Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spoločnosť Moderna dokončila testy vakcíny proti COVID-19

Vakcína proti Covid-19 americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna má podľa úplných výsledkov poslednej fázy testov účinnosť viac ako 94 %, ťažkým prípadom choroby dokonca predišla stopercentne.

Štúdia pritom neukázala žiadne vážne vedľajšie účinky. Firma sa tak ešte dnes chystá požiadať regulačné úrady v USA a EÚ o schválenie mimoriadneho nasadenia látky.

Vakcína Moderna by tak po látke spoločnosti Pfizer mohla byť druhou, ktorá dostane povolenie amerických úradov ešte v roku 2020. Pfizer už podal žiadosť na americký Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v novembri 2020.

Chcú hrať zásadnú úlohu

Nezávislí poradcovia majú FDA oznámiť svoje odporúčania ohľadom vakcíny Pfizeru 10. decembra 2020, k vakcíne Moderny zasadnú o týždeň neskôr.

Ako povedal Tal Zaks, výkonný riaditeľ firmy: “Domnievame sa, že máme vakcínu, ktorá má veľmi vysokú účinnosť. Máme teraz dáta, ktoré to dokazujú. Očakávame, že budeme hrať zásadnú úlohu pri obracaní tejto pandémie k lepšiemu.”

Moderna chce okrem FDA požiadať o mimoriadne povolenie tiež Európsku agentúru pre lieky (EMA), ktorá už začala niektoré dáta ohľadom jej vakcíny analyzovať.

Dnes notifikovaný údaj o účinnosti je o štyri desatiny percenta nižší ako hodnota, ktorú firma uviedla v polovici novembra 2020 s odkazom na predbežné výsledky. Podľa Zaksa však ide o štatisticky nepodstatný rozdiel.

Výhoda oproti Pfizeru

Látka spoločnosti Moderna má oproti prípravku Pfizer výhodu v tom, že nemusí byť skladovaná v extrémne nízkych teplotách, a preto bude jednoduchšie ju distribuovať až k samotným pacientom. Svoju účinnosť totiž nestráca ani pri teplotách, ktoré sú v normálnych domácich mrazničkách.

Spoločnosť testovala vakcínu na 30-tisíc ľuďoch, pričom časti z nich aplikovala iba neúčinnú látku, takzvané placebo.

Covidom-19 ochorelo za dobu testov celkom 196 osôb, 185 z nich v skupine, ktorá dostala placebo, zvyšných 11 bolo medzi naočkovanými. U 30 ľudí sa rozvinula ťažká forma covidu-19, všetci však boli zo skupiny, ktorá dostala neúčinnú látku.

Predchádza ťažkej forme

Vakcína má teda stopercentnú účinnosť pri predchádzaní ťažkej formy ochorenia, tvrdí spoločnosť, čo platí naprieč pohlaviami a vekovými a etnickými skupinami.

Ani konečné výsledky pritom nepreukázali závažné vedľajšie účinky látky. Medzi najčastejšie patrila únava, bolesť v mieste aplikácie vakcíny, či bolesti hlavy či svalov. Všetky tieto efekty sú však len krátkodobé. Niektorým ľuďom látka spôsobila symptómy podobné chrípke, nijako ich však neohrozila.

Moderna tvrdí, že by mohla mať do konca roka 2020 v USA vyrobených 20-miliónov dávok, čo stačí na naočkovanie desiatich miliónov ľudí. Európska komisia 25. novembra 2020 schválila zmluvu so spoločnosťou Moderna na nákup až 160-miliónov dávok vakcíny.

Zdroj: HN, zverejnené: 1.12.2020, autor: rpa