Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Stratégia EÚ pre start-upy a scale-upy

Stratégia EÚ pre start-upy a scale-upy. Zdroj: EK

 

Dňa 28. mája 2025 EK zverejnila oznámenie s názvom Stratégia EÚ pre start-upy a scale-upy: Vyber si Európu pre založenie a rozvoj“, ktorej cieľom je vytvoriť z Európy najlepšie miesto na zakladanie a rozvoj globálne konkurencieschopných technologických firiem. Toto sa má dosiahnuť zlepšením legislatívneho, politického a finančného prostredia s osobitným dôrazom na kľúčové sektory, ako sú biotechnológie, umelá inteligencia a kvantové technológie. Stratégia sa zároveň usiluje o štrukturálnu transformáciu európskeho hospodárstva smerom k inovatívnejšiemu a podnikateľsky orientovanému modelu, kde sú kalkulované riziká a prípadné neúspechy vnímané ako prirodzená súčasť pokroku. Je úzko previazaná s ďalšími iniciatívami EK na podporu podnikania, najmä so Stratégiou pre Jednotný trh z 21. mája 2025. (Pozn.: SZ EÚ Brusel k nej zaslalo separátne spravodajstvo.)

Iniciatíva prichádza v čase intenzívnej debaty o konkurencieschopnosti Európy vychádzajúcej zo záverov správ E. Lettu a M. Draghiho. Prvýkrát bola iniciatíva spomenutá v mission letter pre komisárku pre startupy, výskum a inovácie E. Zaharievu, čo potvrdzuje jej význam v rámci aktuálneho inštitucionálneho cyklu. Ďalší politický dôraz stratégia získala počas neformálneho zasadnutia ministrov pre výskum (11/3, Varšava).

Stratégia prehľadne zhŕňa doterajšie silné stránky európskeho inovačného a technologického ekosystému, ale súčasne identifikuje pretrvávajúce výzvy, ktorých prekonanie je kľúčové pre udržanie dlhodobej konkurencieschopnosti a strategickej autonómie EÚ. Navrhuje legislatívne, politické a finančné opatrenia, ktoré sa majú realizovať na úrovni EÚ aj ČŠ – za účasti verejného aj súkromného sektora – s cieľom systematicky podporovať európske start-upyscale-upy.

Stratégia je členená podľa hlavných potrieb, s ktorými sa inovatívne firmy stretávajú počas svojho vývoja: 1) regulácia priaznivá pre inovácie; 2) lepšie financovanie; 3) škálovanie na európskom trhu; 4) podpora talentov; 5) prístup k infraštruktúre, sieťam a službám. Záverečná časť sa zaoberá sledovaním dopadov stratégie a merania jej úspešnosti.

Každá časť dokumentu obsahuje konkrétne opatrenia, ktorých realizáciu možno v nadchádzajúcich rokoch očakávať. Napríklad v prvej časti EK navrhuje vznik tzv. 28. režimu (Q1 2026); prijatie Európskeho inovačného aktu (Q1 2026); alebo prípravu sektorových legislatívnych a nelegislatívnych nástrojov, ako sú Biotech Act; stratégia EÚ pre vedy o živej prírode; Akt o pokročilých materiáloch alebo rámec pre zdravotnícke pomôcky.

V druhej časti stratégie EK plánuje s cieľom podpory investícií do rizikového kapitálu posilniť Európsku radu pre inovácie (EIC), vytvoriť Fond pre európske scale-upy, zjednodušiť jej pravidlá (2025) a v spolupráci s EUIPO pripraviť rámec pre oceňovanie duševného vlastníctva ako základ pre financovanie (Q2 2027). V tejto súvislosti odkazuje aj na iniciatívu Únie úspor a investícií.

Tretia časť sa zameriava na podporu európskych inovačných hubov a reformy verejného obstarávania s cieľom vytvoriť pro-inovačné prostredie.

Štvrtá časť oznamuje začatie iniciatívy Blue Carpet, ktorej cieľom je prilákať a udržať špičkové talenty z EÚ i 3. krajín prostredníctvom opatrení, ako je posilnenie podnikateľského vzdelávania, podpora akademických kariér, zamestnanecké akciové opcie a prijatie spoločnej vízovej stratégie vrátane zavedenia start-upových víz.

Piata a záverečná časť stratégie opätovne odkazujú na Európsky inovačný akt, ktorý bude obsahovať definíciu scale-upov, start-upov a inovačných spoločností, uľahčí prístup inovačných spoločností k výskumnej infraštruktúre a podporí zavádzanie tzv. regulačných sandboxov, a spomínajú zavedenie každoročného prieskumu. EK tiež plánuje do konca roku 2027 predložiť správu o napĺňaní stratégie.

EK v rámci Európskeho semestra predloží ČŠ odporúčania zamerané na kľúčové výzvy inovačnej politiky a navrhne zjednodušenie s prínosom pre start-upy a scale-upy. Súčasne podporí reformy na všetkých úrovniach pomocou nástroja technickej podpory, ktorý uľahčí vytváranie regulačného rámca a posilní administratívne kapacity na zníženie záťaže start-upov scale-upov.

 

Hodnotenie SZ EÚ Brusel: Stratégia predstavuje ucelený prehľad aktuálnej situácie v oblasti start-upov a scale-upov, zároveň slúži na konsolidáciu už skôr oznámených iniciatív. Reaguje tým okrem iného na závery Draghiho správy, ktorá identifikovala inovačný deficit ako jeden zo zásadných problémov európskej ekonomiky a vyzvala na podporu rozvoja a rastu inovatívnych start-upov a scale-upov. Stratégia však neobsahuje zásadné nové návrhy či prelomové riešenia. Z pohľadu MŠVVM SR je jej význam najvýraznejší v oblastiach súvisiacich s EIC a so vzdelávaním, kde podporuje rozvoj akademického prostredia a posilňovanie podnikateľských kompetencií vo vzdelávacích systémoch. Nadchádzajúce DK PRES zvažuje závery Rady k výskumným a inovačným prvkom stratégie, ktoré by sa prerokúvali na RWP. Stratégia sa v spomínaných opatreniach horizontálne dotýka aj MH SR, MF SR a Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku – napr. návrh 28. režimu bol bližšie predstavený aj v nedávnej Stratégii pre vnútorný trh. Vzhľadom na širokú škálu navrhovaných opatrení bude nevyhnutné vopred jasne definovať gesciu stratégie a rozdelenie zodpovednosti za jednotlivé aktivity na národnej úrovni. Iba tak je možné predísť nadmernej administratívnej záťaži a zabezpečiť, aby implementácia navrhnutých krokov prebiehala efektívne a v súlade s národnými prioritami.

 

 

Viac informácií:

Komisia spúšťa ambicióznu stratégiu na to, aby sa Európa stala veľmocou startupov a scaleupov

EU start-up strategy gets warm welcome, but now founders want action

EU Startup and Scaleup Strategy

 

Zdroj: MZV; https://ec.europa.eu, zverejnené: 2.6.2025; autor: rup