Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Technologický kampus Innovatrics v Bratislave

No alt text provided for this image

Pri železničnej stanici Vinohrady v Bratislave vznikne technologický kampus Innovatrics. Hoci Bratislava nepatrí k technologickým centrám Európy, predsa len aj v slovenskej metropole sídlia viaceré domáce firmy, ktoré sa prepracovali medzi svetovú špičku. K takýmto úspešným prípadom patrí aj firma Innovatrics, svetový líder v biometrii.

Innovatrics bol založený v roku 2004 vo Francúzsku, za jeho vznikom však stáli Slováci, ktorí po určitom čase preniesli svoje podnikanie späť do Bratislavy. Firma najprv sídlila v technickom inkubátore STU v Bratislave, neskôr si však jej rast vyžiadal potrebu väčších priestorov v bratislavskej Rači, kde pracovalo asi 60 ľudí. Ani to však úspešne sa rozvíjajúcej firme nestačilo.

Innovatrics patrí medzi svetovú špičku v oblasti biometrických technológií zameraných na identifikovanie a verifikáciu osôb na základe odtlačkov prstov, detekcie tváre a dúhovky. Srdcom softvéru je unikátny algoritmus, ktorý rozpozná viac ako 1,04-miliardy odtlačkov prstov za sekundu a radí sa tak medzi najrýchlejšie a najpresnejšie na trhu. Cieľom Innovatrics je prinášať inovatívne riešenia s globálnym potenciálom nielen v biometrii, ale aj v oblasti umelej inteligencie a rozpoznávania obrazu.

Vznik centrály Innovatrics je pre Bratislavu mimoriadne dobrou správou. Spoločnosť robí mestu aj Slovensku vynikajúce meno a po dobudovaní nového sídla sa jej význam ešte zvýši. Firmy ako táto pomáhajú udržať v slovenskej metropole talentovaných ľudí, ktorí následne všeobecne prospievajú rozvoju spoločnosti – nielen ekonomicky, ale aj kultúrne.

Innovatrics nie je jediný, kto si v Bratislave vybuduje svoj špičkový kampus. V príprave je projekt zastrešený firmou Stengl na nábreží Dunaja. Najväčšia pozornosť sa však obracia na bývalú Vojenskú nemocnicu pri vstupe na Železnú studničku, ktorú už pred tromi rokmi získala spoločnosť ESET. V tejto lokalite vznikne kampus, ktorý má byť centrom inovácií, kreativity a výskumu v Bratislave. Výstavbu plánuje spustiť v rokoch 2024–2025 a otvorenie kampusu v roku 2026. Kampus má vytvoriť kvalitné a podnetné prostredie pre top IT a technologické firmy. Prepojiť ich má s technicky zameranými vysokými školami.

Zdroj: SARIO; https://www.yimba.sk; Innovatrics, zverejnené: 4.8.2020, autor: rpa