Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Testovanie vakcíny University of Oxford proti koronavírusu

Photo | Vials in preparation for a vaccine

Keňa sa zapojila do globálneho úsilia pri hľadaní účinnej vakcíny proti COVID-19 zahájením štúdie hodnotiacej vakcínu University of Oxford proti koronavírusu ChAdOx1 nCoV-2019.

Práce na vývoji vakcín rýchlo napredujú. Ak sa chcete uistiť, že máte najnovšie informácie alebo chcete získať viac informácií o testovaní vakcíny, navštívte webové centrum pre vakcíny Oxford COVID-19 alebo navštívte webovú stránku COVID-19. Pokus bude hostiteľom spoločnosti KEMRI v rámci jej výskumného programu KEMRI-Wellcome Trust Research založeného na spoločnosti Kilifi, ktorý predstavuje dlhodobú spoluprácu medzi spoločnosťou KEMRI, Oxfordskou univerzitou a Wellcome Trust vo Veľkej Británii. Po potrebných súhlasoch regulačných orgánov, ako aj národného ministerstva zdravotníctva a okresu Kilifi dostali očkovanie nedávno aj prví dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnili tohto procesu.

Ako uviedol profesor Andy Pollard, riaditeľ Oxfordskej vakcínovej skupiny a hlavný výskumník Oxfordskej vakcínovej skúšky: „Sme radi, že sa dnes naši kolegovia v Keni pridávajú k tým z celého sveta, ktorí nám pomáhajú pri hodnotení Oxfordskej vakcíny proti koronavírusu ChAdOx1 nCov-2019, pretože je dôležité hodnotiť vakcínu v čo najväčšom počte rôznych populácií.“

Keňa sa pripája k mnohým krajinám vrátane Veľkej Británie, Južnej Afriky a Brazílie, ktoré uskutočňujú pokusy o vyhodnotenie vakcíny ChAdOx1 nCoV-19, pričom v týchto krajinách sa teraz zúčastňuje viac ako 20 000 dobrovoľníkov. Procesu v Keni sa bude zúčastňovať 40 pracovníkov v prvej línii v okrese Kilifi. Po potvrdení bezpečnosti vakcíny bude prijatých ďalších 360 dobrovoľníkov s možným rozšírením pokusov do okresu Mombasa. Po imunizácii budú dobrovoľníci testovaní vakcínami sledovaní po dobu 12 mesiacov s cieľom posúdiť ich zdravie, akékoľvek vedľajšie účinky vakcíny a vývoj ich imunity v reakcii na vakcínu.

Zdroj: https://www.ox.ac.uk, zverejnené: 2.11.2020, autor: rpa