Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenský startup zaujal revolučným systémom nabíjania

AgeVolt | Nabíjanie elektromobilov

Slovenský startup AgeVolt, ktorý prichádza s inovatívnym pohľadom na svet elektromobility, získal investíciu vo výške 1,2-milióna EUR. Financie na vývoj revolučného nabíjacieho systému prichádzajú od konzorcia spoločností InoBat a IPM Group spoločne so slovenským investičným fondom Venture to Future Fund.

Startup AgeVolt chce byť alternatívou súčasných prevádzkovateľov nabíjacích staníc. Vďaka jeho riešeniu môže každý majiteľ parkovacieho miesta či už pri rodinnom dome, alebo pri biznis centre, nabíjať vlastné elektromobily a zároveň službu ponúkať verejnosti.

Vďaka meraniu aktuálneho odberu budovy a vďaka regulácii nabíjacieho výkonu môže záujemca využiť existujúcu elektrickú prípojku bez obáv z preťaženia siete. Majiteľ nabíjacej stanice môže nastaviť vlastné podmienky používania aj vizuál nabíjacej stanice.

Desiatky staníc v Česku aj na Slovensku

Ako objasnil Matej Říha, predseda predstavenstva Venture to Future Fund: „AgeVolt nás oslovil unikátnym prístupom založenom na inteligentnom riadení rezervovanej kapacity budov bez potreby vysokých investícií. Veríme, že toto riešenie prispeje k masívnejšiemu budovaniu nabíjacích bodov a rozvoju zdieľaného ekosystému nabíjania.“

Prostriedky plánuje startup využiť predovšetkým na expanziu na európske trhy, ďalší vývoj energetického riadenia a budovanie digitálnej platformy s využitím technológie blockchain.

Ako približil Ján Zuštiak, zakladateľ spoločnosti AgeVolt: „Urýchľujeme rozvoj zatiaľ veľmi slabej nabíjacej infraštruktúry a zefektívňujeme narábanie s elektrickou energiou. Veľmi silne vnímame aj rastúcu polarizáciu spoločnosti kvôli vyhradeným parkovacím miestam a neopodstatnený strach z elektromobility.“ V súčasnosti sú v prevádzke desiatky nabíjačiek AgeVolt na Slovensku a v Česku, na najbližšie obdobie sú naprojektované stovky ďalších.

Zbierajú ocenenia za inovácie

Projekt slovenského nabíjacieho systému AgeVolt vstúpil na trh začiatkom roka 2020. Je držiteľom certifikátu výnimočnosti Seal of Excellence, ktoré udeľovala Európska komisia najsľubnejším európskym inovatívnym projektom. Vďaka tomu dostane z grantu Ministerstva hospodárstva SR do konca tohto roka 1,8-milióna EUR na ďalší rozvoj.

Od svojho vzniku sa AgeVolt prepracoval do top 10 viacerých svetových súťaží pre startupy. Tento rok sa dostal na prestížny globálny zoznam #SET100 ako jeden zo 100 najinovatívnejších startupov v energetickom a mobilnom sektore.

Na vývoji nových technológií AgeVolt spolupracuje s Národným batériovým centrom a Slovenskou akadémiou vied, zároveň vyvíja novinky v spolupráci s DXC Technology, ABB či Engie Slovakia.

O investoroch

InoBat je slovenská spoločnosť pre výskum, vývoj a energetické riešenia. Jej hlavný projekt InoBat Auto sa má stať popredným dodávateľom batérií pre elektromobily v Európe.

IPM Group je spoločnosť zaoberajúca sa asset managementom, zameriava na investície do spoločností, ktoré sú schopné vyriešiť niektoré z najnaliehavejších problémov v sektoroch energetiky, mobility a digitálnej infraštruktúry.

Venture to Future Fund je výsledkom spoločnej iniciatívy Európskej investičnej banky a Ministerstva financií SR prostredníctvom Slovak Investment Holding. Investičná stratégia fondu spočíva v podpore inovatívnych spoločností s potenciálom expanzie na európske a globálne trhy.

Zdroj: https://www.forbes.sk; https://www.agevolt.com, zverejnené: 24. 6. 2021, autor: rpa