Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarsko na 4. mieste v investovaní do startupov v Európe

Podľa najnovšieho Startup Barometra 2021 od audítorskej a konzultačnej spoločnosti EY (Ernst & Young) sa Švajčiarsko za posledný rok posunulo o jedno miesto v oblasti investovaného rizikového kapitálu a je na 4. mieste za Veľkou Britániou, Nemeckom a Francúzskom. Zürich sa v hodnotení miest umiestnil tiež na 4. mieste za Londýnom, Parížom a Berlínom.

Rok 2020 bol úspešným rokom pre startupy, ktoré hľadajú investície. Podľa aktuálneho vydania každoročného „Startup Barometra“ EY sa počet kôl financovania európskych startupov zvýšil na necelých 6 700, pričom objem financovania dosiahol 39-miliárd CHF. Podľa EY dosiahol objem financovania v druhej polovici roku 2020 historicky najvyššiu hodnotu za pol roka, a to na úrovni 22,7-miliárd CHF.

Na základe metódy hodnotenia EY získalo Švajčiarsko 4. miesto v európskom rebríčku, čo sa týka počtu financovania aj objemu investícií, za Veľkou Britániou, Nemeckom a Francúzskom. Z hľadiska investovaného objemu sa tak Švajčiarsko posunulo o jedno miesto vyššie.

Pozoruhodné je aj umiestnenie Zürichu. Pokiaľ ide o počet kôl financovania, Zürich je na 4. mieste v Európe za megamestami Londýn, Paríž a Berlín. To znamená zlepšenie o jednu pozíciu v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Na európskej úrovni v roku 2020 poháňala európsky startup trh najmä Veľká Británia: Napriek tomu, že Brexit bol konečne uskutočnený na konci roku 2020, počet kôl financovania podľa EY stúpol na 2 113 a objem financovania predstavovala približne 14,9-miliárd CHF. Spojené kráľovstvo tak ďalej rozšírilo svoje vedenie pred zvyškom Európy.

Pretože mnoho investorov pokračuje v hľadaní investičných príležitostí a možného potenciálu v nových a mladých spoločnostiach, očakáva startup expert Sascha Stahl z EY vo Švajčiarsku silný rok pokiaľ ide o financovanie aj v roku 2021. Stahl uviedol: „Mnoho mladých spoločností má presvedčivé príbehy, ktoré sa často týkajú sociálnych megatrendov – napríklad digitalizácie, ochrany podnebia a životného prostredia alebo zdravia.“ Ďalej dodal, že Švajčiarsko môže tiež v týchto oblastiach pokračovať s príchodom inovatívnych zakladateľov.

Viac informácií:

Startup-Barometer Europa

Zdroj: https://www.startupticker.ch, zverejnené: 28. 4. 2021, autor: rpa