Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovensko dostalo prvé zálohové platby z európskeho pokrízového balíka

REACT-EU: more than €336 million for Croatia, France, Germany and Greece  for a fair, green and digital recovery - Regional Policy - European  Commission

Slovensko už dostalo prvú časť peňazí od Európskej únie, určenú na zmiernenie dosahov koronakrízy. Z balíka REACT-EÚ prišlo doteraz takmer 76-miliónov EUR.

O tom, že na Slovensko už dorazili prvé peniaze z európskeho pokrízového balíka, informovala 10. augusta 2021 vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová. Celkovo má Slovensko dostať 780-miliónov EUR.

Ako vyhlásila Remišová: „Vďaka financiám z nástroja REACT-EÚ môžeme zvýšiť prostriedky v jednotlivých operačných programoch a tieto peniaze použijeme najmä na podporu zdravotníctva, školstva, zamestnanosti a rozvoja regiónov. Práve tieto oblasti boli totiž pandémiou najviac zasiahnuté.“

Rezort pre investície doplnil, že Európska komisia ešte počas mája a júna schválila zvýšenie rozpočtov štyroch programov – Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), Operačného programu (OP) Ľudské zdroje, OP Efektívna verejná správa a OP potravinovej a základnej materiálnej pomoci.

Rezort vyhlásil už aj prvé výzvy na predkladanie projektov v oblastiach, ako je zvýšenie dostupnosti dištančného vzdelávania, rozširovanie kapacít základných škôl v Bratislavskom kraji, zvýšenie kvality odborného vzdelávania v Banskobystrickom kraji alebo pokračovanie projektu miestnych občianskych poriadkových služieb.

Ako dodala Remišová s tým, že preto jednou z priorít jej rezortu v rámci investícií z pokrízového balíka bude práve zvýšenie dostupnosti dištančného vzdelávania: „Pandémiu sme, žiaľ, ešte neporazili. V prvej aj druhej vlne boli žiaci a študenti ukrátení o vyučovanie v školách a museli prejsť na dištančné vzdelávanie. Nebolo to jednoduché a nie všetci dokázali hladko prejsť na vyučovanie prostredníctvom internetu.“

Na rozširovanie kapacít základných škôl v Bratislavskom kraji už bola vyhlásená výzva z regionálneho programu IROP, a to v objeme 40-miliónov EUR, na zvýšenie kvality odborného vzdelávania v Banskobystrickom kraji je určená podpora v objeme vyše 6-miliónov EUR.

Už prijaté zálohové platby z balíka REACT-EÚ zvýšia prostriedky v IROP o viac než 25-miliónov EUR, OP Ľudské zdroje o zhruba 41- miliónov EUR a OP Efektívna verejná správa o približne 9-miliónov EUR.

Zdroj: https://euractiv.sk; EK, zverejnené: 11. 8. 2021, autor: rpa