Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarsko sa po dohode s Bruselom pripojí k Horizontu Európa

Dohoda o pridružení Švajčiarska k programu Horizont Európa. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Európska komisia plne aktivovala prechodné opatrenie od 1. januára 2025, ktoré umožňuje výskumníkom a inovátorom vo Švajčiarsku zúčastňovať sa na takmer všetkých výzvach na predkladanie návrhov v rámci programu Horizont Európa a Euratom ako príjemcovia od programového roku 2025.

Švajčiarski výskumníci budú mať konečne takmer plný prístup k programu EÚ. Referendum v roku 2028 by však mohlo zmariť účasť v 10. rámcovom programe.

Po štyroch rokoch čakania sa Švajčiarsko konečne dohodlo s Bruselom na dohode, ktorá umožní jeho výskumníkom zúčastniť sa ako rovnocenní partneri na výskumnom a inovačnom programe EÚ Horizont Európa.

Brusel a Bern 20. decembra 2025 oznámili, že konečne uzavreli dohody v niekoľkých sektoroch – bezpečnosť potravín, elektrina, zdravie a kontrola chorôb – čo znamená, že Európska komisia od roku 2025 odblokovala úplné pridruženie k programu Horizont Európa, ako aj programu jadrového výskumu Euratom.

„Vítam tento veľmi pozitívny vývoj, ktorý následne zlepšuje odolnosť, prosperitu, konkurencieschopnosť a blaho Európy,“ uviedla vo vyhlásení komisárka pre výskum Ekaterina Zaharieva. Osobitná dohoda sa bude týkať účasti Švajčiarska v Európskej vesmírnej agentúre (ESA).

Komisár pre obchod Maroš Šefčovič, ktorý viedol rozhovory s Bernom, na tlačovej konferencii 20. decembra 2025 pri vysvetľovaní dohody uviedol, že asociácia k Horizont Európa bola veľkou výhrou. „Švajčiarsko a výskumníci zo Švajčiarska sa môžu aktívne podieľať na najväčšom výskumnom a inovačnom programe na svete,“ uviedol.

Existuje však riziko, že švajčiarski voliči by mohli dohodu odmietnuť v zatiaľ neplánovanom referende. Švajčiarski výskumníci by mali byť v bezpečí aspoň do konca programu Horizontu Európa, ale Šefčovič uviedol, že platnosť dočasných dohôd umožňujúcich pridruženie vyprší na konci roku 2028, rok po tom, ako sa má program Horizont Európa skončiť. Potom, pokiaľ dohodu neratifikujú švajčiarski voliči, jej platnosť vyprší.

Zastrešujúci orgán švajčiarskych univerzít dohodu privítal. Prezidentka Luciana Vaccaro uviedla, že pre Švajčiarsko má „existenciálny význam, že jeho univerzity môžu naďalej zohrávať vedúcu úlohu v európskom výskumnom a vzdelávacom prostredí“.

Dohodou sa končí – aspoň nateraz – sága o švajčiarskom pridružení, ktorá sa začala v roku 2021, keď Bern odstúpil z rokovaní, aby presadil novú zastrešujúcu dohodu upravujúcu bilaterálne vzťahy s EÚ.

Brusel reagoval zablokovaním prístupu Švajčiarska k programu. Výskumní pracovníci so sídlom vo Švajčiarsku boli vylúčení z grantov Európskej rady pre výskum (ERC) a mohli sa pripojiť iba k priemyselno-akademickým konzorciám – takzvanému II. pilieru programu – pomocou vlastného národného financovania, čím sa účasť zrazu stala oveľa väčšou administratívnou bolesťou hlavy.

Táto prestávka prišla švajčiarske univerzity draho. Napríklad na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Lausanne došlo k poklesu účasti o 20 % v porovnaní s predchádzajúcim programom Horizont 2020. Vedúci švajčiarskeho výskumu uviedli, že je ťažšie získať akademikov bez vyhliadky, že budú môcť požiadať o granty ERC.

Švajčiarsko však dokázalo zostať v spoločných projektoch EÚ lepšie ako Spojené kráľovstvo, ktoré bolo tiež vylúčené z dôvodu politických sporov na vyššej úrovni až do začiatku roku 2024.

Napriek krachu rokovaní v roku 2021 začali Brusel a Bern v zákulisí opäť rokovať o skromnejšom sektorovom balíku obchodov a v roku 2023 sa začala séria míľnikov verejných rokovaní, ktoré vyvrcholili vzájomnou dohodou.

Vzhľadom na tento pokrok už bolo švajčiarskym výskumníkom umožnené vrátiť sa do častí programu – napríklad niektoré výzvy ERC v roku 2024. Prelom však znamená, že toto úplné opätovné začlenenie do programu od roku 2025 je teraz potvrdené, hoci Švajčiarsko ako nečlenský štát EÚ môže zostať vylúčené z niekoľkých citlivých výziev na kvantové technológie.

 

Črtá sa referendum

Toto však nie je úplný koniec príbehu. Švajčiarska politika diktuje, že nové balíky obchodov budú predmetom verejného referenda, a pravicová populistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá bola v roku 2023 na čele federálnych prieskumov, už vedie kampaň proti dohode. Vedúci predstavitelia švajčiarskeho výskumu dúfajú vo víťazstvo, ale stále sa obávajú, že referendum by mohlo opäť zmariť účasť neskôr v tomto desaťročí.

Termín a podrobnosti hlasovania zatiaľ zostávajú nejasné. Švajčiarska vláda by mohla rozhodnúť o jednotlivých hlasovaniach o každej sektorovej dohode a niektoré švajčiarske médiá uviedli, že by to mohlo byť až do roku 2028, kým sa nebude konať hlasovanie, keďže rôzne úrovne švajčiarskej demokracie majú svoj názor.

Odmietnutie dohody švajčiarskymi voličmi by mohlo zastaviť vstup krajiny do 10. rámcového programu, nástupcu Horizontu Európa, ktorý sa má začať v roku 2028.

Napriek tomu oznámenie z 20. decembra 2024 spája jednu z posledných zostávajúcich voľných nití Horizontu Európa, pričom Švajčiarsko sa po rokoch vylúčenia opäť pripojilo k Spojenému kráľovstvu, späť do programu.

Ďalej sú na palube Kanada, Južná Kórea a Nový Zéland, ktoré vyjednali pridruženie k II. pilieru. Singapur a Japonsko tiež rokujú o pripojení.

 

 

Viac informácií:

Horizon package 2021–2027

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.sbfi.admin.ch, zverejnené: 7.1.2025; autor: rup