Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarsko a Chorvátsko spolupracovali na jedenástich výskumných projektoch

 

Spoločný výskumný program medzi oboma krajinami, ktorý sa začal v mene Švajčiarskej agentúry pre rozvoj a spoluprácu, sa skončil v decembri 2023.

Chorvátsko-švajčiarsky výskumný program, ktorý sa začal v roku 2017, sa skončil v decembri 2023. Spolufinancovaný oboma krajinami podporil 11 projektov sumou 4-milióny CHF. Program, ktorý realizovala Švajčiarska národná vedecká nadácia (SNSF) v spolupráci s Chorvátskou vedeckou nadáciou (HRZZ) v mene Švajčiarskej agentúry pre rozvoj a spoluprácu (SDC), bol súčasťou švajčiarskeho príspevku do rozšírenej EÚ. Jeho cieľom bolo podporiť výskum a vedeckú spoluprácu medzi Švajčiarskom a Chorvátskom.

 

Štúdium bezdomovectva

Výzva bola tematicky otvorená a spoločné výskumné projekty boli zamerané na rôzne disciplíny, akými sú psychológia, matematika, biochémia, agronómia a stavebníctvo.

V oblasti spoločenských vied sa tím zaoberal problematikou bezdomovectva vo Švajčiarsku a Chorvátsku. Na príklade štyroch miest študovala rozsah príčin a trajektórií, ktoré vedú k tejto situácii. Švajčiarski vedci ťažili zo skúseností svojich kolegov z Chorvátska, kde je výskum bezdomovectva pokročilejší. Spolupráca bola tiež veľmi zaujímavá, pretože chorvátske mestá sú svojou veľkosťou podobné švajčiarskym mestám, a preto sa hodia na porovnanie.

 

 

Viac informácií:

Croatian-Swiss cooperation programme

Enlargement contributions

Support for homelessness research in Croatia and Switzerland (SDC news)

 

Zdroj: https://www.snf.ch, zverejnené: 13. 2. 2024, autor: rup