Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Štúdia o dlhom Covide vo Švajčiarsku

<img src="https://p3.snf.ch/Templates/Images/logo_e.png" alt="SNSF P<SUP>3

Tím vedcov podporený Švajčiarskou národnou nadáciou na podporu vedy (SNSF) už dlho skúmal Covid v štúdii zahŕňajúcej viac ako 3 000 ľudí. Štúdia odhalila koreláciu medzi závažnosťou infekcie a nástupom dlhých symptómov Covid.

Štúdia Kliniky pre infekčné choroby a nemocničnú hygienu Kantonsspital St.Gallen (KSSG) vo Švajčiarsku ukazuje jasný vzťah medzi závažnosťou akútnej infekcie SARS-CoV-2 a objavenie sa dlhých symptómov COVID. Poruchy zápachu / chuti, ako aj vypadávanie vlasov sa môžu tiež vyskytovať pri veľmi miernom priebehu. Príznaky ako únava a vyčerpanie postihujú takmer štvrtinu tých, ktorí nie sú infikovaní.

Nová štúdia sa zaoberala témou „dlhý COVID“, pričom zahŕňala okolo 3 300 zamestnancov z viac ako 20 zdravotníckych zariadení vo východnom Švajčiarsku. Predchádzajúce dáta ukázali, že približne 20 % pacientov s COVID-19 hlási aj dlhodobé príznaky, ako sú poruchy chuti, únavy alebo problémy s koncentráciou. Cieľom súčasnej štúdie bolo zistiť frekvenciu týchto symptómov u nemocničného personálu s COVID-19 a bez potvrdenia COVID-19 alebo hľadaním rizikových faktorov pre „dlhý COVID“.

Viac informácií:

Media release of the Cantonal Hospital of St. Gallen (in German)

Project in the SNSF’s research database P3

Zdroj: https://www.snf.ch; https://www.kssg.ch, zverejnené: 4. 11. 2021, autor: rpa