Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Start-up AlpineAI ohlásil sprístupnenie textového generátora SwissGPT

Odborníci tvrdia, že vývoj v oblasti umelej inteligencie, ako je ChatGTP, by mohol otriasť celými odvetviami. Zdroj: https://www.swissinfo.ch

Táto švajčiarska verzia textového generátora ChatGPT má za cieľ čeliť americkej a čínskej prítomnosti v tejto oblasti a efektívnejšie slúžiť miestnym spoločnostiam.

Cieľom je bezpečne spracovávať firemné dáta pomocou LLM (Large Language Model) a vyvíjať nové riešenia pomocou algoritmov, vysvetlil start-up na tlačovej konferencii.

SwissGPT, ktorý spoločne vytvorili viaceré výskumné laboratóriá umelej inteligencie, vrátane Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Zürichu (ETH) a jeho náprotivku v Lausanne (EPFL), sa snaží presadiť proti technologickej prevahe USA a Číny, hlavných dodávateľov takýchto softvérov.

Pokiaľ ide o výskum AI, Švajčiarsko je na vrchole. Pomocou SwissGPT chce startup AlpineAI pretaviť túto silu do úspechu v praxi. Prvé pilotné inštalácie vo firmách sú už produktívne. Založeniu AlpineAI predchádzala spolupráca medzi výskumníkmi z popredných laboratórií AI a súkromným sektorom.

AlpineAI, novozaložený švajčiarsky startup AI, na tlačovej konferencii 21. 8. 2023 na letisku v Zürichu predstavil míľniky, ktoré už dosiahol, a svoje plány. Spoločnosť so sídlom v Davose teraz sprístupňuje spoločnostiam SwissGPT. SwissGPT je založený na nových veľkých jazykových modeloch (LLM), ako je Falcon s koreňmi v EPFL, ktorý je uznávaný ako jeden z najmodernejších a najspoľahlivejších modelov GPT.

V prvej fáze AlpineAI poskytuje zainteresovaným spoločnostiam bezpečný prístup k najbežnejšie používaným LLM (ako je ChatGPT od OpenAI), ktorý ponúka anonymizáciu požiadaviek so zvýšeným súkromím. Hlavným produktom je SwissGPT, nezávislý LLM hosťovaný vo Švajčiarsku na mieste alebo prostredníctvom švajčiarskeho cloudu, ktorý je vyškolený na interných údajoch spoločnosti. To spĺňa požiadavky na sledovateľnosť, transparentnosť údajov a bezpečnosť a je v súlade s najnovšími normami GDPR a ISO.

AlpineAI už iniciovala prvé zákaznícke projekty so spoločnosťami, ktoré v najbližších týždňoch začnú používať SwissGPT. Josua Regez, zakladateľ a generálny riaditeľ isolutions a strategický technologický partner „SwissGPT“ potvrdzuje veľký záujem zo strany švajčiarskych spoločností ako odpoveď na dominanciu USA, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť a nezávislosť dát.

Ďalšie produkty sa majú použiť najmä v špičkovom výskume, pretože napríklad vedci majú pôvod nápadov a poznatkov spracovaný zrozumiteľným spôsobom a môžu tak vytvárať nové nápady v interakcii so SwissGPT.

AlpineAI vytvoril tím popredných odborníkov zo švajčiarskej AI a technologickej scény. Zakladateľmi a vedúcimi osobnosťami spoločnosti sú prof. Dr. Thilo Stadelmann, zakladateľ a vedúci centra ZHAW pre AI, Prof. Dr. Benjamin Grewe, vedúci skupiny pre Neural Learning and Intelligent Systems UZH a ETH AI Center, Pascal Kaufmann, prezident Mindfire Group, neurovedec a technologický priekopník, Dr. Marcel Blattner, spolupredseda LEC Swiss Digital Initiative a expert na strojové učenie.

Dr. Thilo Stadelmann, člen predstavenstva a zakladateľ AlpineAI, zdôraznil dôležitosť rozhrania medzi súkromným sektorom a Švajčiarskom ako výskumným miestom: „AlpineAI je v úzkom kontakte so zameraním na vývoj produktov založených na LLM, ktoré sú špeciálne prispôsobené potrebám Švajčiarska a Európy s rôznymi výskumnými laboratóriami. Na znak uznania tejto interakcie sa podiel na zisku rozdelí všetkým prispievajúcim výskumným skupinám, aby sa umožnil inovatívny výskum a nové projekty.“

Pascal Kaufmann, člen predstavenstva a zakladateľ AlpineAI, uzatvoril: „Tím AlpineAI má jedinečnú pozíciu na poskytovanie zrozumiteľných, dôveryhodných a výkonných LLM technológií pre spoločnosti a pre špičkový výskum. Ako národ AI je Švajčiarsko predurčené prispievať k súčasnému vývoju bez kompromisov vo svojich hodnotách.“

Tím švajčiarskeho start-upu AlpineAI. Zdroj: https://www.startupticker.ch

Viac informácií:

The ethics of artificial intelligence

Zdroj: https://www.swissinfo.ch; https://www.startupticker.ch, zverejnené: 22. 8. 2023, autor: rpa