Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovensko získalo projekt pre rozvoj umelej inteligencie za takmer 11 miliónov eur

KInIT získal projekt Horizont Európa, ktorý má posilniť výskum umelej inteligencie (AI) na Slovensku. Zdroj: https://www.sme.sk

Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) získal projekt v grantovom programe Horizont Európa, ktorý má posilniť výskum umelej inteligencie (AI) na Slovensku. Šesťročný projekt lorAI – Low Resource AI prepojí akademický, podnikateľský, neziskový a verejný sektor. Slovensko naň získalo 10,9 milióna eur z Európskej výskumnej agentúry, spolufinancuje ho ministerstvo školstva. Odštartovali ho v utorok v Bratislave za účasti šéfa rezortu Tomáša Druckera.

„Výskum v projekte lorAI prinesie pokrok vo vývoji veľkých jazykových modelov pre slovenčinu, zlepšenie overovania faktov a auditu sociálnych sietí či optimalizáciu spotreby energie z udržateľných zdrojov. Projekt zároveň kladie dôraz i na etickú stránku využívania moderných technológií,“ priblížil vedecký riaditeľ KInIT Michal Kompan.

Ide o zatiaľ najväčší európsky projekt v oblasti umelej inteligencie koordinovaný slovenskou inštitúciou. Podporí výskum umelej inteligencie s obmedzenými zdrojmi, čo predstavuje globálnu výzvu dôležitú najmä pre menšie krajiny. Týka sa aplikácií umelej inteligencie, pre ktoré je málo dát, označkovaných dát alebo výpočtovej kapacity. Príkladom je podľa KInIT-u slovenčina, ktorá patrí medzi jazyky s nedostatočným množstvom textových zdrojov pre vývoj kvalitných aplikácií.

„LorAI je pre Kempelenov inštitút novým impulzom na zlepšovanie sa, škálovanie jeho aktivít, prepájanie sektorov, a tiež prilákanie a udržanie talentu na Slovensku. Máme ambíciu vytvoriť aj s pomocou našich zahraničných partnerov v projekte fungujúci model výskumu a transferu poznatkov aj pre ďalšie výskumné organizácie na Slovensku a v strednej Európe,“ uviedla generálna riaditeľka KInIT Mária Bieliková.

Na projekte budú spolupracovať odborníci z nemeckého centra pre výskum umelej inteligencie (DFKI), experti na digitálny obsah z centra ADAPT združujúceho sedem univerzít v Írsku, ako aj výskumný tím z gréckeho inštitútu CERTH. Podporí ho aj firma Eset, ktorá sa zaviazala, že poskytne tri milióny eur. Prepojenie odborníkov v rámci projektu má priniesť na Slovensko know-how zo zahraničia, ako aj možnosť zdieľať osvedčené prístupy a skúsenosti.

 

Zdroj: TASR; https://www.sme.sk, zverejnené: 21.5.2025; autor: rup