Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Startupy v strednej a východnej Európe

Bolt, Wise, Rohlik, Vinted, UiPath, GitLab a Pipedrive. Stredná a východná Európa produkuje startupy, ktoré by im mohli závidieť akékoľvek ekosystémy, a čoraz viac púta pozornosť sveta. Vzhľadom na to, že hodnota startupov sa za posledné desaťročie zvýšila 19 -krát, investície sa v roku 2021 zvýšili na 3-násobok a 34 jednorožcov vzniklo v tomto regióne, je o strednej a východnej Európe veľa čo povedať.

Správa v spolupráci so spoločnosťou Google pre startupy a Atomico skúma vývoj ekosystému startupov v strednej a východnej Európe (CEE), súčasný stav a budúce trendy, ktoré poháňajú ekosystém v hodnote 186-miliárd EUR.

Ekosystém CEE dospel

Spoločnosti založené v strednej a východnej Európe majú v súčasnosti kombinovanú podnikovú hodnotu viac ako 186-miliárd EUR, čo je nárast 19 -krát od roku 2010. Nebol to však úspech zo dňa na deň.

Technologickí giganti ako AVG, Avast, Skype, Allegro, LogMeIn pritiahli pozornosť medzinárodných investorov a aktivovali pozitívnu zotrvačnosť, ktorá predstavuje základ pre ďalšiu generáciu úspechov ako Bolt, Rohlik, Zego.

Rekordné investície rizikového kapitálu

Investície rizikového kapitálu do spoločností založených v strednej a východnej Európe už prekonali predchádzajúce rekordy, pričom v roku 2021 sa už zvýšili o 4,0-miliardy EUR. Pri tomto tempe by rok 2021 zaznamenal 2,3-násobný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rekordným maximom v roku 2019.

Nie je to spôsobené len obrovskými kolami, ale rozmachom je aj investovanie v počiatočnej fáze. Predsériové financovanie B vzrástlo v prvom polroku 2021 v porovnaní s minulým rokom 2,1-krát.

Technologický sektor v CEE má silné základy

Región CEE vytvoril obrovské úspechy, najmä v oblasti podnikového softvéru, vďaka niektorým z najlepších technologických vývojárov na svete.

Takmer tretina jednorožcov v strednej a východnej Európe vznikla sama, čo naznačuje nedostatok dostupného kapitálu, ale aj to, že tento región má silné podnikateľské základy a schopnosť budovať udržateľné a škálovateľné startupy.

Estónsko, jedna z najmenších krajín v strednej a východnej Európe a zároveň jeden z najväčších startupových ekosystémov, má najviac startupov na obyvateľa (1 048) a vyzbieralo najviac investícií na hlavu (1 967 EUR) ako ktorákoľvek iná krajina v Európe. Počiatočné príbehy o úspechu v spojení s progresívnym legislatívnym prostredím priaznivým pre startupy posilnili národ technologických podnikateľov.

Po nedávnych úspechoch, ako je UiPath, sa medzinárodná pozornosť opäť zameriava na strednú a východnú Európu. Zvyšujúca sa pozornosť medzinárodných investorov v strednej a východnej Európe, v kombinácii s ekosystémom, ktorý je čoraz sebestačnejší, je dobrým znamením pre budúcnosť startup ekosystémov v strednej a východnej Európe.

Viac informácií:

Coming of age: Central and Eastern European startups

Zdroj: https://dealroom.co, zverejnené: 21. 10. 2021, autor: rpa