Rada EÚ prijala nový zákon, ktorý uľahčí výmenu zdravotných dát a prístup k nim na úrovni EÚ, a pripravila tak pôdu pre nadobudnutie jeho účinnosti.
Cieľom nariadenia o Európskom priestore zdravotných dát (EHDS) je zlepšiť prístup jednotlivcov k ich osobným elektronickým zdravotným dátam, kontrolu nad nimi a zároveň umožniť opakované použitie niektorých dát na výskumné a inovačné účely v prospech európskych pacientov. EHDS stanovuje dátové prostredie špecifické pre zdravotníctvo, ktoré zabezpečí cezhraničný prístup k digitálnym zdravotníckym službám a produktom v rámci EÚ.
„Digitálna transformácia zdravotníctva v Európe je kľúčovou prioritou poľského predsedníctva. Prijatie Európskeho priestoru zdravotných dát (EHDS) predstavuje kľúčový krok v tomto procese, ktorý občanom EÚ umožní prístup k ich zdravotným údajom kdekoľvek v EÚ. EHDS zvýši kvalitu a efektívnosť zdravotnej starostlivosti a zároveň zabezpečí, aby náš systém zdravotníctva zostal odolný voči budúcim výzvam.“
Izabela Leszczyna, poľská ministerka zdravotníctva
Jednoduchší prístup k zdravotným údajom
Podľa nových pravidiel budú mať jednotlivci rýchlejší a jednoduchší prístup k elektronickým zdravotným údajom bez ohľadu na to, či sa nachádzajú vo svojej domovskej krajine alebo v inom členskom štáte. Budú mať tiež väčšiu kontrolu nad tým, ako sa tieto údaje používajú. Krajiny EÚ budú musieť na vykonávanie nových ustanovení zriadiť digitálny zdravotný orgán.
Väčší výskumný potenciál
Systém EHDS tiež poskytne výskumným pracovníkom a tvorcom politík prístup k určitým druhom anonymizovaných a zabezpečených zdravotných dát, čo im umožní využiť obrovský potenciál, ktorý poskytujú zdravotné dáta EÚ, na účely vedeckého výskumu, vývoja lepších liečebných postupov a zlepšenia starostlivosti o pacientov.
Zabezpečenie interoperability
V súčasnosti sa úroveň digitalizácie zdravotných údajov v EÚ v jednotlivých členských štátoch líši, čo sťažuje zdieľanie dát medzi členskými štátmi. Nové nariadenie vyžaduje, aby všetky systémy elektronických zdravotných záznamov (EHR) spĺňali špecifikácie európskeho formátu na výmenu elektronických zdravotných záznamov, čím sa zabezpečí ich interoperabilita na úrovni EÚ.
Ďalšie kroky
Nariadenie teraz formálne podpíše Rada a Európsky parlament. Účinnosť nadobudne 20 dní po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ.
Pozadie
Európska komisia 3. mája 2022 zverejnila návrh nariadenia, ktorým sa vytvára Európsky priestor pre zdravotné dáta (EHDS). Tento návrh je prvým z deviatich európskych dátových priestorov pre jednotlivé odvetvia a oblasti, ktoré Komisia stanovila vo svojom oznámení „Európska stratégia pre dáta“ na rok 2020. Rada a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o nariadení 15. marca 2024.
Cieľom EHDS je uľahčiť cezhraničný prístup k údajom o zdravotnom stave a ich výmenu, a to na podporu poskytovania zdravotnej starostlivosti („primárne využívanie údajov“) a na informovanie o výskume a tvorbe politík v oblasti zdravia (opakované využívanie údajov, označované aj ako „sekundárne využívanie údajov“). Považuje sa za kľúčový pilier Európskej zdravotníckej únie.
- Európsky priestor pre zdravotné dáta (text nariadenia).
- Zdravotná politika EÚ (základné informácie).
Zdroj: consilium.europa.eu; zverejnené: 11.2.2025; autor: onz