníci vo Wu-chane prvýkrát ukázali, že za pár týždňov je možné testovať prítomnosť koronavírusu u 10-miliónov obyvateľov mesta. Išlo o veľmi dôležitú inováciu v oblasti verejného zdravia.“

Druhý Singapur, ktorý vyčleňuje rozpočtové prostriedky na pomoc pracovníkom a spoločnostiam pri prechode na digitálnu ekonomiku, má tiež vysoké skóre v oblasti výroby – a jeho globálne konkurencieschopné univerzity ho zaradili medzi najvyššie stupne terciárneho vzdelávania. Švajčiarsko, ktoré je lídrom v oblasti finančných a biologických technológií, sa umiestňuje na popredných priečkach podľa indexu v obidvoch kategóriách výskumu.

Nemecko, ktoré kleslo v rebríčku, nasleduje varovanie spred dvoch rokov Juergenom Michelsom, hlavným ekonómom Bayerische Landesbank, ktorý povedal, že krajina má nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a nevhodnú stratégiu pre technológie novej generácie.

Dve najväčšie svetové ekonomiky, USA a Čína sú zodpovedné za väčšinu svetových inovácií a sú tiež uzavreté v bitke o kľúčové oblasti politiky, ako sú práva duševného vlastníctva. Medzera medzi nimi sa počas životnosti indexu neustále zmenšovala. V roku 2021 došlo k poklesu v rebríčku oboch krajín.

Proces zoradenia krajín v rebríčku začal s viac ako 200 ekonomikami, ktoré boli hodnotené v stupnici od 0 do 100 v siedmich rovnako vážených kategóriách. Krajiny, ktoré nenahlásili údaje za najmenej šesť kategórií, boli vylúčené, čím sa celkový zoznam upravil na 111. Bloomberg publikuje rebríček najlepších 60 ekonomík.

Viac informácií

relates to South Korea Leads World in Innovation as U.S. Exits Top Ten

relates to South Korea Leads World in Innovation as U.S. Exits Top Ten

relates to South Korea Leads World in Innovation as U.S. Exits Top Ten

Zdroj: https://www.bloomberg.com, zverejnené: 4.2.2021, autor: rpa