Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenský vývoj najrýchlejšieho superpočítača na svete

No alt text provided for this image

Európska komisia začala aktívne podporovať vývoj a budovanie vlastných technológii a nových datacentier.

Európska únia spotrebováva 30 % svetových superpočítačových zdrojov, no na svojom území ich má iba päť %. Zaostáva aj v technologickom vývoji a vo vývoji umelej inteligencie. Tieto skutočnosti prebudili Európsku komisiu, ktorá začala aktívne podporovať vývoj a budovanie vlastných technológii a nových datacentier na svojej pôde. Ambíciou je vybudovať superpočítače, ktoré budú mať lepší výkon a zároveň budú šetrnejšie na energetické zdroje.

V tejto situácii vidí príležitosť pre seba aj Slovensko združenie Inovácie pre digitálnu infraštruktúru (I4DI), ktoré založili spoločnosti Tachyum, PosAm, Towercom a IPM Group. So združením spolupracuje aj Slovenská akadémia vied a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v rámci Národného superpočítačového centra.

Konzorcium I4DI vyvíja datacentrá, ktoré môžu slúžiť ako predloha pre budúce vládne aj komerčné cloudové aktivity. Nový čip Prodigy, ktorý vyvíja Tachyum má totiž zabezpečiť duálne využitie datacentier na vládne záťaže pre umelú inteligenciu aj komerčné využitie dátového úložiska počas 24 hodinového cyklu. Zvýšia tým hardwerovú využiteľnosť datacentier zo 40 na 90 %.

Zdroj: SARIO; https://www.trend.sk, zverejnené: 12.2.2021, autor: rpa